31% TO©S Politie vreest voor escalatie van asieldebat 'Als Statenlid kun je niet integer genoeg zijn' Onbezoldigd oppasopa 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Topman Delta krijgt wat hij verdient. Uw Mening ONEENS paul kusters Lager peil in kanaal Prijs voor architectuur STEEDS MEER MANNEN EPILEREN donderdag Willem van Dam Hrw Wat ik nu weer lees: opa's en oma's zijn boos omdat zij mogelijk een vergoeding kwijtraken voor het oppassen op hun kleinkinderen. Ik wist niet eens dat je daarvoor een vergoeding kon krijgen. Zou ik niet willen ook. Vrijwel dagelijks hebben wij er drie, vier of vijf - soms nóg meer - over de vloer. Gewoon voor de gezelligheid, of omdat hun ouders moeten werken, bood schappen moeten doen, een dagje Straks rolt weer een kudde kleinkinderen joelend onze huiskamer binnen samen op stap willen - enfin, ver zin het maar. Moeten we daar voor onze hand ophouden bij mi nister Asscher? Kom nou toch. Wij vinden het veel te leuk dat onze kleinkinderen het leuk vin den om tussen de middag een broodje knakworst bij ons te eten. Opa's en oma's die wél voor een oppassubsidie in aanmerking wil len komen, moeten aan een aan tal eisen voldoen. Die zijn niet ge ring, begrijp ik. Zo moeten er cur sussen worden gevolgd. Bezoldig de oppasopa's en -oma's dienen in het bezit te zijn van een EHBO- diploma, een diploma Helpende Zorg en Welzijn én een Verkla ring omtrent Gedrag. Als al die pa pieren in orde zijn bevonden, komt de oppaspolitie in actie. Die inspecteert of de woning veilig en schoon is, dus of er geen vieze luiers rondslingeren, of de stop contacten goed afgedekt zijn en of het traphekje stevig genoeg is. Kennelijk mogen kinderen die bij onbezoldigde opa's en oma's op bezoek zijn gewoon van de trap af flikkeren, terwijl dat bij gesubsidi eerde opa's en oma's hoe dan ook voorkomen moet worden. Merk waardig. Dat vindt minister As scher blijkbaar ook en daarom wil hij van de regeling af. Wedden? Straks klinkt weer het gebons van een stuk of tien kin dervuistjes op onze voordeur en rolt een kudde kleinkinderen joe lend onze huiskamer binnen: „Oma, opa, mogen we een brood je knakworst komen eten en van middag bij jullie blijven spelen?" Natuurlijk mogen ze dat. Graag zelfs. Gratis. De buurtwhatsapp schiet zijn doel voorbij. 297 reacties toosenhenk.nl O De scheepvaart moet tot 12 maart rekening houden met een lager waterpeil in het Kanaal door Walche ren. Gevolg is dat de maxi male diepgang is terugge bracht. Om werkzaamhe den uit te kunnen voeren is het peil zestig centimer lager dan normaal. De pro vincie gebruikt de lagere waterstand om de glooiing en de oevers te inspecteren en te werken aan de Arne- brug. In Vlissingen wordt onderhoud verricht aan de kades van de Binnenhaven en in Middelburg aan de kademuren. Architectuur Atelier Zee land houdt samen met Lo- gus de 'Zeeuwse Dag van De Architectuur. Aan de dag is een prijs verbonden voor het beste project van Zeeland van 2015. De prijs wordt uitgereikt op het jaarlijkse expo/ event DvdA 2016 op 17 en 18 juni. Vanaf 15 februari kunnen projecten worden aangemeld via info@eezeeland.nl. In april kan er via de PZC-website gestemd worden. Bij nader inzien In het artikel over de ont werpen voor een nieuw kunstwerk van Dikkertje Dap in Kapelle is maandag onvoldoende duidelijk ge maakt dat Paul de Nooijer een duo vormt met zijn zoon Menno de Nooijer, dus ook voor dit kunstwerk. Het gaat om een sculptuur en Menno is opgeleid als beeld houwer, Paul als fotograaf. Mensen Reactie? Tips? redactie@pzc.nl De politie in Enschede houdt de groep DTG (Demonstranten te gen Gemeente) nauwlettend in de gaten. „Zij demonstreerden in het begin alleen tegen de komst van een azc naar hun stad, maar onlangs doken ze op in Apeldoorn. En nu kondigen ze aan naar Utrecht te komen. En dat is maar één voorbeeld", zegt Janny Knol, politiechef van het district Twente. Knol spreekt openlijk over de zorgen waar veel politiekorpsen in Nederland mee kampen. „We zien de sfeer verharden, zoals bij de rellen in Geldermalsen. Daar door durven groepen mensen niet meer te praten. Dat vind