Van foto-wedstrijd tot molen-pannenkoeken Dorp viert 800-jarig jubileum met een 'jubeljaar' ZEELAND 5 De Gapinge. Zo staat het dorp in schoonschrift geschreven in de pauselijke akte van 5 februari 1216. Geen 'h' of'ae' die door de eeuwen heen uit de naam verdwenen. Gapin ge dus; toen en nu. Achthonderd jaar Gapinge. Re den voor een feest besloot de dorpsraad november vorig jaar. En zo geschiedde; in hoog tempo werd een werkgroep opgericht, ideeën geïnventariseerd en een openingsprogramma opgesteld. Met burgemeester en Zeeuwse Sien in dorpshuis de Spil. Jubel jaar 2016 belooft veel activiteiten. Paus Innocentius de Derde be krachtigde ('legaliseerde') de kerk van Gapinge in 1216. Daarmee duikt Gapinge voor het eerst op in geschrift. Dat geldt ook voor Kloe- tinge. In diezelfde akte wordt voor het eerst gesproken van 'Clotinge'. 'Dorpsbewoners gaan hun gang, laten elkaar met rust. Maar ze staan wel voor elkaar klaar' Kerken in bijvoorbeeld Zanddijk, Goes, Emelisse en Wissekerke worden eveneens genoemd. Maar niet al die plaatsen vieren daar mee trouwens eenzelfde jubi leum. Met de bekrachtiging wer den ook het tiendrecht (belasting) en andere zaken vastgelegd. Gapinge heeft relatief onge schonden de eeuwen doorstaan, vertelt archivaris Peter Blom. „Vóór die vijfde februari was er al bewoning, maar daarover is nog niets teruggevonden. Niet op schrift, maar ook niet in bodem vondsten zoals in Serooskerke door de aanleg van de N57. Ik stel me een nederzettinkje voor, op een droge plek. Het was goed ge bied met water om te vissen, zout voor winning en conserveren van voedsel en vruchtbare grond. Wat schapen erbij... Destijds was het een krekengebied, daar komt waar schijnlijk ook de naam vandaag. De Gapinge: zij (gemeenschap) die aan het gat wonen." Lachend: „Het heeft niets met slapen of ga pen te maken. Het is trouwens op vallend dat de naam nooit is veran derd. Zoals Koudekerke; Coldekir- ca, Kaldekerke en Coudekerke." De kerk markeert het begin van Gapinge. Jan Braam, dorps raadvoorzitter en lid werkgroep: „Waarschijnlijk was er eerst een houten kerk of kapel. Voor het bouwen van deze kerk hebben ze zo'n 150 jaar de tijd genomen. Eerst de toren, 15 jaar later schip en nog later het tussenstuk." De kerk overleefde Spanjaar den, Geuzen, twisten van en rond ambachtsheren en de inundatie in 1944. De dorpsgemeenschap bleef ook; klein en hecht. Braam: „Ieder een gaat z'n eigen gang hier. Laten elkaar met rust. Maar als het no dig is, zijn ze er. Zoals bij de res tauratie van de molen." Gapinge is korte tijd een zelf standige gemeente geweest; van 1815 tot 1857. Tot 1971 behoorde het tot Vrouwenpolder en daarna bij de huidige gemeente Veere. In 1991 telde Gapinge 426 bewo ners, één openbare telefooncel een school met drie lokalen en evenveel leerkrachten, een rijdend postkantoor en SRV-wagen. Anno 2016 zijn er 488 inwo ners. School, telefooncel zijn ver dwenen, net als de rijdende voor zieningen'. Maar het rijke vereni gingsleven is gebleven. Allang geen dorpscafé meer, maar wel een dorpshuis met soos. „Aan de stamtafel daar hoor je heel veel", grinnikt Jan. En als je iets wil we ten over Gapinge...." Een bijeenkomst morgenavond in De Spil is het begin van het Ga- pingse jubeljaar. „Het wordt een feest in en vóór het dorp", zegt Jan beslist. „Ideeën voor activitei ten komen ook uit het dorp. We gaan veel leuke dingen doen." Qaping^ Waarin een klein dorp sterk kan zijn, bewees Gapinge al acht eeu wen lang. Het organiseren van een jubileumprogramma ter gele genheid van 800 jaar Gapinge is dan ook kat in het bakkie voor het dorp. In korte tijd verzamelde de kers verse jubileumwerkgroep ideeën van Gapingers. Morgenavond is de start in dorpshuis de Spil. Veers burgemeester Rob van der Zwaag en archivaris Peter Blom van het Zeeuws Archief houden gezamenlijk een openingstoe spraak met als thema; 'Gapinge, je zal er maar wonen'. Zeeuwse Sien gaat een uurtje 'in gesprek' met Gapingers over hun dorp. Het programma vermeldt verder onder meer een expositie in de Torenkerk over de historie van Ga pinge (april), een foto-wedstrijd voor dorpsbewoners, een schilde rijenexpositie, pannenkoeken- feest bij molen De Graanhalm met meel van de molen, een con cert door het Zeeuws Studenten orkest, een garageverkoop en een open tuinendag. Jan Braam van de jubileumwerk groep: „Nieuwe suggesties blijven altijd welkom. Ideeën die er nu zijn, worden de verder uitge werkt. Zo geeft een plaatselijke bierbrouwer een kijkje achter de schermen. Misschien vloeit daar een Gapings biertje uit voort?" DONDERDAG 4 FEBRUARI 2016 Gapinge trotseert eeuwen door Annemarie Zevenbergen Jan Braam, dorpsraad Gapinge U ik' rj«-{m.... IJtl pan Jrai«n J,"—U f.U> O >(^"r .«L-fV JjLw\ r-JkfL^Iv (^%l|.VV|WS, \~ann rantnfen,- IWnmj," f iimrftV T*ra-l>rrl*«,r Dorpsstraat 1910; op de achtergrond De Schotse Hoek en de pastorie (nu de Spil), foto Zeeuws Archief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37