1 Controleurs: boete voor doorgeven drank aan jeugd Opnieuw uitstel nieuwe mediawet Griekenland ]arh I NIEUWS 5 Moordenaar waant zich 18 jaar veilig op tropisch eiland Wat als de zebra ontsnapt? Achttien jaar wist de moorde naar van de Alkmaarse garage houder P. Teunissen (47) uit handen van de politie te blij ven, maar nu zit hij dan alsnog achter de tralies. De man was na zijn daad gevlucht naar de Filipijnen, maar dat land trok onlangs zijn verblijfsvergun ning in. Nog maar 26 jaar oud was de dader toen hij op 30 au gustus 1997 samen met een maatje een proefrit maakte in een auto van de garagehouder. Ze wilden zijn auto stelen, Teu nissen verzette zich fel en moest dat met zijn leven beko- Slechts één plastic tasje weggegeven De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT), die belast is met de handhaving van het plastic tasjesverbod, heeft sinds 1 januari pas één winkelier op de vingers getikt. Hij kreeg een waarschuwing nadat iemand melding had gemaakt bij het speciale meldpunt plastic tasjes van ILT. De inspectie treedt nu nog terughoudend op. Wan neer ze er wel werk van gaat maken, wil een woordvoerster niet zeggen. Geruchten dat er al undercover inspecteurs zijn, kloppen niet, zegt ze. pen. De mannen wurgden hem, lieten hem in zijn auto achter op een parkeerplaats en gingen ze er vandoor met 1.800 gulden. Een andere dader werd in 1998 tot zes jaar cel veroor deeld. De man die nu is opge pakt op Schiphol kreeg in 1999 bij verstek negen jaar cel. Hij was op dat moment al gevlucht naar de Filipijnen. Hij waande zich daar veilig, omdat het land geen uitleveringsverdrag heeft met Nederland. Na het intrek ken van zijn verblijfsvergun ning viel hij alsnog in handen van de Nederlandse politie. 'Zikavirus via seks overgebracht' In de Texaanse stad Dallas is gisteren de eerste besmetting met het zikavirus op het vaste land van de Verenigde Staten vastgesteld. Het regionale cen trum voor de volksgezondheid in Dallas denkt dat het virus is overgebracht door seksueel con tact. De autoriteiten zeggen dat in elk geval niet is geconsta teerd dat het virus door een mug is overgebracht. Degene bij wie het virus is vastgesteld, heeft seks gehad met iemand die al ziek was. Eerder kreeg een vrouw op Hawaii het virus. Het is een grote frustratie voor controleurs die erop moeten toe zien dat jongeren onder 18 jaar geen alcohol kunnen kopen. Ze zien dat hun oudere vrienden dat voor hen doen, maar kunnen er niks tegen beginnen. „We horen van de jongeren dat ze het niet eens meer zelf proberen; ze heb ben toch een volwassen vriend bij zich die wel alcohol mag kopen", verzucht Michiel van Baardewijk, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Drank- en Horeca- wet Inspecteurs (NVDI). Het fenomeen doet zich niet al leen voor in uitgaansgelegenhe den, maar ook in supermarkten en snackbars. Dat het gros van de 16- en 17-ja- rigen die willen drinken aan drank komt via vrienden of ouders, blijkt ook uit nieuw onder zoek in opdracht van het ministe rie van Volksgezondheid. In de so ciale omgeving heeft een minder jarige de meeste kans toch alcohol te bemachtigen. Van Baardewijk meent dat je met het strafbaar stellen van door geven het alcoholgebruik onder minderjarigen veel effectiever kunt bestrijden. „Als je een 18-jari- ge kunt beboeten, maak je hem medeverantwoordelijk voor de ver strekking van drank aan minderja rigen. Dan laat hij het wel uit zijn hoofd om nog een rondje te halen voor zijn minderjarige vrienden. En dan kunnen wij eerder ingrij pen; we zien nu tenslotte ook dat het gebeurt. Dit zou een goede aanvulling zijn op de bestaande wetgeving." Het gros van de 16- en 17-jarigen die willen drinken, komt aan drank via vrienden of ouders, blijkt uit onderzoek Nu kunnen alleen verkopers en minderjarigen een boete krijgen als zij de leeftijdsgrens van 18 jaar voor alcoholverkoop negeren. 