Van Heijningen gaat strijd aan met solist Barelli Noodlot scheept Richard Krajicek op met gedevalueerd toernooi SPORT 21 Li Jiao en Li Jie niet naarTop-16 Plek Lipman en Luciano Roger Federer komt niet naar Ahoy. „Enorm balen, voor hem, voor ons en voor alle tennisfans", sipt toernooidirecteur Richard Krajicek. De tafeltennissters Li Jiao en Li Jie hebben zich afge meld voor de Europese Top-i6 van komend week einde in Portugal. Beide Nederlandse topspeelsters zijn niet voldoende fit om dit toernooi voluit te kun nen spelen. Met het oog op het WK voor landenteams in Kuala Lumpur van eind februari hebben ze na over leg met bondscoach Elena Timina er dan ook voor ge kozen om een trainings- week op Papendal te hou den. Bondscoach Henk Groener heeft achttien handbal- sters geselecteerd die in maart kans maken op deel name aan de EK-kwalifica- tieduels met Spanje en het olympische kwalificatie toernooi in Metz. Aan de selectie die zilver won op het WK in Denemarken zijn keepster Annick Lip man en rechterhoek Ailly Luciano toegevoegd. Lin kerhoek Sanne Hoekstra, die als invalster verschillen de WK-duels speelde, is er niet meer bij. WISSELS ROTTERDAM. Een meniscusopera- tie verziekt zijn toernooi. Wéér die vermaledijde meniscus, dat kleine, haast onzichtbare schok- dempertje in de knie, waaraan hij in zijn tenniscarrière zelf tot drie keer toe werd geopereerd. Richard Krajicek hoorde niet van Roger Fe derer dat hij dinsdag onder het mes moest en bleef verstoken van de details, maar hij was vanzelf sprekend één en al begrip. Hoe zeer zijn 43ste ABN AMRO World Tennis Tournament er dit jaar ook onder lijdt. „Ik moet gissen naar hoe het precies is gegaan", zegt de toer- nooibaas in Ahoy. „Zijn manager vertelde me dinsdagavond dat Ro ger al was geopereerd en dan weet je: op zijn vroegst kan hij pas over drie weken weer spelen." Federer speelde vorige week donderdag nog vier sets zonder zichtbaar fysiek leed in de halve fi nale van de Australian Open te gen Novak Djokovic. Of hij zich daarna heeft verstapt, weet Kraji cek niet. „Het is voor mij gissen. Ging het pas op vrijdag mis? Dan kan het ook bij het opstaan duide lijk zijn geworden en nog steeds een direct gevolg zijn van overbe lasting tijdens die halve finale. Het is gewoon enorm balen, voor hem, voor ons en voor alle tennis fans." Risico „Jarenlang hebben we in Ahoy een heel breed spelersveld gehad. Nu kiezen we ervoor om één abso lute topper aan te trekken, en dat betekent een hoog startgeld en dus een groot risico. Als het goed gaat, you win big. Dan is het dat geld dubbel en dwars waard. Gaat het fout, zoals nu, dan heb je een probleem. Ik heb alles geprobeerd sinds ik dinsdagavond dat tele foontje kreeg, maar kan nu ook geen andere topper meer krijgen. Dat blijkt niet meer haalbaar." Krajicek maakte precies tien jaar geleden ook als toernooidirec teur in Rotterdam mee dat Federer zich net voor het evene ment terugtrok, toen was hij zelfs nog de onbetwiste nummer 1. Maar wennen doet zoiets natuur lijk nooit. „Toen meldde hij zich af vanwege vermoeidheid", herin nert Krajicek zich. „Sindsdien ge beurt zoiets niet meer in het top- tennis. De spelersvakbond heeft de toppers toen op hun verant woordelijkheid gewezen en vanaf die tijd proberen ze ook echt hun afspraken na te komen. Met als ge volg dat zij uiterst secuur plannen en dus voor toernooidirecteuren moeilijk te strikken zijn." Het is de eerste keer in zijn car- ZIJ HAAKTEN EERDER AF VOOR ROTTERDAM rière dat de 34-jarige Zwitser zich vanwege een operatie afmeldt voor een toernooi. Krajicek: „Ro ger staat bekend om zijn perfecte toernooiplanning. Eén van de re denen waarom hij altijd zo fit is gebleven. Dit is voor hem wel een probleempje in de aanloop naar de Olympische Spelen, zijn grote doel dit jaar, maar als hij goed her stelt van deze operatie, dan zal hij er verder gelukkig geen last van hebben. Nee, hij heeft niet direct weer toegezegd