Lesje in verliezen m If VOORVERKIEZINGEN VS 10 NIEUWS Hardliner uit Canada is impopulair binnen zijn partij, maar de rechts-religieuze kiezers van Iowa zijn dol op hem. tl Dan nog liever Do nald Trump. Hard liner Ted Cruz is wel de laatste die de Republikeinse presidentskandi daat moet worden, meent Bob Do le, in 1996 zelf kandidaat voor de Republikeinen en inmiddels een 92-jarige éminence grise. Cruz' nominatie zou rampzali ge gevolgen hebben, zei Dole in een interview met de New York Times. Hij voorspelt een 'catastro faal verlies'. En: „Ik weet niet hoe hij met het Congres zal moeten werken. Niemand mag hem." Trump is ook bepaald geen alle mansvriend onder politici, maar met hem valt tenminste nog te on derhandelen. Cruz mag dan geliefd zijn geble ken onder 28 procent van de Repu blikeinse kiezers in Iowa en daar mee de eerste winst in de voorver kiezingen opeisen, hij heeft zich met zijn hardvochtige, compromis loze houding in de Senaat totaal impopulair gemaakt bij collega's in zijn partij. Het woord 'haat' valt zelfs geregeld. Cruz aarzelde bijvoorbeeld niet om de partij een publiciteitsnacht- merrie te bezorgen door, in een vergeefse poging Obama's zorgstel sel tegen te werken, de overheid dan maar compleet te laten slui ten. Hij geeft net zo lief af op Re publikeinen als op Democraten - samen het 'Washingtonkartel'. Republikeins senator John Mc Cain, toch ook niet vies van harde woorden, voelde zich geenszins ge roepen Cruz te hulp te schieten toen Donald Trump in twijfel trok of hij wel president kan wor den. Dat wist hij ook niet, zei Mc- Cain, het vuurtje wat opstokend. Cruz is in 1970 geboren in Cana da als zoon van een Cubaanse va der die vluchtte voor de dictatuur en een Amerikaanse moeder. Hij heeft een Amerikaans paspoort, maar volgens de grondwet moet iemand een 'natural born citizen' zijn, een 'natuurlijk geboren' Ame rikaans staatsburger. Is Cruz dat wel, aangezien zijn wieg niet in de Verenigde Staten stond? Vol gens sommige grondwetsgeleer- den niet. Maar de insinuatie dat Cruz in rechtszaken verwikkeld zal raken heeft de kiezer in Iowa niet weten af te schrikken. Jurist Cruz was in Iowa de ko ning van de kleine campagnebij eenkomsten. Hij bezocht met zijn bus alle 99 county's, ontmoette kiezers in pizzarestaurants en scholen en stuurde een leger vrij willigers op pad met een enorme database over potentiële suppor ters om de conservatief-religieuze bevolking van Iowa te vertellen over zijn belangrijkste punten. Nóóit strengere wapenwetten - want het recht je te verdedigen hoort bij vrijheid. Klimaatverande ring is ook maar een mening. IS? Bombarderen tot het zand gloeit! Weg met abortus - alleen toege staan als het leven van de moeder in gevaar is. Het huwelijk is iets tussen man en vrouw. Minder ruimte voor de overheid en meer voor God en Grondwet. „Aan God zij de glorie", zei hij in zijn over- winningsspeech. Ted Cruz weet zijn verhaal ge likt over te brengen. Hij is een messcherp debater - hij won er al prijzen voor aan de universiteit van Princeton - en grijpt de aan dacht van tv-kijkers als hij op on heilspellende, opzwepende toon recht in de camera spreekt. Zijn onbuigzame imago weet hij iets te verzachten met humor. Als hij met campagnemedewer kers vast komt te zitten in een lift, roept hij: „Wie heeft Donald Trump de controle over die lift ge geven?" Het is niet waarschijnlijk dat Cruz de koppositie in de Republi keinse voorverkiezing heel lang vasthoudt. De winnaar in Iowa is vaak een rechts-religieuze hardli ner - uit die categorie wonnen Rick Santorum en Mike Huckabee in 2012 en 2008 - die in de minder conservatieve delen van het land weinig kans maakt. De partijtop die hem tegenwerkt helpt ook niet erg, hoewel de gevestigde or de in zeker één opzicht blij zal zijn met Cruz. Hij doorbrak de op peilingen gebaseerde zegetocht van Donald Trump, die ineens toch gewoon weer verslaanbaar blijkt en zijn best zal moeten doen om te voorkomen dat zijn campagne ten onder gaat aan niet waargemaakte verwachtingen. In Iowa gaat het lang niet alleen om de winst. Die gaat aan Republi keinse kant bijvoorbeeld vaak naar een conservatief die in de rest van het land geen kans maakt. Maar wie beter presteert dan ge dacht, trekt aandacht, geld en kie zers. Vooral Marco Rubio heeft met bijna evenveel stemmen als Do nald Trump zichzelf zo een prima positie bezorgd om aan kop te ein digen als het redelijke alternatief voor splijtzwammen Cruz en Trump. Nu belandde hij nog op de der de plaats, maar als andere kandida ten afvallen bij gebrek aan steun en donaties, moeten hun kiezers opnieuw een keuze maken. Rubio wordt nu al door veel kiezers als plan B genoemd, en zal daar dus van profiteren. Grote onbekende Sanders moest het nipter dan nipt afleggen tegen Clinton. In enkele stembureaus werden de gedele geerden die straks via een inge wikkeld kiessysteem de kandidaat aanwijzen zelfs verdeeld door een muntje op te gooien. De Democra ten brengen in Iowa hun stem uit door in groepen in verschillende hoeken van de zaal te gaan staan en bij het tellen van opgestoken handen gaan geregeld dingen mis. Sanders hoeft met 0,3 procent minder gedelegeerden dus niet te zeggen dat hij verloren heeft. En dat terwijl hij in het najaar nog een grote onbekende was. Hillary Clinton moet het er gisteren toch niet Ted Cruz wordt door Karlijn van Houwelingen Als het maar door Karlijn van Houwelingen DES MOINES. Ted Cruz en Hillary Clinton schrijven in de eerste Ame rikaanse voorverkiezing de winst op hun naam, maar het was toch vooral de dag van Bernie Sanders en Marco Rubio, maandagavond in Iowa. Zij wisten het spel der ver wachtingen te winnen. I Donald Trump na zijn ongewoon korte speech foto Jae C. Hong/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10