FC Den Bosch omarmt onverwacht bekersucces 91 Ruud Bakker: de wereldkampioen der wielersoigneurs 1944-2016 T PZC Nu in de winkel! SPORT 19 Renault wil rivaal Max Verstappen Dubbeldam beste ruiter Casey Stoner kan het nog Giant-Alpecin moet schuiven Algemeen directeur Edward van Wonderen spreekt zonder enige schroom over de 'wedstrijd van het jaar'. „Dat klinkt misschien raar voor een duel met een ama teurclub, maar deze wedstrijd kan voor ons een kantelpunt zijn. Als we winnen, zitten we in de halve finale van de KNVB-beker en zetten we ons weer op de kaart. Als we verliezen, zeggen de mensen: zie je wel, het was al niks en het wordt nooit iets." Het is voor FC Den Bosch lang geleden dat er nog eens iets te jui chen viel. Twee jaar terug eindig de de club nog wel als vierde in de eerste divisie, maar daarna volgde er een waar rampseizoen, dat werd afgesloten op de zestien de plaats van de ranglijst. Den Bosch ging financieel langs de rand van de afgrond en de derby tegen FC Oss liep volledig uit de hand, met negentig stadionverbo den tot gevolg. Dit jaar probeert de club weer op te krabbelen uit het diepe dal. En dat valt niet mee. De tribunes in De Vliert zijn bij competitie duels vaak niet eens voor de helft gevuld en het elftal draait in de competitie nog met veel horten en stoten, waardoor de ploeg mo menteel op een magere veertien de plaats staat. Tot overmaat van ramp vielen afgelopen vrijdag bij de war- ming-up van de thuiswedstrijd tegen koploper Sparta de licht masten uit, waardoor Den Bosch de hoon uit Rotterdam over zich heen kreeg. De wedstrijd werd verschoven naar zondag en bij daglicht verloor Den Bosch in blessuretijd van Sparta, 1-2. In middels zijn de lichtmasten gere pareerd, waardoor er vanavond gewoon gevoetbald kan worden. Het onverwachte bekersucces van dit seizoen wordt door de club en zijn aanhang hartstochte lijk omarmd. Dat FC Den Bosch tot dusver vooral veel mazzel had met de loting, wordt gemakshal ve maar vergeten. De club scha kelde in drie uitwedstrijden ach tereenvolgens de amateurs van WKE (na verlengingen), de profs van Almere City en de amateurs van Excelsior'31 uit. Met WSB treft FC Den Bosch dus al zijn derde amateurclub van dit bekerseizoen. „Maar dat zegt niks", zei trainer René van Eek gisteren na de ochtendtrai ning. „Kijk eens hoeveel prof clubs er dit seizoen al door ama teurs zijn uitgeschakeld." Ook voor Van Wonderen is het duel van vanavond serious bu siness. Als Den Bosch verder be kert en de club loot voor de halve finales een uitwedstrijd tegen Feyenoord, dan maakt de club door de recettedeling een finan ciële klapper. „Wat ik al zei, de wedstrijd van het jaar. Ik ver wacht dat 5500 van de 6500 plek ken in De Vliert bezet zullen zijn. Zo druk is het in geen jaren geweest. We hebben het duel zelf ook bewust gehyped met aan gekondigde optredens van arties ten en professioneel vuurwerk. Het moet een feest worden." Wereldkampioen der soigneurs, noemde Gerrie Knetemann hem. En dat was meer dan een eretitel voor Ruud Bakker, die van 1974 tot 1988 als soigneur voor Peter Post werkte bij de befaamde ploegen TI Ra leigh en Panasonic. De nalaten schap van Bakker, die op 72-jarige leeftijd overleed als gevolg van hersenletsel dat hij afgelopen za terdag opliep bij een auto-onge luk, is tot op de dag van vandaag zichtbaar in het peloton. Vertrouwenspersoon Bakker masseerde, behandelde wonden na valpartijen, was ver trouwenspersoon, smeerde brood jes en vulde bidons. Al is dat laat ste een understatement, want op het gebied van voeding was Bak ker zijn tijd ver vooruit. Met enige fantasie kan je stellen dat Bakker de uitvinder is van de gelletjes. Hij was een van de eerste, in 1973, die geconcentreerde suikers in kleine flesjes deed en meegaf aan de renners voor extra energie in het laatste deel van een wedstrijd. Bakker had een voorliefde voor een wetenschappelijke aanpak van zijn vak. Zo nam hij in de Tour van 1982 een voedingsdes kundige van de universiteit in de arm. De voeding en het energie verbruik van de renners werd