Snel internet mogelijk in buitengebied Sluis Terneuzen moet tolvrij maken van Westerscheldetunnel onderbouwen Vlaming Damien Vantomme regisseert voor het eerst De Plattelanders ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Bij een klucht is het drukker, maar minder leuk De West-Zeeuws-Vlaamse toneelclub De Plattelanders geeft zaterdag de eerste van vijf voorstellingen in het Ledeltheater. Damien Vantomme is hun nieuwe regisseur. De West-Zeeuws-Vlaamse toneelvereniging De Platte landers brengt dit jaar het stuk 'De Getemde Feeks'; een be werkte versie van het eind zes- tiende-eeuwse toneelstuk van William Shakespeare. Of de uitvoering net zo spectaculair wordt als de van deze komedie uit gebrachte film 'The taming of the shrew' (1967) is nog even afwachten. Dat het een bijzondere voorstelling wordt, daarvan is regisseur Damien Vantomme overtuigd. Een vakantie naar Amerika, precies in de 'repetitieperio de' van De Plattelanders, noopte Rini Fenijn om voor het eerst in jaren af te zien van de re gierol bij de West-Zeeuws- Vlaamse toneelvereniging. Maar Fenijn is als bestuurslid dit jaar wel degelijk nauw betrokken bij de uitvoeringen. Fenijn bracht De Plattelanders de afgelopen periode naar een hoog niveau. De groep speelt jaarlijks vijf, zes keer voor een vol Ledel theater. Het aantal bezoekers over stijgt regelmatig de tweeduizend. Er zijn veel vaste gasten, maar ook de keuze voor het stuk be paalt het bezoekersaantal. „Vorig jaar hadden we een zwaar oorlogs drama", vertelt Fenijn. „Dat trok wat minder mensen. Maar je merkt dat degenen die wél ko men, het meer waarderen." Een klucht trekt dan weer meer men sen, maar levert minder waarde ring op. „Het is dan toch een stuk lastiger om te verrassen." Boven dien ervaren de spelers het spe len van een 'gemakkelijk' stuk als een klucht als minder leuk, weet Fenijn. Het maakt de afwegingen over de keuze voor het stuk steeds lastig. „We kiezen daarom voor de middenweg: het ene jaar dit genre, het volgende dat." Vlaming Vantomme is ingehuurd door De Plattelanders, nu de 'vaste' regisseur en inspira tor Rini Fenijn heeft gekozen voor een sabbati cal jaar. Vantomme is afkomstig uit de buurt van Kortrijk, heeft zelf vele jaren amateurtoneel gespeeld en bijna veertig producties bij diverse verenigingen geregisseerd. In het dagelijks leven is Vantomme vertegenwoordiger: hij bezoekt in heel Vlaanderen supermarkten. „Ik wilde wel een keer in het buitenland werken", vertelt hij. De regisseur ontdekte meteen verschillen. „Hier valt vooral de zelfdiscipline van de spelers op, ze nemen meer verantwoording dan in België. Ze zijn altijd stipt op tijd, meestal zelfs ruim voor begin van de repetitie. Verder ligt de kwali teit van de spelers van De Plattelanders ruim bo ven het gemiddelde van amateurs." De Plattelanders-versie van De Getemde Feeks is bewerkt door Dirk Tanghe. Het gaat om een luchtige versie van de komedie. De spelers moesten wel even wennen aan de nieuwe regis seur, vertelt Plattelander Richard in een pauze van de repetitie. Maar hij ziet ook de voordelen. „Het is verfrissend om eens met iemand anders te werken. Bovendien verzette Rini Fenijn altijd bergen werk, hij deed veel meer dan alleen de re gie. Nu moet dat een keer door andere mensen worden gedaan. En daarbij ontdekken we bij el kaar kwaliteiten en talenten die we nog niet kenden." Naast de 'gewone' Plattelanders spelen ook dit jaar de jongeren weer een eigen stuk. Het gaat om 'Maanezel', een soort spannend sprook je, onder regie van Koen van Doorn. Maar liefst vijfentwintig jongeren