Dekker te veel kinderen gaan niet naar school NIEUWS 11 voor u als lezer! Exclusieve aanbi Dat blijkt uit de cijfers van het schooljaar 2014-2015 die het minis terie van Onderwijs vandaag naar de Tweede Kamer stuurt. Het gro te aantal thuiszitters is ook afgelo pen schooljaar nauwelijks gedaald (in 2013-2014 zaten 10.680 kinde ren thuis). Terwijl het hoge aantal leerplichtige thuiszitters juist één van de redenen was om passend onderwijs in te voeren. Voor alle leerlingen, ook diegenen die extra zorg of aandacht nodig hebben, moest een passende plek op school worden gevonden. Staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs is met name ge schrokken van de stijging van het aantal leerlingen dat een onthef fing van de leerplicht heeft gekre gen. „Juist dat aantal had moeten dalen." Ouders hebben een dok tersverklaring nodig om zo'n vrij stelling aan te vragen. De helft van de ontheffingen zijn gegeven aan kinderen die wel ooit op een school zaten. „Blijkbaar kon dat op een zeker moment wel." Dek ker laat onderzoeken wat de reden is voor de toename. Wel zijn inmiddels de mogelijk heden verruimd om onderwijs op maat te bieden. Kinderen kunnen bijvoorbeeld makkelijker een deel van de week naar school in plaats van de hele week. Het effect daar van moet blijken uit de cijfers van het huidige schooljaar. De staatssecretaris wil niet con cluderen dat passend onderwijs mislukt is. „Dit is pas het eerste jaar na invoering van de wet. Ik vind wel dat het niet snel genoeg gaat." Dat sommige gemeenten het beter doen dan anderen, is voor Dekker het bewijs dat pas send onderwijs wel kan werken. „Als je er echt werk van maakt, dan kan het." De cijfers zijn ook per gemeente gespecificeerd. Daaruit blijkt dat de ene gemeente veel minder thuiszitters heeft dan de andere. „In Rotterdam doet wethouder Hugo de Jonge het bijvoorbeeld hartstikke goed, terwijl hij mis- 'ln Rotterdam bellen de leerplichtambtenaren aan. Die mentaliteit moeten meer gemeenten toepassen' schien wel de ingewikkeldste kin deren in zijn stad heeft. Het aan tal verzuimers dat niet staat inge schreven op een school is daar be duidend lager dan in Amster dam." Dekker hoopt - net als vorig jaar - dat gemeenten door de cij fers gestimuleerd worden meer werk te maken van het terugdrin gen van het aantal thuiszitters. Hij organiseert daarvoor dit voorjaar een 'thuiszittersstop'. „In Rotter dam bellen de leerplichtambtena ren aan, vragen waar het kind is en wat er aan de hand is. Die han- den-uit-de-mouwenmentaliteit moeten meer gemeenten toepas sen." De staatssecretaris zegt dat hij niet alles vanuit Den Haag kan oplossen. „Tegelijkertijd moet ik ook de hand in eigen boezem ste ken. Ik moet zorgen dat er een stok achter de deur is." Zo wil Dekker dat in iedere regio duide lijk is wie de knoop doorhakt. „Veel leerlingen zitten op het snij vlak van onderwijs en zorg. Op de vraag wie er dan verantwoordelijk is, kijkt iedereen naar elkaar." Het ministerie maakt onder scheid tussen kinderen die wel staan ingeschreven maar toch niet naar school gaan (4.016) en kinde ren die helemaal niet staan inge schreven. Dat die laatste groep is gedaald van 6.714 naar 5.956, komt mogelijk door de stijging van het aantal leerlingen dat een vrijstel ling heeft gekregen. Ook het aan tal leerlingen dat vanwege religieu ze bezwaren niet meer naar school hoeft, is gestegen van 575 in 2013-2014 naar 619 scholieren af gelopen schooljaar. Dekker kondig de al eerder aan die mogelijkheid aan banden te gaan leggen. benauwd van hebben gekregen. De grootste verliezer is daar mee de gevestigde orde in beide partijen. Outsiders domineerden de race. Ervaring met het bestu ren van een staat, zoals Jeb Bush in Florida of Chris Christie in New Jersey? Het leverde vier (ex-)gouverneurs aan Republi- Veel kiezers noemen Marco Rubio nu al als plan B voor de Republikeinen en zal daar dus van profiteren keinse kant samen negen pro cent van de stemmen op. De mannen die het meest afgeven op Washington, Cruz en Trump, wonnen meer dan de helft van de kiezers voor zich. De meest opvallende verlie zer: de pochende multimiljardair die ineens nederig een ander moest feliciteren. Dat deed Do nald Trump, in een ongewoon korte en bescheiden speech. Het is de vraag hoe zijn aan hangers reageren. Trumps cam pagne is gebouwd op succes. Hij herinnert toeschouwers van zijn verkiezingsbijeenkomsten conti nu aan de peilingen waarin hij op nummer 1 staat en zet zich zelf neer als een zakelijke win naar. Dat trekt kiezers die teleur gesteld zijn in de staat van hun land en die menen dat hij de VS weer op poten kan zetten. Wat gebeurt er als het stempel verlie zer aan hem kleeft? New Hampshire Een eerste indruk daarvan kun nen we dinsdag verwachten, als de bewoners van New Hampshi re een kandidaat kiezen. Trump was er tot op heden de populair ste in de peilingen - maar dat bleek in Iowa opnieuw niet zo veel te zeggen. leest Vervaardigd in F15M lÉHBredemeijer SCHI ESS ER Ga voor alle modellen en kleuren naar Stingler.nl - Nederlandse WOENSDAG 3 FEBRUARI 2016 door Hanneke Keultjes DEN HAAG De maatregelen om te voorkomen dat leerplichtige kinde ren thuis komen te zitten, werpen weinig vruchten af. In ons land zit ten 9.972 leerlingen korte of lange tijd thuis die wél naar school zou den moeten gaan. Daarnaast zijn er steeds meer kinderen, 5.077, die van hun gemeente niet meer naar school hoeven omdat ze een te ern stige verstandelijke of lichamelijke beperking hebben. Sander Dekker staatssecretaris van Onderwijs Ted Cruz schudt handen na zijn overwinning in Des Moines, Iowa, foto Christopher Furlong/ Getty Images BOLD SHOEMAKERS stingler.nl FRUITSLOOM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11