con stant in de gaten gehouden. Revo lutionair voor die tijd. „We keken niet alleen naar de hoeveelheid calorieën, we konden ook zien waar en wanneer ze bij voorbeeld vetten, koolhydraten of eiwitten verbrandden", vertelde Ruud Bakker hij in 2012 aan het blad Soigneur. „Óp basis van die informatie kon den wij de voeding en het herstel programma specifiek afstemmen op de renner en de gevraagde in spanning." Hoogtijdagen Bakker maakte de hoogtijdagen van het Nederlandse wielrennen van nabij mee. Knetemann (1978) en Raas (1979) werden wereldkam pioen en Zoetemelk won de Tour de France (1980). Vooral vanwege hun eigen kracht en talent, maar ook omdat ze Bakker aan hun zij de hadden. Een autodidact. Alles wat hij wist, had hij zichzelf ge leerd. „Dit is een vak dat je niet op school kunt leren. Het gaat om de praktijk. Feitelijk ben ik arts en fy siotherapeut, maar ik heb van alle twee geen studie voltooid." Renault staat op het punt om Este- ban Ocon vast te leggen als reser verijder voor komend jaar. De 19-jarige Fransman won in 2014 het kampioenschap in de Formu le 3. Max Verstappen eindigde des tijds als derde. Bij de opvolger van team Lotus zijn komend racejaar Jolyon Pal mer en Kevin Magnussen aange wezen als eerste coureurs. Ocon stond onder contract bij Mercedes, het team van wereld kampioen Lewis Hamilton. Afge lopen jaar schreef de jonge Frans man de GP3 Series op zijn naam. Het Formule i-seizoen begint dit jaar in Australië, waar op 20 maart de eerste race plaats vindt. De 21ste en laatste race wordt ver reden op 27 november in Abu Dhabi. Jeroen Dubbeldam is voor het tweede jaar op een rij en voor de derde keer in zijn paardensport carrière gekozen tot Ruiter van het Jaar. De springruiter uit Weerselo dankte de titel aan zijn twee Europese titels in 2015, zo wel met het team als indivi dueel. De 42-jarige Dubbeldam was ook Ruiter van het Jaar in 2014, toen hij met zijn toppaard Zenith wereldkampioen werd, en in 2006, toen hij WK-goud won met de Nederlandse spring- equipe. Indoor Brabant maakte de uitslag bekend. Een commis sie van dit paardensportevene ment kiest sinds 1967 jaarlijks de beste ruiter van het jaar. Casey Stoner is het motorracen nog niet verleerd. De Australi sche wereldkampioen in de Mo- toGP van 2007 en 2011 maakte gisteren een bevredigende ren tree in de koningsklasse van de motorsport. Hij reed tijdens de tweede officiële testdag van het nieuwe seizoen in Sepang de ne gende tijd op zijn Ducati. Het was voor het eerst sinds zijn afscheid in 2012 dat Stoner actief was bij de wereldtop. De Austra liër is echter testrijder voor Duca ti en zal normaal gesproken niet meedoen in de grandprixraces. De snelste van de dag was de Ita liaan Danilo Petrucci ook op een Ducati. Het zware trainingsongeluk van zes wielrenners in Spanje heeft als gevolg dat Giant-Alpecin met zes in plaats van acht man aan de start staat in de rondes van Dubai en Qatar. Het was de be doeling dat John Degenkolb, Ra mon Sinkeldam, Chad Haga, Fredrik Ludvigsson en Max Walscheid in actie zouden komen in het Midden-Oosten. Roy Curvers en Koen de Kort be horen tot het zestal dat van woensdag tot en met zondag in Dubai rijdt, Tom Stamsnijder vormt de Nederlandse afvaardi ging in de afgeslankte ploeg voor de Ronde van Qatar (8 tot en met 12 februari). HOLLANDSE HELDgjy Maarten Tromp De zeehelden komen Verzamel ze allemaal bij o.a.: bruna Kijk ook op pzc.nl/HH WOENSDAG 3 FEBRUARI 2016 C Den Bosch traint voor de 'wed strijd van het jaar', foto Pro Shots door jan Martens DEN BOSCH. Een bijna vol stadion De Vliert en een aangekondigde sfeeractie van de supporters. Bij FC Den Bosch weten ze amper wat de club overkomt. Vanavond herleven oude tijden bij de huidi ge nummer veertien van de eer ste divisie. En dat voor een wed strijd tegen een topklassen VVSB, uit Noordwijkerhout. In 1991 haalde FC Den Bosch de bekerfinale. Het verloor in de Kuip van Feyenoord (1-0) door Daan Hakkenberg PAARDENSPORT MOTORSPORT WIELRENNEN FplUSMqP Primera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19