staan op de planken. ZEVEN VOORSTELLINGEN SLUIS. De proef met draadloos en snel internet rond Cadzand-Bad was vorig jaar succesvol. Daarom kan het hele buitengebied van de gemeente Sluis worden voor zien van snel internet. Mits er voldoende belangstelling is. Dat laat provider Greenet weten. Greenet voerde vorig jaar samen met de provincie en de gemeen te Sluis een proef uit met snel en draadloos internet in het buiten gebied rond Cadzand- Bad. Parti culieren en gasten van campings hadden veelal traag internet. De provincie stak daarom 40.000 eu ro in het pilotproject. De proef, waaraan 25 adressen meededen, liep tot eind 2015 en bleek succes vol. Om te inventariseren of in de rest van het buitengebied ook genoeg belangstelling is, houdt Greenet op maandag 15 februari om 19.30 uur een voorlichtings bijeenkomst in mfc De Keure aan de Kloosterstraat 38 in Sluis. Greenet werkt in heel Nederland aan snel internet in buitengebie den en hanteert de regel dat er in een straal van 4 tot 5 kilome ter zo'n vijftig huishoudens moe ten deelnemen. De gemeente Terneuzen is het vol gens de PvdA'ers aan haar stand verplicht haar steun ook te onder bouwen. Ze roepen in schriftelijke vragen het college van B en W op om de actie voor een tolvrije Wes terscheldetunnel van financiële munitie te voorzien. „Op die ma nier kun je als gemeente een posi tieve bijdrage leveren aan de dis cussie", geven D'Hooghe en Woj tal aan. Zij zien de bui kennelijk al han gen. Als het lukt om voldoende handtekeningen te verzamelen, zo dat de Tweede Kamer over een tol vrije Westerscheldetunnel moet praten, zal de eerste vraag zijn: 'Hoe denken jullie dit te gaan beta- 'We kunnen met een goed financieel verhaal de discussie positief beïnvloeden' len?' Terneuzen moet zich daar naar de mening van de twee PvdA-raadsleden alvast terdege op voorbereiden. Anders sta je in Den Haag met lege handen. Terneuzen moet volgens Woj tal en D'Hooghe ook de pas geïn stalleerde commissie-Balkenende inschakelen. Die zoekt wegen om de Zeeuwse economie te verster ken. Een tolvrije Westerschelde tunnel kan daartoe bijdragen, stel len de raadsleden. Ze wijzen ook op de invoering van kilometerhef fing voor vrachtwagens in België per 1 april. ZeeuwsVlaamse ver voerders kunnen dan geen kant meer op zonder kosten te maken, als enigen in heel Nederland. WOENSDAG 3 FEBRUARI 2016 'Hier zijn ze altijd stipt op tijd' door Wilma Valk en Martijn de Koning De Plattelanders spelen 'De getem de feeks' op zaterdag 6, zaterdag 13, woensdag 17, vrijdag 19 en za terdag 20 februari in het Ledel theater in Oostburg. Aanvang is steeds om 20.00 uur, behalve op 17 februari, dan wordt om 14.00 uur begonnen. Kaarten kosten 12,50 euro. De jongerengroep van de toneelvereniging brengt het stuk 'De Maanezel' op vrijdag 12 fe bruari om 20.00 uur en zondag 21 februari om 15.00 uur. Toegang kost 5 euro. Kaarten voor alle voorstellingen zijn te reserveren via de website www.ledeltheater.nl. door Sophie Stockman Meer informatie is te vinden op www.greenet.nl/sluis. Daar kan men zich ook aanmelden. door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Het is wel leuk en aar dig dat de gemeente Terneuzen de petitie voor een tolvrije Wester scheldetunnel ondersteunt, maar daar mag het niet blijven, vinden de Terneuzense PvdA-raadsleden Jack d'Hooghe en Ingrid Wojtal. Jack d'Hooghe en Ingrid Wojtal Regisseur Damien Vantomme neemt dit jaar de regierol over van Rini Fenijn. „Het niveau is hoog, veel hoger dan gemiddeld bij amateurs." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75