'Kindvluchteling voorrang bij legaal onderdak' Koe voor 15 april in de wei? 750 euro subsidie! NIEUWS 7 Als een vluchtelingen kind verdwijnt gaat er geen Amber Alert uit om ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk Nederlanders naar hem of haar uitkijken. Net zo min wordt er een grootschalige zoektocht opgetuigd. En waar ze uiteindelijk terechtkomen? Daar weten we dus ook bar weinig van, concludeert Defence for Children, dat onderzoek deed naar alleen staande minderjarige vluchtelin gen. Wel bekend: mensenhande laren azen op hen. En: in Neder land verdwenen er in 2014110 kin deren uit opvanglocaties. In heel Europa zijn, zo gelooft Europol, 10.000 vluchtelingenkin deren spoorloos verdwenen. Zij worden geregistreerd bij binnen komst, maar verdwijnen later van de radar. Kinderombudsman Mare Dul laert vermoedt dat er sprake is van een twee keer zo hoog aantal. Lang niet alle minderjarigen die Europa als vluchteling binnenko men worden geregistreerd. „Kin deren worden gewaarschuwd dat ze bij registratie kans lopen om in een cel te belanden of in een geslo ten jeugdinrichting voordat ze in het land zijn waar ze terecht wil len komen." Daarom proberen ze ongemerkt binnen te glippen. Dul laert en andere specialisten zien zelfs kinderen die hun vingertop jes verminken in de hoop hun wa re leeftijd te verbloemen, zodat ze verder kunnen reizen. Meedogenloze mensenhande laren proberen misbruik te maken van hun penibele situatie. Kinde ren worden ingezet in de prostitu tie, of in fabrieken als moderne slaven. Er duiken voorbeelden op van kinderen die worden ingezet om in bendes mensen te bestelen, onder meer in Engeland. Zulke sig nalen zijn er in Nederland niet, al dus de politie. Maar Defence for Children heeft de eerste meldin gen binnen uit asielzoekerscentra van loverboys die zich rond de op vanglocaties lijken op te houden. Dullaert: „Bijzonder zorgelijk dus, als we van een aantal kinde ren niet weten dat ze er zijn." Zo kunnen ze ongemerkt worden uit gebuit. Daarom pleit hij er mor gen namens alle kinderombuds mannen in Europa voor de jong ste vluchtelingen zo snel mogelijk een legaal thuis te bieden. „Er is af gesproken vluchtelingen te herver delen over Europa. Als we begin nen met de kinderen en daarna prioriteit geven aan gezinnen met jonge kinderen besparen we ze een heel gevaarlijke reis." Morgen buigt ook het ministe rie van Veiligheid en Justitie zich over de problemen. Hulporganisa tie Defence for Children breekt een lans voor betere opvang in Ne derland. Daarbij moet het niet al leen gaan om de beslissing jonge vluchtelingen wel of niet een ver blijfsvergunning te geven. „Ze moeten perspectief krijgen voor de toekomst", zegt jurist Martine Goemans. KINDEREN OP DE VLUCHT Ie vrijwilligers die naar het ei land gaan op om zich daar bij de autoriteiten te registreren en zich aan te sluiten bij een hulp verleningsorganisatie." De Stichting Bootvluchteling, met twintig tot dertig mensen ac tief op Lesbos, juicht de registra tie toe. Woordvoerster Ans Boers- ma. „Afgelopen zomer was het een chaos. Vluchtelingen en toe risten liepen door elkaar heen. Soms leek het wel of de Nijmeeg se Vierdaagse over Lesbos trok." Lesbos wil een herhaling van afgelopen zomer voorkomen, en de overlast voor de inwoners en toeristen beperken. „Als we er in slagen om die stroom beter te or ganiseren, de vluchtelingen fat soenlijk te huisvesten en de we gen, haven en stranden schoon te houden, verwacht ik geen proble men", zegt woordvoerder Andrio- tis. „We moeten efficiënt en tege lijk humaan omgaan met deze cri sis, die een grote impact heeft op het eiland en de bewoners. On danks alles zijn de inwoners van Lesbos nog solidair en meele vend met de vluchtelingen. En al le hulp die we krijgen, is nog steeds welkom." 