'Bijdrage voor Imares is inderdaad een schijntje' Parelmoer tovert saai grasveld om in parkje Oscar Huiskamp leert kinderen de geschiedenis van Tholen-stad BEVELANDEN en THOLEN 7 Tholenaar maakt met lespakket geschiedenis hip voor basisscholen. 'Coupures, wat zijn dat nou weer?' Raad steunt hoger tarief voor graven Geschiedenis saai? Niet als het over je eigen plaats gaat en meester Huiskamp vertelt. Nog leuker wordt het als het over je eigen school gaat. Zoals gisteren groep acht van openba re basisschool Ter Tolne meemaakte in de historische les over Tholen. Die plaats is dit jaar 650 jaar stad. Op het scherm een oude kaart, met overal namen die ook vandaag nog betekenis hebben. Oscar Huis kamp, vroeger onderwijzer op de school en ook bekend als vrijwillig molenaar en stadsgids in Tholen, legt uit hoe de schepen vroeger langs Schakerloo voeren en de hertog iede re passant liet betalen. „Dit is mijn water en ik wil centen zien." Later kozen de schepen voor een andere vaarroute, over de Eendracht. Veel inwoners van Schakerloo ver huisden mee naar de nieuwe tol van de hertog. Ter Tolne, heette het toen. Meteen het begin van wat later Tho len werd genoemd. Brendan van As is er na de les nog verbaasd over. Hij heeft de al lang af gedamde Eendracht nooit met eigen ogen gezien. „Ik wist niet hoe dat alle maal in zijn werk ging." Een andere leerling in de groep is lid van scou ting Die Heenetrecht. Laat dat nu ook de naam van een water van vroe ger zijn. „Al die oude namen komen weer tevoorschijn", zegt meester Huiskamp daarover. Met reuzenstappen gaat het door de geschiedenis. Huiskamp heeft vroeger ook naar schatten gegraven in het verdronken Reimerswaal, een stad die nog ouder dan Tholen was. Uit die tijd bezit hij nog een halve vetvanger. Het plaatje van dat keuken gerei, bedoeld om onder aan het spit draaiend vlees te zetten, spreekt tot de verbeelding. Zeker als de meester vertelt waar Reimerswaal lag: precies onder de Oesterdam. „Bijna waar jul lie in de zomer zwemmen." Binnen het uur is Huiskamp aan geland in de vorige eeuw. Plaatjes van de oesterputten. „Daar bleven de visjes heerlijk vers." Zonder moeite springt het verhaal naar het heden. Die oesterputten? „Dat is nu parkeer terrein en er wordt kermis gehou den." Nog zoiets bijzonders: coupures, wat zijn dat nou weer? Huiskamp laat het plaatje zien. Hij vertelt over balken, met zand ertussen. In een gat in de dijk op de Kaaij. Bedoeld om het hoge water tegen te houden. „Daar ligt nu die mooie trap naar de restaurants." De oorlog natuurlijk. Hoe Tholen door drie vooruitgeschoven Canade zen werd bevrijd. In een bootje. Want de oude brug was in stukken gebroken. Voor Simone Koster zijn de foto's van die oude brug het meest bijzonder aan de les. „Ik wist niet dat die brug er is geweest." Aimen Laaziz is vooral onder de in- 'De oude stad Reimerswaal lag op de plek waar jullie nu zwemmen' druk van het filmpje met de oude stoomtram. Precies zoals die vroeger vanuit Antwerpen tot in Tholen reed. De beelden waren uit een ander deel van het land. Maar de stoom was volgens meester Huiskamp precies dezelfde. Gejoel breekt los als Huiskamp ver telt hoe hard de tram ging: 30 kilome ter per uur. De les is sneller voorbij dan de tram reed. In het straatbeeld van het 650-jarige stadje is de geschie denis volgens Huiskamp nooit voor bij. „Je kunt er een heleboel van te rugvinden." KRUININGEN. Een fooitje. Een schijntje. Een druppel op de gloeiende plaat. Het is een greep uit kwalificaties die raadsleden gisteren in de opinieraad over hadden voor de 20.000 euro die Reimerswaal vijf jaar aan onder zoeksinstituut Imares wil geven. Het geld wordt niet direct aan de noodlijdende vestiging in Yer- seke overgemaakt, maar gaat in een potje waar onderzoeksop drachten uit worden betaald. Vol gens WD-wethouder Izak Voge laar heeft Imares de komende vijfjaar ruim dertien miljoen no dig om het station in Yerseke open te houden. Hij gaf ruiterlijk toe dat de gemeentelijke bijdrage meer als symbolisch moet wor den gezien. „Een prikkel naar an dere overheden en sectoren waar van ook een bijdrage is ge vraagd." De provincie heeft vol gens hem al drie ton beloofd en ook de PO Mosselcultuur heeft een bijdrage toegezegd. „Een bedrag van 20.000 euro per jaar is niet veel, maar we la ten zien dat we het een belangrij ke zaak vinden om hoogopgelei de werkgelegenheid voor Yerse ke te behouden." Een raadsmeer- derheid liet zich overtuigen door Vogelaar. Alleen de PvdA twijfelt nog of ze het voorstel steunt. KRUININGEN. Een graf mag op termijn best 550 euro duurder worden. Alle partijen in de ge meenteraad van Reimerswaal zijn het eens met een voorstel van het college van B en W om de tarieven de komende jaren geleidelijk met dertig procent te laten stijgen. Dat werd gister avond duidelijk in de opinie- raad. Ook met de nieuwe tarie ven is Reimerswaal nog steeds de op één na goedkoopste ge meente van Zeeland. Dat was voor veel partijen reden om hun goedkeuring uit te spreken over het voorstel dat eind deze maand definitief wordt vastge steld. YERSEKE. Kinderen van openbare basisschool Parelmoer in Yerseke steken de komende maanden hun handen uit de mouwen om een saai grasveld naast het schoolplein om te toveren tot een parkje. In Yerseke leeft al langer de wens iets met het gazon tussen de schoolpleinen van de brede school en de achtertuinen van de aangrenzende wijk te doen. Van wege de kosten, veiligheid en re gelgeving kan de gemeente er ech ter geen speeltuintje van maken. Omdat Parelmoer zelf geen ruimte heeft om een project voor natuur- en milieueducatie te be ginnen, zijn de school en de ge meente nu overeengekomen het gazon hiervoor te gebruiken. Reimerswaal neemt de eerste inrichting met een wandelpaadje, enkele betonplaten en wat beplan ting voor haar rekening. Dit kost zo'n 5000 euro. Dat geld komt uit het burgerparticipatiebudget voor openbaar groen. De school en na- tuurouders regelen grote veiling- kisten die dienst zullen doen als plantenbakken. De schoolkinde ren zorgen ervoor dat onder bege leiding van de natuurouders de boel wordt onderhouden. Op Boomfeestdag (16 maart) wordt het park feestelijk geopend en een informatiebord geplaatst. WOENSDAG 3 FEBRUARI 2016 Historie in sneltreinvaart door Ben van den Aarssen au» f Oscar Huiskamp geeft geschiedenisles aan de kinderen uit groep 8 van basisschool Ter Tolne in Tholen. Geen gewone geschiedenisles, maar één over de historie van hun eigen woonplaats, foto Koen Mol Oscar Huiskamp door Joeri Wisse door Joeri Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69