2 I geld©goi Zetje lippen in het vet 0 (r Tcsl 1, 2, 3 Elektriciteit en milieu Nederlanders namen afgelopen jaar een record- hoeveelheid groene stroom af. Goed nieuws voor het milieu. Maar hoe weet je eigenlijk wat er precies uit het stopcontact komt? Door te kiezen voor groene stroom bespaar je gemiddeld per huishouden 4000 kilo C02-uitstoot per jaar Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek met lippenbalsem. Rose Blush, Blackberry Bling en Sweet Cherry. Nee, we heb ben het niet over het nieuwe assortiment van Durex of Pick wick, maar over smaakjes, geu ren en kleuren lippenbalsem. Het is tenslotte weer lippenbal semseizoen. Wind en tempera tuurschommelingen maken de lippen schraal en daar springt de lippenbalsemindustrie slim op in. De rekken in drogiste rijen staan vol potjes en sticks om de klant te verleiden. Wat te denken van speciale balsem voor mannenlippen? Wij houden het voor de test bij naturel, zonder parfum en blingbling. Veel merken blijven dan niet over, maar ze zorgen wel voor het gewenste laagje onzichtbaar vet. Hoewel: ge wenst... op internet spreken dermatologen elkaar tegen. Zegt de een datje van de bal sem juist nóg drogere lippen krijgt, de ander ontkracht dat weer. Ook zijn op internet 're cepten' te vinden om zelf lip penbalsem te maken. Gebruik dan bijenwas en cacaoboter als basis en kleur en geur het met honing, pepermunt, kaneel of vanille, ssannevanderkolk PUROL ©TEKST ARWEN KLEYNGELD ILLUSTRATIE TRIK De elektriciteit die uit het stopcontact komt is overal hetzelfde. Aan de stroom die je huis inkomt kun je niet af leiden of het groen is of niet. Alle stroom die in Europa wordt gepro duceerd belandt op één grote hoop," zegt Joyce Donat, woord voerder energie namens de Consu mentenbond. Op stroom kun je geen sticker plakken om aan te geven: dit is groene stroom, oftewel hernieuw bare stroom waarbij de energie bron niet uitgeput raakt bij de opwekking. Daarom is er een sys teem met certificaten, Garanties van Oorsprong, zodat we zeker weten dat elke megawattuur groene stroom die wordt verkocht ook echt groen is opgewekt. Voor elk megawattuur dat een elektrici teitsbedrijf aan groene stroom le vert, moeten ze een certificaat afboeken of vernietigen. Zo weten consumenten die kiezen voor groene stroom zeker dat de stroom ook echt is opgewekt met bijvoor beeld zon of wind. Garantie Het afgelopen jaar namen Neder landers een recordhoeveelheid groene stroom af, maakte CertiQ vorige week bekend. CertiQ is in Nederland verantwoordelijk voor het afgeven van de Garanties van Oorsprong die bij groene stroom horen. Toch is niet alle groene stroom al tijd even groen. Dat zit zo: in Ne derland zijn de Garanties van Oorsprong bij het leveren van groene stroom wettelijk verplicht. Dat geldt echter niet voor alle Eu ropese landen. Terwijl er wel altijd een garantie wordt afgegeven bij de productie van die groene stroom. Sommige landen hebben hun garanties zelf dus niet nodig en ver handelen deze aan Nederland. In Noor wegen bijvoorbeeld, wordt bijna alle stroom met water kracht opgewekt. De duurzame stroom wordt in eigen land gebruikt, zonder certificaat omdat certificaten in Noor wegen niet gevraagd worden. De bijbehorende certifica ten gaan dus naar onder andere Nederland. Een Nederlands elektri citeitsbedrijf kan dan grijze stroom leveren met een gekocht groencer tificaat." De organisatie Wise, die zich bezig houdt met het promoten van groene stroom, noemt dit 'sjoemel- stroom'. Wise, dat oorspronkelijk begon als actiegroep tegen kern energie, heeft berekend dat onge veer 36 procent groene stroom wordt geconsumeerd, terwijl onge veer 12 procent wordt geprodu ceerd. Peer de Rijk, directeur van Wise, legt uit hoe je kunt voorko men datje 'sjoemelstroom' krijgt. „Groene stroom die in Nederland wordt opgewekt is echt duurzaam. Die wordt niet 'groen gemaakt' met behulp van een gekocht certificaat. Daarnaast doen wij samen met een aantal andere organisaties, waar onder de Consumentenbond, Greenpeace, het WNF en Natuur Milieu, jaarlijks onderzoek naar elektriciteitsbedrijven en hun in vesteringen in duurzame energie. Het maakt namelijk best veel uit bij welke leverancier je groene stroom koopt. De ene leverancier produceert de stroom groener, bij voorbeeld met windmolens in woensdag 3 februari 2016 GO Circa 2,29 euro Niet geparfurmeerd en toch is de geur aangenaam. Deze balsem beschermt ook nog tegen de zon, met factor 8. Weinig op aan te merken. Behalve dat het - in verhou ding tot de hoeveelheid - niet de goedkoopste stick is. HOE groen IS GROENE STROOM?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46