voor volgend jaar, daar is het te vroeg voor." Top-1 O-spelers Behalve Federer liet ook de kleur rijke, jonge Australiër Nick Kyr- gios weten (vanwege een armbles- sure) niet te kunnen deelnemen. Van de top-io-spelers is nu alleen de Fransman Richard Gasquet, de nummer 10, nog over. Tien jaar ge leden meldden zich met Federer nog twaalf andere spelers op het laatste moment af. Met als gevolg de minst besproken finale ooit tus sen de Tsjech Radek Stepanek en de Belg Christophe Rochus. Tot dinsdagavond leek de 43ste editie van het evenement een toeschou wersrecord van boven de 120.000 op te gaan leveren. Nu dreigt weer zo'n kleurloos einde in Ahoy. Nu voegt de huidige vice-presi dent van de Europese zwembond de daad bij het woord. Erik van Heijningen gaat de komende maanden de strijd aan met Paolo Barelli. Op 8 mei, aan de voora vond van de EK zwemmen in Lon den, vindt de presidentverkiezing plaats. Van Heijningen (tevens voorzit ter van de Nederlandse zwem bond KNZB) en Barelli zijn op dit moment de enige gegadigden voor de hoogste functie bij de LEN. Tot en met maandag 8 fe bruari kunnen zich nog andere kandidaten melden. De voormalige Italiaanse top zwemmer Barelli (61) is sinds 2012 president van de Europese zwem bond. Na diverse incidenten is het volgens Van Heijningen (54) de hoogste tijd dat er een nieuwe wind gaat waaien, lichtte „Barelli handelt als een solist en heeft 'Barelli handelt als een solist en heeft geen oog voor een gemeenschappelijke strategie' Erik van Heijningen geen oog voor een gemeenschap pelijke strategie", Van Heijningen toe. Ook bij de wereldzwembond FINA heeft Barelli het verbruid. Afgelopen zomer besloot de FINA dat de zetel die Barelli als LEN-pre- sident in het mondiale zwembe- stuur vervult, wordt opgeheven. Consequentie is dat de Europese invloed op de FINA drastisch zal afnemen. Van Heijningen maakt reeds tien jaar deel uit van het LEN-be- stuur. Sinds 2008 is de inwoner van Dordrecht vice-president. DONDERDAG 4 FEBRUARI 2016 TAFELTENNIS HANDBAL AUTOSPORT Stoeltje voor Magnussen Autocoureur Kevin Magnus sen rijdt dit jaar voor Renault in de Formule 1. De Deen krijgt het stoeltje van Pastor Maldonado, de Vene zolaan die afscheid neemt omdat hij geen sponsors kon vinden. Magnussen deed eerder ervaring op bij McLaren in de Formule 1. Hij wordt bij zijn nieuwe ren stal ploeggenoot van de Brit Jolyon Palmer. TENNIS Rusland zonder Sjarapova Maria Sjarapova komt waar schijnlijk niet in actie als Rus land het komend weekeinde in de Fed Cup opneemt te gen Nederland. De nummer zes van de wereld is niet ge heel fit. Kiki Bertens, Richèl Hogenkamp, Aranxta Rus en Cindy Burger zullen het nu waarschijnlijk op moeten ne men tegen Svetlana Koez- netsova, Ekaterina Makarova en Daria Kasatkina. Géén Roger Federer én geen andere topper Roger Federer speelde vorige week nog de halve finale van de Australian Open te gen Novak Djokovic. foto Getty Images door Carl Houtkamp 1993 Boris Becker (voedselvergiftiging) 1995 Boris Becker (knie blessure), Sergi Bru- guera (knieblessure), Goran Ivanisevic (knie blessure) 1996 Boris Becker (griep) 1997 Boris Becker (pols blessure) 1998 Petr Korda (her nia) 1999 Boris Becker (beenblessure) 2004 Marat Safin (bles sure), Ivan Ljubicic (schouderblessure), Mark Philippoussis (ten- nismoe) 2006 Roger Federer (vermoeidheid), Rafael Nadal (dijbeenblessure) 2007 Lleyton Hewitt (hamstringblessure) 2008 Novak Djokovic (buikvirus), Jo-Wilfried Tsonga (oververmoeid heid) 2011 Novak Djokovic (schouderblessure) 2014 Stan Wawrinka (beenblessure) door Natasja Weber DORDRECHT. „De Europese zwem- bond LEN moet anders geleid wor den en ik denk dat ik hiervoor de aangewezen persoon ben." Zwem- bestuurder Erik van Heijningen liet er afgelopen zomer in deze krant geen twijfel over bestaan dat hij het helemaal gehad heeft met pre sident Paolo Barelli van de LEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21