Mysterieus Paaseilandbeeldje mogelijk gevangen door visser Zonder dorpsraad geen leefbaarheid Stichting Schor biedt podium aan lokaal talent SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Om te zorgen dat er tijdens feesten een bandje speelt, is in Dreischor de band/stichting Schor opgericht. slist dat het geld in apparatuur en het inhuren van geluidstechnici werd ge stoken. Een stichting is daarvoor de beste organisatievorm." De band bestaat anderhalfjaar; de stichting werd afgelopen december opgericht. Doelstelling is het bieden van een podium, inclusief instrumen ten, aan lokaal muziektalent en het verzorgen van optredens samen met deze talenten. En Dreischor heeft ta lent genoeg, vindt zangeres De Vos. „De zes muzikanten van onze band waren zo gevonden." Samenwerking met dat andere muzikale broeinest in Dreischor: muziekvereniging Cres cendo sluit De Vos zeker niet uit. „Daar is nog niet over gesproken, maar ze zijn altijd welkom. Iedereen op Dreischor heeft wel een buur of fa milielid die daar in zit." Het nieuwe culturele initiatief van het Ringdorp gaat zaterdag 13 februa ri van start met een dubbelconcert van Schor en de Schouwse viermans formatie No Problems. Verbindende factor in beide bands is zanger en gi tarist Rogier Korenhof. Dubbelconcert is startschot voor nieuw cultureel initiatiefin Dreischor No Problems speelt louter eigen werk in de stijlen singer-songwriter en poëtische gitaarrock. Schor brengt covers van Doe Maar en Van Dik Hout, maar ook van Neil Young en Melissa Etheridge. Hun motto is: 'Meezingen tot je er schor van wordt.' Het dubbelconcert vindt plaats in trefpunt De Dorsvloer aan de Mr. P. Moggestraat. Cultuurwethouder Jac queline van Burg opent de avond om 20.00 uur. De toegang bedraagt 7,50 euro. Het heeft een vlucht genomen, geeft Kim de Vos (41) uit Dreischor toe. „Het leek ons leuk als er op Dreischor een band zou zijn voor gelegenheden als Koningsdag, Vlasdag en het jaarlijkse voetbalfeest. Rogier Korenhof heeft toen een aantal mensen bij elkaar ge- 'Het was een unaniem besluit geld in apparatuur en techniek te steken' zocht die op het muzikale vlak wat wilden doen. Dat is een beetje uitge groeid. We zitten nu met zes man in de band en nog steeds is iedereen welkom die wat toe te voegen heeft." Van coverband naar faciliterende stichting was maar een kleine stap. De Vos: „Als je optreedt, krijg je geld. Wat doen we daarmee, vroegen we ons af. We hebben toen unaniem be- „We weten nu dus waarschijnlijk deels hoe het in Ouddorp terecht is gekomen", zegt bestuurslid Rias Olivier van De Motte. „Maar hoe precies blijft nog de grote vraag. Ook zijn we reuze be nieuwd naar de reden waarom de vinder het beeldje in de grond heeft weggegooid. Hij is verhuisd en zijn buurman heeft het in 1978 gevonden." Olivier houdt het voor mogelijk dat de visser uit het godsvruchtige Ouddorp niets moest hebben van het 24 centimeter grote afgodbeeldje en het daarom in zijn vuilput heeft begraven. Eveneens aannemelijk is dat de man niet heeft beseft wat het was. Olivier: „Wie had er veertig jaar geleden in Ouddorp nou al van het sterk geïsoleerde Paaseiland gehoord?" Voor zover bekend gaat het om een in Euro pa nog steeds unieke vondst. „Ik ken geen vergelijkbaar tweede beeldje dat is gevonden. Meege bracht en zo hier beland, dat is een andere zaak." Olivier denkt dat de visser nog leeft en pro beert hem nu op te sporen. Paaseiland ligt op 3500 kilome ter uit de kust van Chili. Aange nomen werd tot dusver dat het beeldje in de 18e eeuw is meege komen met een WIC-schip. Een andere theorie is dat zendelingen het in de 19e eeuw als 'souvenir' meebrachten. De authenticiteit werd in 1979 wetenschappelijk vastgesteld, door de bazaltlava te vergelijken met een groot beeld in een Londens museum. De steensoorten zijn identiek. De aandacht voor het beeldje is nieuw leven ingeblazen met een thema-expositie in het streekmuseum in Sommelsdijk. Die opent 19 maart. „Ik zou het verschrikkelijk vinden als er hier geen dorpsraad meer zou zijn", zegt voorzitter Dick Ver boom. Hij zet bij de algemene ver gadering op 24 februari na zes jaar een punt achter zijn inzet als voor zitter. Volgend jaar februari stop pen ook secretaris Janny Bom en bestuurslid Dirk Sterkenburg er mee. „De dorpsraad houdt de leef baarheid hier op peil. We hebben hier helemaal niets en dan heb je ook geen binding meer", denkt Bom- die al dik 20 jaar bij de dorps raad betrokken is. Het is de club die maandelijks voor zo'n vier vas te activiteiten, tal van losse samen komsten en drie keer per jaar voor een dorpsnieuwsbrief zorgt. Sinter klaas, Pasen, kerst; elke keer weer probeert de dorpsraad jong en oud in Serooskerke iets aan te bieden. „Gemiddeld komen daar veertig, vijftig mensen op af, dus dat is de moeite", vindt Verboom. Zelf blijft hij beschikbaar om dorpsfeesten op poten te zetten. „Dat vind ik echt heel leuk. Ik heb de rest trou wens ook altijd met veel plezier ge daan, maar nu is het aan anderen. Het is een hoop werk, maar het le vert veel op." WOENSDAG 3 FEBRUARI 2016 Er zit door Ton van den Nouweland muziek in Dreischor Het orkest Creskids tijdens Vlasdag in Dreischor. Voor de komende editie mag het ringdorp ook rekenen op een optreden van de coverband Schor, mo gelijk aangevuld met nieuw muzikaal talent, archieffoto Dirk-Jan Gjeltema Kim de Vos, zangeres Schor door Marcel Modde OUDDORP. Het mysterie rond het Paaseilandbeeldje dat in 1978 werd gevonden in Ouddorp, is weer iets verder ontrafeld. Naar aanleiding van een oproep door historische vereniging De Motte heeft zich -bijna veertig jaar na da to- alsnog een visser gemeld, die zou hebben gezien hoe het beeld je voor de kust van Goeree in de netten belandde. door Esme Soesman SEROOSKERKE. Zonder dorpsraad kun je het met de leefbaarheid in een dorp zonder school en andere voorzieningen wel schudden. Dus is de dorpsraad van Serooskerke hard op zoek naar nieuwe leden. Meer info via www.dorpsraad-seroos- kerke.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59