NIEUWS 13 Dirk: probleem vlees onbekend Controleer of kanker terug is Man met pistool opent deur Mini-Messi opgespoord en blij Abt Cerardus droeg, op één na, al zijn medebroeders ten grave. Nu ligt hij in hun rij. Afscheid van een mens en een klooster. artje zomer 1994 duwt abt Gerar- dus Hopstaken te gen het hekje van het kerkhof ach ter zijn abdij, Mariënkroon in Nieuwkuijk. Het piept van de roest. Fluisterend ver telt hij hier vaak te komen. Om te mediteren en te praten met zijn gestorven medebroeders: „Als ik hun namen lees op de graven, zie ik hun gezichten weer voor me." Dinsdag 2 februari 2016 miezert het. Boven het vers gedolven graf van abt Gerardus Hopstaken dromt een menigte onder para plu's samen. De wijwaterkwast van de priester voegt nog wat druppels toe aan wat al van boven komt. Het touw waarmee de kist in de aarde zal worden gezonken ligt op een berg zwart zand, dat daarna op Gerardus zal neerval len. De abt ligt gewoon in het rij tje, tussen de kiezelstenen krui sen van pater Hubertus en pater Antonius in. Het afscheid van een mens valt zo goed als samen met dat van een heel klooster. Eén cisterciën zer pater van Mariënkroon is nog in leven. Jacobus is zijn naam. Hij is van hetzelfde jaar als Gerardus, 1930. Maar Gerardus stierfin zijn abdij, waar Jacobus sinds jaar en dag in een verzorgingstehuis woont. Vaak genoeg heeft Gerardus aan verslaggevers verteld wat het met hem deed om steeds weer een medebroeder ten grave te moeten dragen. Soms toonde hij zich gelaten. „We moeten Gods water over Gods akker laten vloeien", zei hij in 1991. Soms wee moedig. „Om iets te zien wegglij den, waaraan je zelf zo veel jaren hebt meegebouwd, dat gaat me zeer aan het hart", zei hij in 2007. In 2002 nam abt Gerardus het drastische besluit afstand van zijn klooster te doen. Voor een symbo lisch bedrag legde hij het in han den van Focolare, een oecumeni sche lekenbeweging van katholie ke snit. De laatste broeders wer den zo gasten in hun eigen abdij. Toen Gerardus in 1950 intrad, waren ze nog met z'n tachtigen. De oudste moest nog 60 worden. Hij werd in 1991 gekozen tot abt van nog maar 28 mannen. Onver- Gerardus smeedde als abt een band tussen de buitenwereld en zijn klooster Mariënkroon biddelijk ging het verval door. Abt Gerardus was gedoemd het licht uit te doen, ook in familie kring. Kort na elkaar stierven zijn zus Jo en zijn broer Leo. Verslagen bleef'Jan' achter. Dat was de naam van het ventje uit Den Bosch dat lang geleden bij de pa ters van Mariënkroon aanklopte. Hij zou er nooit meer weggaan. Eenmaal klaar met zijn oplei ding klassieke talen was het semi narie van de abdij al ter ziele: te weinig aanwas van priesterstuden ten. 25 jaar lang stond Gerardus als docent klassieke talen op het Dr. Mollercollege in Waalwijk voor de klas. Een aimabel man, geen scherp slijper. Gerardus wist zich thuis in de vernieuwde kerk van paus Jo hannes XXIII en bisschop Willem Bekkers, ook al werd het daar le ger en leger. Hij smeedde als abt een band tussen de buitenwereld en zijn klooster. Nog altijd heeft Gered Gereedschap zijn werk plaats in de 'Mariapoli', zoals Mariënkroon bij Focolare is gaan heten. En ook de heemkundigen van Onsenoort hebben er hun thuisbasis gehouden. Stichting Ab dij Mariënkroon blijft waken over die nalatenschap van de paters, be loofde vicevoorzitter Peter van Drunen tijdens de uitvaart van Gerardus, de voorzitter. Zo lieten zijn neven en nichten ook weten 'ome Jan' nooit te zul len vergeten, al was het maar om zijn hilarische sinterklaasgedich ten die vol doordenkertjes zaten. Als de roomse hoogwaardig heidsbekleders het kerkhof de rug toe hebben gekeerd, houdt de fa milie halt. Nog één lied in de re gen voor ome Jan: 'Show me the way to go home'. Supermarktketen Dirk is het niet eens met Varkens in Nood. Die or ganisatie kondigde een rechtszaak aan, omdat de winkel varkensvlees zonder keurmerk verkoopt en om dat leveranciers zich niet aan de re gels zouden houden. Dirk zegt dat het met dat laatste 'niet bekend' is. Dirk meldt dat het in 2014 en in 2015 brieven van Varkens in Nood en van Stichting Dier Recht heeft gekregen. Daarin stond dat veehouders en toeleveranciers van Dirk de wet overtraden. De keten zegt de organisaties om meer infor matie te hebben gevraagd. „On danks meerdere verzoeken is hier van hen nooit een reactie op ont vangen." Als mensen darmkanker hebben gehad, helpt het om hun bloed va ker te controleren. Daarin zit na melijk een stofje dat kan aangeven of de ziekte terug is. Als dat stofje toeneemt, moet een patiënt direct onder de CT-scanner. Zo zijn uit zaaiingen sneller op te sporen. Dat zegt Charlotte Verberne, chirurg in opleiding die vandaag promo veert aan de Rijksuniversiteit Gro ningen. Elk jaar worden tumoren in dikkedarm en endeldarm gevon den bij ongeveer 13.000 mensen in Nederland. Bij de meesten wordt een deel van de darm tijdens een operatie weggehaald. Van hen krijgt ongeveer een kwart toch een uitzaaiing. Een 34-jarige man uit Medemblik heeft maandagavond laat zijn voor deur geopend met getrokken pis tool. Hij had er daarbij waarschijnlijk niet op gerekend dat de politie voor de deur stond. Ze waren naar zijn huis gegaan na klachten over geluidsoverlast. De man werd direct overmeesterd en aangehouden, meldde de poli tie dinsdag. In zijn huis werden verder nog een taser en nep-munitie gevon den. Het wapen dat hij in zijn handen had bij het openen van de deur, bleek achteraf ook nep te zijn. EEEUWENLANCE GESCHIEDENIS CISTERCIËNZERS WOENSDAG 3 FEBRUARI 2016 Laatste der kloosterbroeders door Tom Tacken H De geschiedenis van de cisterciënzers voert te rug tot 1098. Vijf eeu wen later valt de orde in twee delen uiteen. Die van de Strikte Observan tie trekken zich als trap pisten, biddend en arbei dend, achter de klooster muren terug. Die van de Gewone Observatie rich ten de blik naar buiten. Lang is Mariënkroon, in 1904 gesticht door Fran se paters op de vlucht voor de republiek, hun enige abdij in Nederland. Trappisten hebben nog altijd enige aanwas. Zo telt Koningshoeven, bij Berkel-Enschot negen tien monniken, van wie de jongste 40 jaar is. VELSEN GRONINGEN MEDEMBLIK KABUL. Zijn foto (links) was op op slag een internethit. De 5-jarige Murta- za Ahmadi uit Afghanistan had met een pen van een plastic zakje zijn ei gen Argentijnse Messishirt gemaakt. De Afghaanse voetbalbond spoorde hem op, gaf hem een écht Barcelonashirt en liet hem meetrainen in de hoofdstad Kabul (foto rechts), foto's AP en Reuters Abt Gerardus wordt be graven tussen medebroe ders. foto John Schouten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13