JjjjJdEj/ffjZJfJ, fjJ Grieks eiland neemt maatregelen om de chaos die is ontstaan door het groeiende aantal vluchtelingen én hulporganisaties te beperken. 6 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS jRia MYTILINI. Lesbos wordt over spoeld. Momenteel zijn maar liefst 85 professionele en vrijwilli ge hulporganisaties actief op het Griekse eiland. Het gaat om giganten als vluch telingenorganisatie UNHCR en het Rode Kruis, maar ook om orga nisaties als Team Humanity DK (uit Denemarken), Lighthouse Re- lief en Lesbos Volunteers. Zij springen in omdat ze vinden dat de traditionele organisaties en niet-gouvernementele organisa ties (ngo's) niet genoeg doen. Hoeveel vrijwilligers en be roepshulpverleners nu op het ei land zijn, is onbekend. Zij ontfer men zich onder meer over de 6.000 vluchtelingen op Lesbos die in afwachting zijn van verdere doorreis naar het Griekse vaste land. Epicentrum Lesbos is uitgegroeid tot het epi centrum van de vluchtelingen stroom vanuit Turkije. Vorig jaar kwamen er 400.000 vluchtelin gen per boot op het eiland. On danks de winter arriveren nog da gelijks bootjes. De grootste organisaties over leggen wekelijks met elkaar. Maar er zijn ook veel mensen die op ei gen gelegenheid naar Lesbos rei zen om te helpen, waardoor hulp verleners elkaar soms letterlijk voor de voeten lopen. „Vrijwilligers zijn hard nodig op het eiland, maar omdat er erg veel vrijwilligers zijn, is de samen werking niet altijd even makke lijk", zegt directeur Tineke Ceelen van Stichting Vluchteling, die zelf ook mensen op het eiland heeft. „Er zijn botsingen tussen vrijwilli gers en de autoriteiten, en tussen 'losse' vrijwilligers en de officiële 'Er zijn botsingen tussen vrijwilligers en autoriteiten, en tussen 'losse' vrijwilligers en hulporganisaties' hulporganisaties. Bijvoorbeeld over op welke plek je het best een opvangkamp kunt opzetten of hoe je mensen helpt uit hun boot je aan land te komen. De combina tie van vrijwilligers en professio nals moet goed gemanaged wor den, anders komt er geheid gedon der van." Binnenkort openen de autori teiten op Lesbos twee registratie kantoren. Ook komt er een websi te waar vrijwilligers zich van tevo ren kunnen aanmelden. Ze krij gen een speciaal identificatiepasje. Als de procedure is afgerond, wordt gekeken waar hun inzet no dig is. „In januari was het aantal vluchtelingen dat hier aankwam al 25 keer zo hoog als in dezelfde maand vorig jaar", zegt Marios Andriotis, woordvoerder van de burgemeester van Lesbos. „Ko mende lente en zomer zal het hier nog moeilijker worden dan het af gelopen jaar al was. Het is een in gewikkelde situatie. Met de regis tratie willen we het hulpverle ningsproces beter coördineren en begeleiden." De gemeente zal de vrijwilli gers enkele basisregels uitleggen: zoals het echte reddingswerk over laten aan de kustwacht, politie en professionele reddingsteams, geen kinderen meenemen en vluchte lingen altijd aan de voorkant van de boot laten uitstappen. Omdat er in de winter minder vluchten naar de Griekse eilanden zijn, kondigde de stichting Move- ment on the Ground van acteur en presentator Johnny de Mol on langs een wekelijkse 'luchtbrug' aan tussen Amsterdam en Lesbos voor vrijwilligers. Dat gebeurt in samenwerking met luchtvaart maatschappij Transavia en reisor ganisatie Sunweb, die voor huis vesting zorgt. „De vluchten zijn niet alleen voor Nederlandse vrijwilligers, maar voor iedereen die erheen wil", zegt Adil Izemrane van de stichting. „Zweden moeten nu bij voorbeeld drie keer overstappen." Omdat de autoriteiten op Lesbos de registratieprocedure nog niet op orde hebben, zijn de eerste ge plande vluchten (op 1 en 8 februa ri) geannuleerd. Izemrane: „We willen dat vooraf alles duidelijk is voor alle vrijwilligers die naar Griekenland gaan." Sef Zuilen is een van de Neder landers die eigenlijk met de vlucht van 8 februari naar Lesbos zou gaan. Hij had een reis voor twee weken geboekt voor 250 eu ro. Als alternatief wordt hij nu naar Athene gevlogen en koopt hij een los ticket voor Lesbos. De fi nanciële compensatie laat hij weg geven als donatie. Dat er een regis tratieplicht komt, was Zuilen aan vankelijk niet bekend. „Erg jam mer dat degenen die de vluchten kochten daar niet goed over zijn geïnformeerd en nu extra kosten moeten maken. Het is jammer dat vrijwilligers op het laatste mo ment alles moeten omgooien en meer geld moeten uitgeven." Chaos Movement on the Ground pro beert nu op 22 februari de eerste vlucht te laten vertrekken. Lesbos hoopt nog deze week met de regis tratie te beginnen. „We roepen al- ditriiiiminmmi 5 dagen Stedenreis Berlijn Berlijn Centrum 8 dagen Gerlos in het Zillertal Kirchbergin Tirol Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! ,Lu www.bolderman.nl 10 dagen Barcelona en omgeving 10 dagen Mooiste Eilanden van Istrië en Kroatië Dalmatië 10 dagen Ongerept Ierland Hulpverleners struikelen over elkaar op Lesbos door Tonny van der Mee en Cyril Rosman Tineke Ceelen Stichting Vluchteling v.a. slechts Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Brochure en (Q318) 58 09 58 boekingen: lij i 0 imuiu/ nnl/iormsn nl m 1 HI JH Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6