ik zorgelijk. Al moeten we niet ver geten dat op internet ook veel ge roepen wordt door mensen die gelukkig nooit de daad bij het woord voegen." Wijkagenten van de politie gaan op bezoek bij anti-azc-de- monstranten die op internet inti mideren of oproepen tot geweld. Tijdens zo'n huisbezoek wil de politie duidelijk maken dat er hard wordt ingegrepen als tij dens demonstraties de openbare orde wordt verstoord. Dat ge beurde onder meer al in Ensche de, Sliedrecht en Leeuwarden. „We doen dat om duidelijk te maken dat iedereen het recht heeft om te demonstreren, maar dat er wel regels zijn waar ieder een zich aan dient te houden", al dus Knol. Het effect van een huisbezoek kan tegengesteld wer ken, erkent ze. Actievoerders voe len zich als crimineel behandeld terwijl dit naar eigen zeggen on terecht is. Vooral sociale media als Face- book, waarop veel actiegroepen een eigen pagina hebben, zijn voor de politie een belangrijke informatiebron. Daarop roepen groepen uit verschillende plaat sen openlijk op elkaar te steu nen. De Nationale Politie wil weinig kwijt over de werkwijze van de groepen. „Wij monitoren het", zegt Helma Huizing van de Nationale Politie. „Op het mo ment dat wij signalen ontvan gen dat de openbare orde moge lijk wordt verstoord, treden wij op." Verwachte ongeregeldhe den worden vervolgens gemeld aan de burgemeester van de plaats waar een demonstratie ge pland is. Die bepaalt of de risi co's zo groot zijn dat een demon stratie verboden moet worden. Naast de AZC Alert groepen houdt de politie onder meer Pe- gida en de NVU (Nederlandse Volksunie) in de gaten. 'We zien de sfeer verharden, zoals bij' de rellen in Geldermalsen' Hij is niet voor niks voorzitter van de commissie integriteit van de provincie. Daar heeft hij aan gekaart dat hij als jurist bij het bureau Rho Adviseurs is aange steld als projectleider voor de aanpak van het havengebied Bres kens. Op zich geen probleem, al le Statenleden hebben hun dage lijks werk, maar de provincie wil meebetalen aan een zeezeilcen- trum dat in de haven van Bres kens moet komen. Om 'alle schijn van belangen verstrengeling te voorkomen' heeft Schonis met zijn fractiege noten afgesproken dat hij niet meevergadert over onderwerpen die te maken hebben met de transformatie van het havenge bied Breskens. Nog steeds niet ongewoon, ware het niet dat hij nadrukkelijk heeft verzocht zijn brief hierover aan Polman op de 'Ik wil voorkomen dat er halverwege de rit discussie ontstaat over mijn betrokkenheid' agenda van de Statenvergadering te plaatsen (onder het kopje 'ter kennisname') waarmee het feite lijk een open brief is geworden. „Als de krant me opbelt, valt het kennelijk op", reageert Scho nis. „Dat is prima. Ik wil voorko men dat er halverwege de rit dis cussie ontstaat over mijn betrok kenheid bij dit project. Ik heb er dus voor gekozen het van tevo ren goed duidelijk te maken." Als onafhankelijk consultant 'kun je niet integer genoeg zijn', licht Schonis toe. „En als D66 willen we graag het goede voor beeld geven." MIDDELBURG VLISSINGEN DOMBURG Nieuw boek over het leven van Jan Toorop Eind deze maand verschijnt het boek jan Toorop: Zang der Tijden. Jan Toorop (1858-1928) behoort met Van Gogh en Mondriaan tot de belangrijkste Nederland se kunstenaars uit de perio de omstreeks 1900. In 1911 werd in Domburg op zijn initiatief een tentoon stellingsgebouw neergezet, de voorloper van het huidi ge Museum Marie Tak van Poortvliet. door Pim Lindeman ENSCHEDE. De politie maakt zich grote zorgen over de samenwer king én de agressie van groeperin gen die ageren tegen de komst van asielzoekerscentra. Ze beper ken zich niet tot de eigen regio en overleggen vaker over de te voeren strategie. Janny Knol, politiechef Twente door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Ja hoor, het mag best als een statement worden ge zien. D66-Statenlid Rutger Scho- nis heeft commissaris van de ko ning Han Polman in een openbare brief laten weten dat hij zich afzij dig houdt als het havengebied Breskens in Provinciale Staten aan de orde komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2