'Soms leek het of de Nijmeegse Vierdaagse over Lesbos trok' Staatssecretaris Martijn van Dam (Landbouw, PvdA) maakt van daag een subsidieregeling bekend om boeren te verleiden hun vee niet uitsluitend op stal te houden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek lopen nu 1,1 mil joen koeien geregeld buiten, dat is 70 procent van de melkveestapel in Nederland. Veel boeren houden hun bees ten het hele jaar op stal omdat het ze anders te veel tijd of geld kost. Het kabinet en de zuivelindustrie willen het percentage koeien in de wei verhogen naar 80. Boeren krijgen daarom straks 750 euro als ze hun beesten voor 15 april naar buiten sturen. Van Dam kiest voor die datum omdat het gras dan niet met ma chines hoeft te worden gemaaid. Dat is goed voor de weidevogels, die dan midden in hun broedsei- zoen zitten. Veel nesten worden tijdens het maaien vernield. Koeien grazen juist om de nesten heen. Veel weidevogels, zoals de grutto en de kievit, zijn bedreigde diersoorten aan het worden. De subsidieregeling om koeien vroeger buiten te laten grazen, komt bovenop een al bestaande weideregeling. Om daarvoor in aanmerking te komen moeten boe ren hun koeien minimaal 120 da gen per jaar zes uur buiten laten staan. Op een kwart van de melk veebedrijven die van de regeling gebruikmaken, zijn de koeien dag en nacht buiten. De nieuwe subsidie komt uit een potje van 30 miljoen euro dat Brussel aan Nederland heeft gege ven om melkveehouders en var- kensboeren te steunen. Die heb ben het moelijk door de lage melk- en vleesprijzen. Uit dat potje worden nog een paar regelingen gefinancierd. Zo krijgen boeren geld als ze meehel pen om veeziektes te bestrijden zonder antibiotica. Door overma tig antibioticagebruik worden bac teriën resistent en zijn ziektes steeds lastiger te bestrijden. WOENSDAG 3 FEBRUARI 2016 door Carla van der Wal Het aantal verdwenen vluchtelin genkinderen is mogelijk veel gro ter dan wordt geschat door politie organisatie Europol. Mogelijk gaat het om 20.000 kinderen, denkt Kin derombudsman Mare Dullaert. Hij pleit er voor hen zo snel mogelijk over Europa te verdelen. Een derde van de bootvluchtelingen die nu op de Griekse kust aankomen, is minderjarig. Dat is veel meer dan in 2015: toen was gemiddeld een op de zeven bootvluchtelingen jonger dan 18 jaar. Onder de vluchtelingen bevon den zich in januari ook meer vrouwen dan in de maanden ervoor. Dat mel den internationale organisaties als Uni cef en het IOM (Internationale Organi satie voor MigratieJVluchtelingenorga- nisaties geven geen verklaring voor die ontwikkeling. Zij loopt wel recht evenredig met het aanscherpen van re gels voor gezinshereniging in Europe se landen. In januari kwamen meer dan 62.000 vluchtelingen aan op de Griekse kust. Dat zijn er meer dan in de zomer. 90 procent zegt uit Syrië, Afghanistan of Irak te komen. Een vrijwilligster zoekt reddings vesten uit op Lesbos. In totaal zijn 85 grote en kleine hulpverleningsor ganisaties actief op het Griekse eiland, foto Giorgos Moutafis/Reuters Ans Boersma Stichting Bootvluchteling door Hans van Soest DEN HAAG Boeren die hun koeien al vroeg in het voorjaar de wei in sturen, krijgen daarvoor dit jaar een beloning. De koeien op de boerderij van de familie Van Soest in Harmeien mochten vorig jaar al ruim voor 15 april de wei in. foto Martin Sharrott

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7