2 3 Koekje van K3 D?# GOED I 3 ENERGIELEVERANCIERS LANGS DE MEETLAT DE KLANT IS KLOOTWIJK Om een snoepje van de week zouden ze zich een kriek lachen,vandaag op de bank voor de tv LABELLO BLISTEX eigen land, koopt stroom groener in of investeert veel in productie van groene stroom. Andere leve ranciers investeren juist in kern energie of leveren veel sjoemelstroom." Greenwashing Steeds meer mensen vragen om groene stroom die in Nederland is opgewekt, blijkt uit de gegevens van CertiQ.. Het aanbod is niet groot genoeg om aan de vraag te voldoen. Maar meer vraag leidt tot meer aanbod; daarom is het be langrijk datje in Nederland opge wekte groene stroom koopt. „Consumenten met een groen hart kunnen in ons jaarlijkse onderzoek zien hoe duurzaam hun stroombe drijf echt is," zegt Donat. „Als je zeker wilt weten dat je groene stroom groen is, kies je voor een energiebedrijf dat het geld in groene initiatieven als windmolen parken en zonne-energie steekt. Er is helaas nog veel greenwashing: bedrijven die goede sier maken met hun groene producten, maar ondertussen ook veel geld investe ren in bijvoorbeeld kerncentrales." Volgens De Rijk behoeft het geen uitleg dat stroom uit fossiele brandstoffen en kernenergie scha delijk is voor het milieu. C02-uit- stoot leidt tot klimaatverandering. Fossiele brandstof raakt op, boven dien maakt het ons afhankelijk van andere landen. Meer dan de helft van de fossiele brandstoffen wordt geïmporteerd. Voor een groot deel uit Rusland. De Rijk: „Als consu ment kan je daadwerkelijk verschil maken. Door te kiezen voor groene stroom bespaar je gemiddeld per huishouden 4000 kilo CC^-uitstoot per jaar. En hoe meer mensen kie zen voor groene stroom, hoe meer elektriciteit er via windmolens, wa terkrachtcentrales en zonnepane len zal worden opgewekt om aan die vraag te voldoen." Wat is groene stroom? - Als het aan de Alliantie Stop Kindermarketing ligt, komt het Belgische zangkoortje K3 niet meer op zakjes chips en snoep te staan. 7,ou het helpen? Ja maar Weten we al opa. 15 kilometer fietsen naar school en altijd wind tegen. Nee iets anders bedoel ik. O, dat oma de was deed met een borstel op een ribbelbord en datje op dat was bord ook muziek kon maken? Ja, we maakten een contrabas van een theekist met een strak touw aan een be zemsteel. Theekist? Een kist van triplex waar thee in werd verscheept. Opa staat op. Het snoepje van de week, mompelt hij. Op de bank zetten ze de tv wat zachter, proppen de lege zak van de chips in elkaar en mikken hem zon der op te staan naar de prullenmand waar hij net naast valt. Opa bukt, pakt de prop en doet hem in zijn zak. Dat doet hij altijd als hij ergens lege ver pakkingen ziet slingeren. Wat zei u, opa, snoepje van de week? O, is dat nieuw voor jullie? Nou, je had een heel goede kruidenier, De Gruyter. Als je daar boodschappen deed kreeg je op zaterdag altijd iets mee voor de kinderen. Dat heette het Snoepje van de Week. vaak een zakje gesuikerde gomballen. Moesten we met ons zeve nen delen. Mag de tv weer wat harder, wat een stom verhaal zeg en wilt u de trom mel snaai even deze kant op duwen, opa? Geschiedenis. De Gruyter bestaat niet meer. En om een snoepje van de week zouden ze zich een kriek lachen, van daag op de bank voor de tv. Want er is elke dag, elke twintig minuten snoep. Of koek. Of suikerwater. De grote ontploffing van kinderen is aan staande. En wanhopig proberen wijze men sen, voedingsdeskundigen, dokters en diëtisten, dat alsnog te voorkomen. Ze heb ben de Alliantie Stop Kindermarketing opgericht. Zopas nog vroeg de Alliantie aan het Belgische zangkoortje K3, om niet meer op een zak koekjes te gaan staan, niet op ijs, op snoep en chips. Want staat K3 ergens op dan krijgen kinderen er nog meer zin in. Zou het helpen zonder K3? Nee. Dan nemen ze Danoontje met Donald Duck erop. Da- noontje is puur snoepgoed. Wat mis schien kan helpen; een hele dag alle winkels dicht. Bijvoorbeeld - revolutio naire gedachte - op zondag. Wouter Klootwijk proeft en test producten woensdag 3 februari 2016 GO Circa 2,89 euro Smeert zacht, stift heeft een fijne ronde vorm. En dat smeert lekker. Zegt twaalf uur te blijven zitten, maar na de lunch moet de balsem toch opnieuw worden aangebracht. Circa 2 euro Kleinste stick van deze drie en die past goed in je broekzak Wat een platte bovenkant, zelfs met een klein kuiltje. En het draaigedeelte is zo smal, dat vraagt om fijne vingers. Groene stroom is elektriciteit die op natuurlijke wijze wordt opgewekt, via zonnepanelen, waterkrachtcentrales, wind molens of uit biomassa. Ge wone stroom (grijze stroom) komt uit kerncentrales of wordt opgewekt met fossiele brandstoffen zoals steenkool en aardolie. GROEN EN GRIJZE ENERGIE IN GROEN Windenergie, 9,0 Zonne-energie, 3,0 Afvalverbranding, 2,0 Biomassa/biogas. 1,2 Waterkracht, 0,1 GRIJS Gas, 61,4 Kolen, 21,8 Nucleair, 1,5 We den ken dat we heel groen bezig zijn, maar de cijfers ver tellen een ander verhaal. BRON: TENNET l>. 4 AANBIEDER RAPPORTCIJFER RECENT ONDERZOEK DUURZAAMHEID BIJZONDERHEDEN Nuon 3,9 0' Groot bedrijf 0 Veel fossiele brandstof Essent 3 0' Groot bedrijf 0' Veel fossiele brandstof 0' 30% aandelen in kerncentrale Borssele Eneco 6,6 0 Relatief veel 'sjoemelstroom' maar wil naar 100% duurzaam VandeBron 9,3 0 Nieuw bedrijf, moet zich nog bewijzen Qurrent 10 Greenchoice 7,2 0 Grootste groene aanbieder 0 Beleid om elk jaar minder 'sjoemelstroom' te hebben Raedthuys 10 0 Investeert veel in nieuwe windparken Oxxio 4,5 0 Alleen 'sjoemelstroom' e-on 4,8 0 Veel eigen kolen- en kerncentrales Nederlandse Energie Maatschappij 4,5 0 Vrijwel alleen 'sjoemelstroom' Vroeger, toen Hou op opa, vroeger is versleten. Ja en toen? Dat was het wat ik wilde vertel len. Het was -> Reageren? wouter.klootwijk@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47