Meer geld voor cultuur die Zeeland promoot Zeeuws-Vlaanderen krijgt eigen editie van Delta Ride for the Roses Het monument dat er moest komen, maar niemand wil hebben FZC 4 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 Dat staat in de kadernota provin ciaal cultuurbeleid 2017-2020. Het provinciebestuur schetst hierin de contouren van het cultuurbeleid voor de komende vier jaar. De exacte (financiële) invulling krijgt de komende maanden gestalte. Cultuur wordt, nog meer dan voorheen, gezien als een manier om Zeeland - en dan vooral de ste den - aantrekkelijk te maken voor bewoners en bezoekers. Op het ge bied van podiumkunsten wil het provinciebestuur daarom zijn geld steken in initiatieven die een meerwaarde hebben 'voor het ves tigingsklimaat, de vrijetijdsecono- mie en voor promotie'. Dat past bij de ambitie om Zee land sterker te profileren. In de praktijk betekent het dat de pro vincie zich vooral richt op culture le producties en festivals 'die zich onderscheiden op gebied van Zeeuwse beleving: Zeeland als de cor en inspiratiebron'. Evenemen ten moeten bijdragen 'aan de pro motie van Zeeland voor een groot (internationaal) publiek'. Om dat mogelijk maken zal de provincie zich nog verder terug trekken in de ondersteuning van het reguliere podiumaanbod. Op die manier wil zij ook de 'overpro- grammering' binnen diverse secto ren een halt toeroepen. Dat geldt in het bijzonder voor het seizoensaanbod serieuze mu ziek. Ook de organisaties hierach- ter, waarvan Muziekpodium Zee land de voornaamste is, moet ern stig rekening houden met minder geld vanuit de Middelburgse Ab dij. Gedeputeerde Staten onder zoeken nog hoe zij deze 'transitie' met zo min mogelijk pijn kunnen laten verlopen. Het provinciebestuur consta teert dat de professionele kunsten sector in Zeeland kwetsbaar is, maar dat dat toch vooral een pro bleem van de sector zelf is. GS zien de kunstensector als onder deel van de creatieve economie. Die kan flink groeien als er maar volop wordt samengewerkt. „Wij faciliteren die samenwerkingen waar mogelijk, maar volgen het veld hierin en niet andersom." De serieuze muziek in Zeeland moet ernstig rekening houden met minder geld vanuit de Middelburgse Abdij. Ook op museumgebied wordt ingezet op meer samenwerking, in dit geval tussen de themamu sea die op provinciaal niveau ac tief zijn. Het Zeeuws Museum wordt geacht hierbij het initiatief te nemen. Bij het behoud van gebouwd erfgoed wil de provincie scherpe re keuzes maken. De voorkeur gaat uit naar beeldbepalende reli gieuze, agrarische en industriële monumenten die in een waarde volle omgeving staan. Daarbij is vooral van belang dat er een goe de nieuwe bestemming voor kan worden gevonden. Het viel de organisatie van de Delta Ride for the Roses altijd op dat er vooral weinig recreatieve fietsers vanuit Zeeuws-Vlaande- ren meedoen aan het fietsfestijn in Goes. „Toerrijders uit Zeeuws- Vlaanderen zie je wel vrij veel", weet Frits Bakker uit Terneuzen, „maar mensen die de kortere af standen rijden op een gewone fiets, de vijfentwintig of vijftig ki lometer, vinden Goes kennelijk toch te ver." Het Monument voor de Verdronken Dorpen op de zeedijk bij Co- lijnsplaat dreigt nu zelf ten onder te gaan. Niet in wa ter, maar in gekrakeel over het on derhoud. Het gedenkteken ter herinne ring aan de 117 Zeeuwse kerkdor pen die tussen 900 en 1500 in de golven zijn verdwenen - een door de Amsterdamse kunstena res Lydia Schouten ontworpen to renspits - staat sinds 2009 op de Oosterscheldedijk. Het is er des tijds gekomen op initiatief van journalist en politicus Kees Sla ger, die het idee al in 2000 opper de. De provincie omarmde het vervolgens. Maar al voor de daadwerke lijke plaatsing was het monu ment omstreden. Inwoners van Kats, waar de torenspits eerst was voorzien, zaten niet te wach ten op de stalen constructie waar uit op gezette tijden het geluid van storm en klokgebeier klinkt. Hetzelfde gold voor de inwoners van Colijnsplaat. Pas na diverse aanpassingen gingen zij akkoord. De provincie hechtte veel waarde aan het plaatsen van het gedenkteken, maar afgelopen week werd bekend dat zij zich er Sportjournalist en fervent toer rijder Frits Bakker is ambassa deur voor de Delta