28 CULTUUR SHOW Het Mauritshuis laat zien waarom bepaalde schilderijen niet geschikt zijn voor een plek in de vaste collectie. Ook koning Willy duikt in het depot Het lijkt wel alsof Maarten van Rossem de teksten heeft aan geleverd bij de expo sitie Hoogte- en diep tepunten uit het depot in het Haagse Mauritshuis. „Dit por tret is in zijn huidige toestand eigen lijk niet om aan te zien", luidt de om schrijving bij het schilderij Portret van een man van de Zeeuwse schilder Karei Slabbaert (1618-1654). De tekst verwijst naar een vervallen olieverf op paneel: de verf is gebladderd en de lijst op diverse plekken gebarsten. Het schilderij heeft jarenlang in een overheidsgebouw in Neder- lands-Indië gehangen waar het tropi sche klimaat het werk geen goed heeft gedaan. Precies honderd jaar ge leden kreeg het Mauritshuis het por tret cadeau van de Volksraad van In donesië. Om die reden doet het mu seum het niet van de hand. „Het Niet alleen het Maurits huis toont schilderijen uit zijn depot. Ook in het Allard Pierson Mu seum in Amsterdam zijn werken uit de an ders verborgen geble ven Mauritshuiscollec- tie te bewonderen. Tv- maker Sander van de Pa- vert (Koning Willy uit LuckyTV) mocht gras duinen in de verborgen verzameling van het Haagse museum. Zijn selectie hangt tot en met 22 mei in het twee de De Wereld Draait Door Pop-Up-museum. Van de Pavert koos zes portretten uit de late 17de en vroege 18de eeuw. „Mooie knaapjes en duidelijk rijkeluis zoontjes", zegt hij over de portretten van on der anderen Willem IV en Cornelis de GraefF. heeft geen prioriteit in onze collectie. Daarom wordt het voorlopig niet ge restaureerd", zegt Edwin Buijsen van het Mauritshuis. „Wat we wél doen, is consolideren: ervoor zorgen dat de kwaliteit niet achteruit gaat." Afstand doen is geen optie voor het museum, of het nu om het ge bladderde bezit gaat of om de andere driehonderd werken uit het depot. Schilderijen worden onder meer ach ter de hand gehouden om in bruik leen te geven. Daarmee kunnen bij voorbeeld tijdelijk andere topstukken worden binnengehaald die beter bij de vaste collectie passen. Soms leidt nader onderzoek of ver anderend inzicht tot een nieuwe kijk of spectaculaire ontdekkingen. Zo werd eerder deze week bekend dat een onbekend schilderij Jeroen Bosch uit het depot van een museum in Kansas City definitief aan die schil der kan worden toegeschreven. Er zijn tal van redenen waarom een schilderij niet in een museum zaal komt te hangen of staan. Zo is de enorme galerij van 25 officiersportret ten van de schilder Jan van Raves- teyn (1572-1657), ooit gemaakt voor stadhouder prins Maurits, wel erg veel van hetzelfde. Omdat elk mu seum met ruimte woekert komen die dus nooit allemaal bij elkaar te han gen. 'Verzameling stoere mannen is mijn grote favoriet' 'Ongelofelijk saai', zou dat in de be leving van Maarten van Rossem he ten. Voor Mauritshuis-directrice Emi lie Gordenker is de verzameling stoe re mannen echter 'de grote favoriet' van de huidige tentoonstelling. Het publiek mag een keuze maken uit zes schilderijen afkomstig uit het depot. Op de plaats van de publieksfa voriet hangt nu nog een groot vraag teken. Zodra de eerste stemmen binnen rollen, komt daar de nummer 1 van de (hopelijk steeds wisselende) tus senstand te hangen. De uiteindelijke winnaar krijgt na de tentoonstelling een vaste plek in het museum. Die plek is zeker niet voorbestemd voor het iconische portret van konin gin Beatrix door Andy Warhol. Het is ooit aangekocht om als portret van de regerend vorst in een rijksgebouw te hangen. De zeefdruk past echter niet bij de functie van het Maurits huis: schilderijen tonen van Vlaamse en Hollandse meesters uit de 16de tot de 18de eeuw. En dus is de beroemde Warhol, net als 51 andere bijzondere schilderijen, slechts even publiekelijk te bewonderen. Om na 8 mei weer naar zolder te verdwijnen. 'Vergeten' kunstwerken uit het depot van het Mauritsmuseum in Den Haag zijn tijdelijk toch te zien. Na de expositie verdwijnen ze weer uit beeld, foto Frank Jansen Vergeten kunst uit de kelder tijdelijk te zien door Nico Heemelaar Emilie Gordenker directeur Mauritshuis Expositie Hoogte- en dieptepunten uit het depot. Te zien t/m 8 mei, Mauritshuis, Den Haag. Info: mauritshuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28