'Doorgevers' gaan vrijuit. Nico van der Lely, bekend van de Delftse alcoholpoli, kan zich goed voorstellen dat er een ont moedigend effect uitgaat van de voorgestelde doorgeefboete. De kinderarts is groot voorstander van strenger handhaven, in combi natie met voorlichting. „Beboeten is gewoon nodig, het werkt goed." Om de doorgeefboete mogelijk te maken, is een wetswijziging no dig. In de handhaving ervan ziet advocaat Stefan van den Berg, ge specialiseerd in horecazaken, geen grotere obstakels dan in de huidi ge handhaving van de Drank- en Horecawet. „Controleurs nemen een overtreding waar en maken proces-verbaal op." Strengere controle op alcohol verstrekking aan jongeren wint terrein, blijkt uit de uitspraak die een Haagse rechter vorige week deed. Die veroordeelde een moe der tot een boete van 400 euro, omdat een 14-jarig meisje op het verjaardagsfeestje van haar doch ter zo dronken werd dat ze lave loos in het ziekenhuis werd opge nomen. Mooi dat er aandacht is voor de ouders die toch een kratje bier voor hun 17-jarige zoon kopen en de 18-jarige die een rondje geeft voor zijn 17-jarige vrienden, maar het aanpakken van de verkopers moet prioriteit houden. Dat vindt Ninette van Hasselt, specialist al- coholbeleid bij het Trimbos-insti tuut. „Daar valt nog een wereld te winnen", zegt ze. „Eerst moeten we maar eens goed regelen dat professionals de wet naleven. Daarbij kun je altijd onder de aan dacht brengen dat ook iemand die drank voor minderjarigen inslaat, verantwoordelijkheid draagt. Het strafbaar stellen van doorgevers kan een vervolgstap zijn; met re gelgeving bereik je uiteindelijk het meest." DEN HAAG. Staatssecretaris Sander Dekker (Media, VVD) is gistera vond door de Eerste Kamer met huiswerk weggestuurd. De senato ren uitten tijdens een urenlang de bat veel kritiek op zijn mediawet, die volgens hen de onafhankelijk heid van de publieke omroep aan tast. Dekker moet nu eerst zijn toezeggingen op papier zetten. Pas op 1 maart spreekt de Senaat opnieuw over de mediawet. Daarmee loopt de wet wéér ver traging op. Aanvankelijk wilde Dekker dat de wet op 1 januari van dit jaar al in zou gaan, maar ook toen stuitte hij op een kriti sche Senaat. In de Tweede Kamer werd de wet in oktober 2015 al aan genomen. De senatoren zijn echter onge lukkig met de macht van de poli tiek bij de Nederlandse publieke omroep (NPO) en vrezen dat de onafhankelijkheid zo in het ge ding komt. Zo hadden vrijwel alle senatoren kritiek op 'politieke' be noemingen bij de besturen van de omroepen; zelfs Dekkers eigen WD. 50PLUS wees bijvoorbeeld op de lijst met recente benoemingen in bestuurs- en adviesfuncties in Hilversum: stuk voor stuk WD' ers, partijgenoten van de staatsse cretaris. „Poolse toestanden", klonk het in de Senaat, verwij zend naar de versterkte greep van de regering in dat land op de me dia. WD-senator Pauline Krikke wil dat Dekker 'transparante crite ria' opstelt voor de benoemingen procedure. Dekker beloofde de wet zo aan te passen dat de minis ter van Cultuur alleen nog een rol heeft bij de benoeming van de raad van toezicht van de publieke omroep. Dekker kwam tegemoet aan be zwaren van de SGP tegen overspel reclames van datingsite Second Lo ve. De staatssecretaris gaat kijken of STER-reclames ook onder de Kijkwijzer kunnen vallen. 1299 Rondreizen 100% vertrekgarantie 8 dagen al v.a. a naar Kras.nl/griekenland of bel 09Ö0-9697. WOENSDAG 3 FEBRUARI 2016 ALKMAAR DEN HAAG AUSTIN TOKYO. Het kan natuurlijk erg gevaarlijk zijn als één van de dieren in de Ueno Zoo in Tokyo ontsnapt. Daarom hielden de ongeveer 150 dierenverzorgers er gisteren een oefening. Een van hen werd verkleed als zebra en ontsnapte, wat bij een dierenverzorger (zoge naamd) een hartaanval veroorzaakte. Gelukkig werd de zebra al snel gevangen in een net en afgevoerd, foto Kazuhiro Nogi/AFP door Heieen Boex DELFT. Jongeren van 18 jaar en ouder moeten een boete krijgen als zij drank kopen voor hun min derjarige vrienden. Daarvoor plei ten controleurs, hierin gesteund door organisaties die zich richten op alcoholpreventie. door Susanne Geuze en Hanneke Keultjes Schitterende rondreizen inclusief vlucht, hotels, diverse maaltijden en Nederlandssprekende reisleiding. Klassiek Griekenland Cultuur, natuur historie. Verlenging mogelijk. Met o.a. Athene, Delphi, Epidaurus Tolo Klantbeoordeling 8,4: "Onvergetelijke reis" Zie: Kras.nl/35656 Grandioos Griekenland Van de Akropolis tot de Meteora kloosters. Absolute trekpleisters en onontdekte plekjes Klantbeoordeling 8,5: "Een aanrader" Zie: Kras.nl/38890 De Idyllische Cycladen Eilandhoppen per ferry: Santorini, Naxos Paros. Incl. alle overtochten 81 eilandtour Santorini Klantbeoordeling 7,9: "3 kleine vakanties in één" Zie: Kras.nl/35658 Verrassend Griekenland Ontdek het vasteland en de Peloponnesos. Zeer complete rondreis inclusief 12 x diner Klantbeoordeling 8,7: "Fantastische ervaring" Zie: Kras.nl/38905 8 dagen v.a. 12 dagen v.a. 13 dagen v.a. 18 dagen Prijzen per persoon o.b.l 2 personen exclu^ef resèrveringskostin'e* CalamiteitenFonds 70 cpg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5