Ride for the Roses in Zeeuws-Vlaanderen. Hij heeft hoge verwachtingen van de Zeeuws-Vlaamse Ride-editie in 2017. „Een comité gaat ermee aan de slag. We gaan scholen en be drijven aanschrijven. Veel Als Zeeuws-Vlamingen niet naar ons komen, dan gaan wij toch naar 'de overkant'. Theo Schouwenaar, Zeeuws-Vlaamse toerclubs zitten bij een Vlaamse bond. De clubs in België gaan we ook actief bena deren." Met de Zeeuws-Vlaamse edi- niet langer over wil ontfermen. Gemeenten, zo luidt het ietwat merkwaardige argument, zijn 'be ter toegerust voor wat betreft be heer en toezicht'. Daarnaast is het volgens de provincie 'onge- tie breidt de Delta Ride for the Roses uit naar drie dagen: vrijdag 9 juni 2017 de Ladies Night Ride in Goes, zaterdag 10 juni 2017 de Delta Ride vanuit Goes en zon dag 11 juni 2017 vanuit Terneu zen, ook over 25, 50, 80 en 120 ki lometer. De Terneuzense sportwethou der Jack Begijn is enthousiast. „Nu nog een Zeeuws-Vlaamse zangeres die The Rose van Bette Midler (het lijflied van The Ride) perfect kan zingen." Delta Ride- penningmeester Theo Schouwe naar hoopt dat de extra dag ook meer geld voor KWF Kankerbe strijding oplevert. „Daar doen we het tenslotte voor." De Delta Ride is dit jaar zater dag 11 juni en de avond ervoor is de Ladies Night Ride, 'alleen' nog vanuit Goes. bruikelijk om eigenaar te zijn van een monument'. Ook die con statering komt na bijna zeven jaar uit de lucht vallen en doet vermoeden dat er sprake is van een bezuinigingsmaatregel. De gemeente Noord-Beveland ziet er ook geen heil in het be heer op zich te nemen en wijst naar het waterschap als gedood verfde kandidaat. Een verzoek is daar nog niet ingediend, maar, preludeerde een woordvoerder, „onze taak is toch vooral het on derhouden van zeeweringen, niet van monumenten." Het heeft er alle schijn van dat het monument dat er destijds zo nodig moest komen, nu een soort hete aardappel wordt. De kans is groot dat het straks niet langer symbool staat voor de ver dronken dorpen, maar voor een overheid die vooral doet wat haar het beste uitkomt. En het kunst werk zelf? Wellicht heeft toenma lig gedeputeerde Harry van Wave- ren nog een plekje over in zijn achtertuin. Of Kees Slager. Maar mogelijk biedt een telefoontje naar het gemeentehuis van Rei- merswaal uitkomst. Het college vond het grondgebied destijds 'bij uitstek' de plaats waar het monument opgericht zou moe ten worden. De gemeente is ver noemd naar de enige verdronken stad van Zeeland. sS door Rolf Bosboom MIDDELBURG. De provincie wil de komende jaren haar subsidiegeld meer steken in festivals en culture le producties die Zeeland promo ten. Dat gaat ten koste van de regu liere podiumprogrammering en dan vooral de 'serieuze muziek'. Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? door Harmen van der Werf TERNEUZEN. De Delta Ride for the Roses steekt de Westerschelde over. In 2017 krijgt het fietsevene- ment voor KWF Kankerbestrijding dat sinds jaar en dag Goes als startplaats heeft, ook een Zeeuws- Vlaamse editie. ANALYSE door Luc Oggel en Ellen Jobse Delta Ride for the Roses-bestuurslid Het bewuste monument op de zeedijk bij Colijnsplaat. t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. t Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. t Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. Een abonne ment op de PZC via automati sche incasso bedraagt €30,95 per maand, €89,85 per kwartaal, €174,50 per halfjaar en €341,50 per jaar. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl Walcheren 0118-434021 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 0118-434021 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 0118-434021 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. t Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroepadvertising.nl /regio t Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. t Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnementslover- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Voor Zeeuws-Vlaamse recreatieve fietsers is de Oosterscheldekering blijkbaar net iets te ver weg. Daarom kun nen ze in 2017 op eigen bodem meedoen aan de Delta Ride for the Roses, archieffoto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32