'Mensen verwachten dat je zonder veel moeite de draad weer oppakt' Miljoenen subsidie voor onderzoek naar gevolgen therapie 10 NIEUWS Het normale leven oppakken na hun ziekte valt veel kankerpatiënten zwaar. Ze vergeten veel, terwijl de buitenwereld denkt dat ze weer de oude zijn. ij vergaderingen on- v 1 a dervind ik proble- men; ik kan minder snel denken, min- W der snel interprete- ren en reageren. Ook telefoontjes tussendoor gaan moeilijker. Heel naar om te merken dat mijn hoofd traag is. Kan ik mijn hersenen trainen? Kruiswoordpuz zels misschien?' Bovenstaand mailtje ontving neu- ropsycholoog Sanne Schagen van een kankerpatiënt die sinds kort weer werkt als manager in de zorg. De noodkreet verwoordt precies waarom haar onderzoek nodig is. Tussen de 10 en 30 procent van de kankerpatiën- 'Veel bazen denken: de werknemer is beter, dus hij kan aan de slag. Maar dat kan lang niet altijd' ten, bij wie de kanker zich niet in het hoofd bevindt, kampt na chemothera pie met vergeetachtigheid en concen tratieproblemen, in de volksmond ook wel het 'chemobrein' genoemd. „Opeens kunnen sommige patiën ten geen krant meer lezen wanneer de tv aanstaat, of horen zij hun part ner niet meer wanneer ze staan te ko ken. Na een dag werk komen ze bek af thuis. Dingen die hen voorheen au tomatisch afgingen, vergen nu een grote mentale inspanning. Dat frus treert enorm." Uit eerdere studies blijkt dat deze patiënten twee keer zo lang doen over een simpel testje, waarbij een lijn moet worden getrok ken tussen cijfers en letters. Met name ouderen en lageropgelei den lijken meer risico te lopen, maar echt zeker weten we dit niet, zegt Schagen. De genen zouden ook een rol kunnen spelen. Ze wil de komende jaren 4.500 kankerpatiënten onderwerpen aan een online-test, waarbij ze voor én na diverse behandelingen hun concen tratievermogen en geheugen meet. De neuropsycholoog, werkzaam bij het Antoni van Leeuwenhoek, doet al twintig jaar onderzoek naar de klachten. Dankzij de gift van twee miljoen van KWF Kankerbestrijding die ze vandaag ontvangt op Wereld- kankerdag kan ze een grootse studie opzetten. De organisatie looft elk jaar de Koningin Wilhelmina Onder- zoeksprijs uit aan twee onderzoekers. Psychosociale zorg wordt steeds belangrijker, legt KWF-woordvoer- der Marsja Meijer uit. „Steeds meer patiënten overleven kanker: 62 pro cent is na vijfjaar nog in leven. Fan tastisch nieuws, maar dat betekent ook dat de groep die na zijn behande ling wordt geconfronteerd met psy chische problemen steeds groter wordt." Het gros van de kankerpatiën ten is 1,5 jaar na diagnose en behande ling weer aan het werk. Velen kam pen ook met somberheid of angst voor terugkeer. Schagen merkt tijdens haar weke lijkse spreekuur dat ex-patiënten op de werkvloer liever niet praten over hun klachten: „Ze zijn bang niet be grepen te worden, hun baan te verlie zen of een mindere functie te krij gen. Ze willen gewoon verder waar ze gebleven waren voordat ze ziek werden." KWF organiseert sinds kort de cur sus 'kanker op de werkvloer'. Hier le ren chefs hoe ze moeten omgaan met herintreders. „Veel bazen denken: de werknemer is weer beter, dus hij kan aan de slag. Maar dat kan lang niet al tijd", schetst Meijer. Schagens studie richt zich ook op de vraag waarom de ene patiënt geen klachten heeft en de ander een decen nium na de ziekte nog moeite heeft met het onthouden van een naam. Sommige wetenschappers geloven dat je de beschadigde hersenen kunt trainen, maar Schagen is sceptisch. „De resultaten vallen nog erg tegen. De eerste stap is: accepteren dat je (tijdelijk) niet meer de oude bent. Ga je weer aan het werk, zorg dan voor een rustige plek. Zoek uit wanneer je het fitst bent en doe dan de taak die de grootste concentratie vergt. Er zijn ook geheugenstrategieën die helpen, zoals het vinden van ezelsbrugge tjes." Ook voorafgaand aan de chemo als een bezetene kruiswoordpuzzels ma ken om latere klachten te voorko men, heeft beslist geen zin, zegt ze. „Dat zorgt voor een rare focus. Alles wat je vergeet, is dan opeens de schuld van de chemotherapie." DEN BURG. Muriel Mast (43) over won borstkanker, maar verloor na de succesvolle behandeling haar fulltime baan als lerares Engels. Na vijftien chemobehandelingen, twee operaties en 28 bestralingen keert ze terug in de klas. Een ge slaagde reïntegratie blijft uit. Mast is snel vermoeid, slaapt slecht en heeft moeite met con centreren. Nu is ze arbeidsonge schikt verklaard. „Er is een leven vóór en na de behandeling", zegt de Texelse. De voorbeelden zijn er. Van top sporters die na een kankerbehan deling weer hun oude niveau ha len. Sylvie Meis, die vrijwel gelijk tijdig met Mast voor borstkanker behandeld werd, poseerde op de rode loper met een pruik, sexy wimpers en een strak jurkje. „Soms wordt er een verkeerd beeld geschetst. Mensen zien al leen de buitenkant. Ze verwach ten dat je moeiteloos de draad van het leven weer oppakt. Zo simpel is het niet." Bij Mast werd in augustus 2009 een tumor in haar rechterborst ontdekt. Ze is een jaar intensief behandeld en stopte met werken. In het nieuwe schooljaar begon ze weer voorzichtig met werken, met een aangepast schema en maximaal drie klassen. „Het was verschrikkelijk zwaar. Ik kon niet meer omgaan met de dynamiek op school. Ik kon niet lesgeven zo als ik dat vroeger deed. Ik had moeite met namen onthouden en concentreren bij het nakijken." Ze wordt twee keer door het UWV voor 60 procent afgekeurd. Op de eerste dag van dit school jaar gaat het definitief mis. Mast meldt zich ziek en wordt volledig arbeidsongeschikt verklaard. „Ik voelde me verdrietig maar ook op gelucht. Ik ging steeds met een knoop in mijn buik naar mijn werk, maar ik wilde niet opgeven. Ik ben plichtsgetrouw, dacht dat het beter zou worden. Ik stond niet stil bij de gevolgen van zo'n behandeling. Dit zal er wel bij ho ren, dacht ik. Ik leef nog, moet niet zeuren en doorgaan." Mast kreeg tijdens de reïntegratie hulp van een maatschappelijk werker en psycholoog. Het concentratie verlies en de slapeloosheid blij ven, maar ze is dankbaar dat de keuringsarts haar klachten erken de. „Er is veel aandacht voor gene zing van kanker, maar het proces daarna blijft vaak onderbelicht." Hoe word je de oude na kanker? door Hanneke van Houwelingen Marsja Meijer woordvoerder KWF Sanne Schagen van het Antoni van Leeuwen hoek Ziekenhuis met een test die toont hoe alert patiënten zijn na een chemotherapie, foto Pim Ras Muriel Mast: „Ik ging steeds met een knoop in mijn buik naar mijn werk, maar ik wilde niet opgeven." foto Pim Ras door Tonny van der Mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10