makkelijk Forse boete voor wie te laat aangifte doet Het doorgezaagde huis van De S. D 8? GOED I 7 we WAARVAN AKTE Praktische tips tegen de oren zien ïl ge- wij hoe een enorme ;;2ïe Wekelijks bericht deze krant over een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk leer- en beschermingsmiddelen kwamen in aanmerking voor af trek. Bovendien moest je je stufi in mindering brengen op het bedrag en gold een drempel. Die rekensom hoefje als student alleen nog te maken voor de eerste helft van het jaar. 6 AFKOOP LIJFRENTE IS GUNSTIGER GEWORDEN Via een lijfrente kun je fiscaal gunstig sparen voor je oudedagsvoor ziening. Wil je eerder bij je geld, dan is dat een dure aangelegen heid. De verzekeraar is verplicht 52 procent belasting in te houden. Bo vendien betaal je aan de Belasting dienst een boete. Voorheen was dat 20 procent over de afkoopsom óf over de som van de betaalde pre mies als dit bedrag hoger was dan de afkoopsom. Vanaf 2015 kijkt de fiscus alleen nog naar de afkoop som en maakt het dus niet uit als de betaalde premies hoger zijn. Dit geldt met terugwerkende kracht. Voor de jaren 2011 en 2014 kun je belasting terugvragen. Vanaf 2015 is het bovendien mogelijk een lijf rente af te kopen bij arbeidsonge schiktheid. Je betaalt dan geen boete van 20 procent. De gemeente wilde langs het kanaal een poeltje voor padden en ringslangen. Pijnlijk dat daarvoor een kwart van het huis van mevrouw De S. moest wi Samen met mevrouw De S. zit ik in haar woonkamer. Buiten treft een werkploeg van een overheidsorganisatie voorberei dingen voor iets waartegen De S. niets kon ondernemen. De macht en arrogan tie van de overheid bleken te groot. Me vrouw De S. heeft mij, als laatste daad van verzet, gevraagd als getuige aanwe zig te zijn bij wat staat te gebeuren. Met haar inmiddels overleden echtge noot woonde ze jaren naar tevredenheid aan het kanaal. Maar het ka naal moest worden ver breed en haar woning stond Met onze handen indeweg.Dat cirkelzaag een stuk maar de over heidsorgamsa- van het huis afsnijdt tie wüde de verbreding ecologisch compenseren. En daarvoor koos de organisatie een plek op enkele meters afstand van de woning van mevrouw De S. Daar - en nergens anders - tekenden ingenieurs een poeltje in voor padden en andere amfibieën en reptielen. Het huis van mevrouw De S. moest verdwijnen. ook omdat de overheidsorganisatie het verlies van haar huis nogal karig wilde vergoeden. De organisatie redeneerde als volgt: om onze ecologische poel te kunnen maken moet een kwart van uw huis worden afgebroken. Daarom ver goeden wij u ook maar een kwart van de waarde van uw woning. Tot aan de Tweede Kamer toe schreef mevrouw De S. brieven, maar het hielp niets. En zo zitten wij in haar woonkamer en luisteren naar de werkgeluiden van bui ten. Dan, zonder voorafgaande waar schuwing, slaat een zware motor aan en seconden later klinkt een schril mecha nisch gekrijs dat onze zintuigen ver dooft. Met onze handen tegen onze oren zien wij toe hoe een enorme cirkelzaag een stuk van het huis afsnijdt. Precies het kwart dat moet verdwijnen voor de aanleg van de ecologische compensatie. Enkele uren later is de klus geklaard. Het losstaande deel van het huis wordt gesloopt, het puin afgevoerd. Wij kijken vanaf onze stoelen zo naar buiten. Dan hangen de werklieden oranje zeilen op en vertrekken. We kunnen niet geloven wat we zojuist hebben gezien. Daarvoor is het te onwezenlijk, te absurd. fSJOHANNEBBELING woensdag 3 februari 2016 GO Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg@persgroep.nl 0 Je kunt van I maart tot I mei belasting aangifte doen. Het is mogelijk uitstel aan te vragen tot minimaal I september. Te laat aangifte doen zónder uitstel aan te vragen is onverstandig. Je kunt er een forse boete voor krijgen. Verwacht je geld terug? Dan loont het aangifte te doen voor 1 april. De fiscus belooft in dat geval datje voor I juli bericht van ze krijgt. Je kunt ook kiezen voor een voorlopige teruggaaf. In dat geval ontvang je maandelijks een deel van het bedrag waar je aan het eind van het jaar recht op zou hebben. De Belastingdienst vult steeds meer gegevens vooraf in. Check deze goed. Want als de fiscus een foutje maakt, ben jij daarvoor zelf verantwoordelijk. Bewaar alle bewijsstukken, zoals jaaropgaven en rekening overzichten. Deze hoefje niet bij je aangifte te overleggen, maar moet je bij een controle wel in je bezit hebben. Wie vastloopt met zijn belastingaangifte kan gratis bellen met de BelastingTelefoon op 0800-0543. Bellers kunnen echter geen rechten ontlenen aan de antwoorden. Een ingewikkelde vraag kan beter schriftelijk wor den ingediend bij de Belasting dienst. Ouderen en mensen met een lager inkomen kunnen gratis een persoonlijke invulhulp krijgen van de Belastingdienst. Je moet hier voor een afspraak maken via de BelastingTelefoon. Ook vakbonden, ouderenorga- nisaties als de Anbo en patiënten verenigingen helpen gratis of tegen een onkostenvergoeding bij het invullen van de belasting. Mevrouw De S. verzette zich daar tegen, Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51