List en bedrog in de sport is van alledag en gebeurt op vele manieren 18 SPORT Golfbal dichter bij de hole Veldrijdster Femke Van den Driessche had tijdens het afgelopen WK een motortje in haar fiets. Maar er zijn nog meer gevallen van valsspelen bekend in de sport. Een aantal voorbeelden. Rosie Ruiz zweette nauwelijks Smartphone achter de toiletpot Tien spelers zonder handicap Vrouwenploeg met acht mannen Geknoei met lucht in de bal Geheime tekens op de bridgetafel Golfer David Ro bertson had de ge woonte om de bal op slinkse wijze steeds iets dichter bij de ho le neer te leggen. De Schot zou jaren zo hebben gespeeld, maar werd pas bij de kwalificatie voor het British Open van 1985 betrapt. Zijn caddie kon het valsspelen niet meer aanzien en stopte er na negen ho les mee. Bij de veer tiende hole werd Ro bertson in de kraag gevat. De toen 28-jari- ge Schot, een voorma lig Brits jeugdkam pioen, kreeg de zwaarste straf uit de geschiedenis van het internationale golf: hij mocht twintig jaar niet spelen en moest een boete van 30.000 dollar betalen. toiletpot een smartphone on der wc-papier ver stopt. Hij werd meteen uit het toernooi gezet, kreeg later een schorsing van drie jaar en mag de grootmeestertitel niet meer voeren. Op 5 september 2018 mag Nigalid- ze weer meedoen aan wedstrijden. De marathon is een corruptiege voelig onderdeel in de sport. Het blijkt niet zo moeilijk om ergens tijdens de 42 kilometer ongezien het parcours op te stappen. Rosie Ruiz maakte hier onder meer ge bruik van. Zij kwam in 1980 als eerste over de finish bij de mara thon van Boston. Opvallend was dat de Amerikaanse van Cubaan se afkomst na haar race nauwe lijks zweette. Later bleek waar om. Ze had na de start de metro genomen en was pas twee kilo meter voor de finish de wed strijd ingestapt. Ruiz nam het niet zo nauw met de regels. La ter werd ze onder meer veroor deeld voor het bestelen van haar werkgever. 'Toiletgate' is een affaire uit het scha ken. De Bulgaar Veselin Topalov zorgde voor grote ophef door in de WK-tweekamp van 2006 tegen stander Kramnik ervan te beschuldi gen tijdens zijn op vallend vele wc-bezoeken een computer te raad plegen. Bewezen werd het nooit. Grootmeester Ga- joz Nigalidze werd tijdens zijn partij tegen de Ar meniër Petrosjan in een lucratief toernooi in Dubai in 2015 wel ge snapt. De Geor giër had achter de Een van de meest treurige gevallen van zwendel in de sport is ongetwij feld die van de Spaanse basketbal- ploeg van verstande lijk gehandicapten bij de Paralympics van 2000. Het team won in Sydney goud, maar achteraf bleek dat tien van de twaalf spelers niet hadden mogen spelen. Ze hadden helemaal geen ver standelijke handi cap! Die bekentenis deed Carlos Ribag- orda een paar maan den later. Hij was journalist en een van de leden van het team dat in Syd ney ten onrechte het goud pakte. Er is af en toe twij fel in de vrouwen- sport. Is dat geen man? Het is vaak moeilijk om vermoe dens hard te maken, omdat beschuldigin gen op dat gebied als beledigend en respectloos kunnen worden opgevat. Maar bij het vrou wenvoetbalelftal van Iran lag het er wel heel dik boven op. Tegenstanders klaagden, maar de FIFA nam geen maatregelen. Vorig jaar onthulde een voetbalofficial uit Iran dat acht spelers uit het nationale team geen vrouw waren. De mannen zouden wel bezig zijn een sekseveran dering te onder gaan. Waarschijnlijk om een heikele si tuatie te voorko men, speelden de vrouwen van Iran in 2015 geen officiële interlands. Heel recent is het valsspelen van New England Patriots in het Ame rican football. Medewerkers van de topclub uit de NFL lieten be gin vorig jaar voor de wedstrijd tegen Indianapolis Colts lucht uit de ballen lopen. Zachtere ballen zijn makkelijker te vangen. Nie mand begreep de actie van de Pa triots. Ook zonder het geknoei aan de ballen hadden ze gemakke lijk van de Colts gewonnen. Twee weken later won de ploeg ook de Superbowl. De kwestie be tekende vooral gezichtsverlies voor spelverdeler Tom Brady, die in de VS het imago heeft van de ideale schoonzoon. Hij zou van al les hebben afgeweten en werd voor vier wedstrijden geschorst. Brady stapte naar de rechter, die zijn straf introk. Het onderzoek loopt nog, maar twee van de beste bridgers aller tijden lijken in het nauw te zitten. De Italianen Fulvio Fantoni en Claudio Nunes, meervou dig wereldkampioenen, zou den elkaar tijdens het spel geheime tekens hebben ge geven. Een groep deskundigen, on der wie de Groningse Maaij- ke Mevius, beschuldigt hen op basis van videobeelden. Daarop zou namelijk te zien zijn hoe Fantoni en Nu nes elkaar seinden door hun kaarten op een bepaal de manier op tafel te leg gen. De twee hebben nog geen schuld bekend, maar trokken zich wel alvast te rug voor het laatste WK. Met metro naar de finish door Hans Klippus pAnypts /ORID CHAMPIONSHIP'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18