Elke krant schrijft over de drugsvangsten in de haven van Antwerpen. CULTUUR SHOW 29 Matthew Perry nerveus voor première toneelstuk West End Maar wie schrijft er 00 over dat ene drugspand in uw buurt? Op het kantoor van net manager Suzanne Kun- zeler van NPO 3 hangt een bord met de tekst 'Make them think, make them laugh' ('Laat ze nadenken, maak ze aan het lachen'). Dat is al enige tijd hét motto van de zender waar aan elk nieuw programma moet voldoen. „We moesten een nieuw beleid uitstippelen met meer titels die niet de zoveelste afgelikte boter ham zijn", legt Kunzeler uit. „Je moet je telkens opnieuw afVragen: waarom zouden wij dit moeten uitzenden? Als daar geen helder antwoord op bestaat, moet je het ook niet willen. Het vasthouden aan die koers betaalt zich nu uit." NPO 3 kruipt langzaam uit een kijkcijferdal. De Gevaarlijkste We gen van de Wereld, waarin bekende Nederlanders in duo's letterlijk het foute pad op gaan, scoort gere geld ruim 900.000 kijkers per afle vering. Mindfuck met illusionist Victor Mids loopt al enige tijd met succes. En de dramaserie Vechters- hart met Waldemar Torenstra was een bescheiden hitje. Ook beproefde formules als Rambam doen het beter. En het humoristische latenightprogram- ma Zondag met Lubach noteert nu cijfers boven het half miljoen. Dat werd hoog tijd. De publie ke zender die zich richt op de doel groep 20 tot 34 jaar verloor veel kij kers na de verhuizing van succes nummer De Wereld Draait Door be gin 2014 naar vlaggenschip NPO 1. Vervolgens moest het derde net ook nog de Champions League af staan aan SBS 6. De kijkcijfers zak ten in, met als dieptepunten de da gelijkse jongerenseries StartUp en 4JIM. In politiek Den Haag kwam zelfs het bestaansrecht van de zen der even ter sprake. „We hebben best wat te verdu ren gehad", erkent Kunzeler. „NPO 3 is de kraamkamer van het publieke bestel en levert verreweg 'NPO 3 is de kraamkamer van het publieke bestel en levert verreweg de meeste nieuwe titels en talenten' de meeste nieuwe titels en talen ten. Dat is meteen ook onze achil leshiel, want je loopt voortdurend het risico dat iets niet aanslaat. Daarnaast: over Alpacas (de nieu we Lama's, red.) was ik niet ge heel tevreden, maar dat program ma hoort wél bij ons. Dus hebben we omroep BNN-VARA gevraagd het wat scherper en korter te ma ken. We geven het later dit jaar een tweede kans. Daarvoor zijn we ook de publieke omroep." In tv-land kunnen een handje vol successen een complete zen der in de lift zetten, weet Kunze ler. Maar nog lang niet alles loopt op rolletjes. Zo kan de vooravond van NPO 3 nog een duwtje in de rug gebruiken. ]an Rijdt Rond, de onofficiële opvolger van Man Bijt Hond, scoort vaak nog geen 100.000 kijkers. „Te weinig", zegt ook Kunzeler die nog geen ant woord heeft op de vraag of het programma blijft bestaan. „Daar over gaan we in gesprek." Wel wacht de NPO 3-kijker nog genoeg nieuws dit jaar. Zoals de dramaseries Project Orpheus over artsen die zichzelf en elkaar onderwerpen aan levensgevaarlij ke experimenten en Catch, losjes gebaseerd op de rooftocht van 'de Nederlandse Bonnie en Clyde'. Verder komt Jessica Villerius met een nieuwe documentairereeks, krijgt de komische serie Missie Aar de een nieuw seizoen, kunnen we meer varianten verwachten op De Nationale IQTest en komt er een Nederlandse versie van het Britse 50 Ways to Kill Your Mother waarin bekende Nederlanders met hun moeders halsbrekende toeren zo als parachutespringen uithalen. De kijkers keren langzaam te rug, maar voor hoelang? Jongeren kijken toch vooral video on de- mand en online? Kunzeler wijst op het aantal unieke bezoekers van np03.nl vorige maand: 1,7 mil joen. „Dat is echt héél veel. Maar je ziet óók dat onze doelgroep weer meer tv gaat kijken. Televi sie blijft echt belangrijk." Friends-ster Matthew Perry (43) is behoorlijk nerveus, want eind deze week gaat zijn zelfge schreven toneelstuk in premiè re op West End in Londen. Het stuk The End of Longing vertelt het verhaal over vier gebroken mensen die hunkeren naar lief de. „Ik ben bang voor de reacties van het publiek op iets wat ik zelf geschreven heb", zei Perry tegen de BBC. „Ik heb nooit eer der zelf iets geschreven. Ik schreef altijd samen met een partner. Ik besloot om het zelf eens te proberen." Zijn toneelstuk gaat over een dronkaard, een prostituee, een neurotische en verslaafde vrouw en een domoor. Die ont- Jody Bernal schrikt van zijn openheid Zanger Jody Bernal (34) betwij felt of zijn openhartigheid in het RTL-programma Back To The Zeros over zijn drugsge bruik in zijn jonge jaren slim was. „Ik liet mijn hart spreken. Dat is niet altijd goed, maar het lucht wel op", stelt hij. Bernal vertelde zaterdag op tv dat hij in 2000 als 18-jarige het plotse linge succes van Que Si, Que No niet aankon en zijn heil zocht in verdovende middelen. Het gesprek met John Williams was minder oppervlakkig dan hij dacht. „Ik was er totaal niet op voorbereid, anders had ik het wel anders gebracht." moeten elkaar in een bar in Los Angeles. Perry speelt op het toneel de dronkaard, maar benadrukt dat het toneelstuk beslist niet auto biografisch is. „Het personage dat ik speel is een overdreven versie van mezelf. We bewan delden dezelfde weg. Maar de manier waarop hij drinkt en stopt met drinken is heel an ders dan hoe het mij ging." Perry had een beroerde tijd toen hij in Friends speelde. „Ik had alles wat mijn hartje be geerde, maar het was juist een erg eenzame tijd door mijn al coholverslaving", vertelde hij. Het stuk is tot 14 mei te zien in het Playhouse Theatre in Lon den. Nog drie keer 'Fast Furious* Acteur Vin Diesel heeft de komst van nog drie actiefilms in de reeks The Fast and the Fu rious aangekondigd. Op Insta- gram meldt de actieheld op wel ke data de films in de bioscoop worden uitgebracht. Het was al bekend dat er een achtste deel zou komen in de filmreeks. De opnames daarvan beginnen dit jaar. Het eindresultaat is vanaf 14 april 2017 in de bioscopen te zien. Het negende deel staat ge pland voor 19 april 2019 en het tiende deel komt uit op 2 april 2021. Dat is twintig jaar na het eerste deel van de succesvolle reeks. DONDERDAG 4 FEBRUARI 2016 NPO 3 telt eindelijk weer mee door Gudo Tienhooven Jongerenzender NPO 3 kruipt om hoog uit een diep dal. Investeren in meer onderscheidende program ma's en minder 'afgelikte boter hammen' heeft resultaat. Vanaf links met de klok mee: Vech- tershart, Mindfuck, Rambam, Alpacas en Project Orpheus: nieuwe program ma's waarmee NPO 3 steeds meer kijkers weet te trekken, foto's AVROTROS, BNN-VARA THEATER TELEVISIE FILM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29