Criminaliteit, prostitutie en vooral mensonterende omstandigheden. Parijs wil af van de krottenwijken. 12 NIEUWS socioloog Peyroux. In 2010 zei toenmalig rechtse president Nico las Sarkozy dat 'hun gedrag proble men veroorzaakt'. In 2013 zei de so cialistische premier Manuel Valls dat de Roma een levensstijl heb ben idie haaks staat' op die van de Fransen. „In de buurt van de krot tenwijken wordt gestolen en gebe deld." Vorig jaar publiceerde de Nationale mensenrechtencommis sie een onderzoek. Daarin zei drie kwart van de Fransen dat Roma niet willen integreren en leven van diefstal en drugshandel. „Maar de meeste Roma leven niet in armoede", aldus de Commissie. „Fransen zien alleen maar Roma die in krottenwijken wonen, want dat is wat de media laten zien." Opeenvolgende regeringen ko zen steeds voor dezelfde aanpak: het ontruimen en platwalsen van de krottenwijken. In 2012 werden zo'n 10.000 Roma uit kampen geë vacueerd, waarna de socialist Hol- lande een richtlijn opstelde om dat 'beter' te gaan doen. Maar in 2013 werden onder zijn president schap zo'n 20.000 evacuaties ge teld. „De richtlijn van de presi dent wordt niet geheel toegepast", erkende Hollandes eigen afgezant voor Romabeleid, Alain Régnier. Vorig jaar lag het aantal uitzettin gen weer op 11.000. Volgens socioloog Olivier Pey roux is het resultaat steeds hetzelf de. „Er wordt niks opgelost. Roma krijgen soms wel alternatieve huis vesting. Ook deze mensen in Pa rijs nu. Maar dat betekent meestal dat ze een aantal dagen in een ho tel mogen zitten en daarna weer op straat belanden." Bij de spoorbaan aan de noord kant van Parijs staan buurtbewo ners naar de lege krotten te kij ken. „Goed dat ze dit hebben ont ruimd, het is toch mensonte rend?", zegt een man die in de straat woont. Een andere man fronst zijn wenkbrauwen. „Ik zag gisteravond al de eerste Roma zelf vertrekken uit dit kamp. Ze liepen allemaal met enorme dozen naar Saint-Denis, een paar kilometer verderop. Daar is een ander Roma kamp." De eerste man glimlacht. „Nou ja, dan zijn we in Parijs in ie der geval van ze af." PARIJS. Om 7 uur 's morgens staan de eerste agenten klaar. Een man staat met een koffer in zijn hand en kijkt verdwaasd hoe de politie de Roma om hem heen met dwin gende hand naar klaarstaande bus sen dirigeert. Ook hij moet in beweging ko men, zeggen de agenten. „Jullie be handelen ons als honden!", roept hij. Een vrouw die voor een houten krot staat, en haar 'huisje' uit moet, krijgt het te kwaad. „Laat me met rust!!", schreeuwt ze. Maar de evacuatie gaat door. Met groep jes tegelijk lopen de bewoners van de krot tenwijk aan de noord rand van Parijs uitein delijk allemaal naar de klaarstaande bussen, sjouwend met hun huisraad in tassen en dozen. Mannen, vrou wen en kinderen. Met de bussen worden ze naar alternatieve op- vangadressen gereden. Vier uur later is de evacuatie klaar. De krottenwijk langs de verlaten spoorlijn, die 'rondje Parijs' deed, is uitgestorven. Een paar honderd ar moedige huisjes, gebouwd van houten platen en met daken van zeildoek, zijn verlaten. Een tractor met een enorme grijpkraan rijdt dan het modderige terrein op. De chauffeur brengt de kraan omhoog en laat die ijzeren grijp arm dan met een enorme dreun neerkomen op het dak van een krot. In vijf seconden wordt het kort en klein geslagen en rolt een compleet gezinshuishouden over 'Het vuur zou meteen zijn overgeslagen als er op een plek brand zou uitbreken' ooit het compleet de treinrails: een kinderstoeltje, een pak melk, een koekenpan, een wasted en een speelgoedbeer. Uit de puinhopen komt een immense rat te voorschijn die hard weg rent. Met agenten en kraanwagens is gisteren letterlijk de vloer aange veegd met de grootste krottenwijk van Parijs. Het kamp stond er sinds vorig voorjaar en werd op sommige momenten bewoond door vierhonderd tot vijfhonderd Roma, onder wie vele tientallen kinderen. Gisteren gingen slechts tachtig bewoners mee met de bus. De rest was tevoren zelf al ver trokken. „Het was echt een bouwval, onbewoon baar en levensgevaar lijk", zegt socioloog en Romakenner Oli vier Peyroux die het kamp verschillende keren bezocht. Recent werden gevallen van tbc geconstateerd. De bewoners hadden er met olievaten en geïm proviseerde pijpen, die uit de plastic da ken staken, kachels en kooktoestellen ge maakt. „Als er op een plek brand zou zijn uitgebroken, zou het vuur meteen zijn overgeslagen: al die houten huisjes waren tegen el kaar aan gebouwd. Dat zou een ramp zijn geweest." De bewoners waren ook niet van onbesproken gedrag, zegt de socioloog. „Die mensen leefden in pure armoede. Dus dan zijn er die zich in de criminaliteit begeven. Er waren vrouwen die zich prosti tueerden." Het klimaat jegens de Roeme nen en Bulgaren is de afgelopen ja ren flink verhard in Frankrijk. „Po litici hebben de toon gezet", aldus PARIJS centrum Eiffeltoren Notre Dame e krotten zijn weg, probleem Romakamp aan verlaten spoorlijn ontruimd Boven: twee Romavrouwen die sinds afgelo pen zomer in de krottenwijk woonden. Rechtsboven: De politie patrouil leert door de wijk die zojuist ontruimd is. Foto's onder: de evacuatie van de bewoners van de wijk aan de verla ten spoorbaan Petite Ceinture is in volle gang. foto's Conzalo Fuentes en Jacky Naegelen/Reuters door onze correspondent Frank Renout Olivier Peyroux socioloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12