Europa moet onze kievit en grutto redden 100 corendon marble 6 NIEUWS trotiïi mn Marble Stella Maris Ibiza ArArArA: de kwakkelende weidevogels en andere pijlsnel in aantal teruglo pende dier- en plantensoorten de genadeslag zou toedienen. Twee belangrijke natuurwetten - de vo gel- en habitatrichtlijn, samen het fundament onder Natura 2000, 's werelds grootste netwerk van be schermde natuur - dreigden im mers fors te worden afgezwakt. Kort na hun aantreden bestelden Commissievoorzitter Juncker en Frans Timmermans bij hun Mi- lieucommissaris, de Maltees Kar- menu Vella, een 'gezondheids- check'. Was het kostbare natuurbe heer - 5,8 miljard per jaar - zijn geld niet waard, dan moest het maar een schepje minder, zo luid de de impliciete dreiging. In heel Europa stak een storm van protest op. Zo'n honderd natuurverenigin gen uit alle 28 lidstaten mobiliseer den in no time meer dan een half miljoen Europeanen, driemaal zo veel als er inspraken over het om streden handelsverdrag met Ame rika (TTIP). En vandaag lijkt een ruime meerderheid van het Euro pees Parlement zich aan hun zijde te scharen. Poging „In 2010 is onze poging om het verlies aan soortenrijkdom te stop pen al mislukt. Als we onze na- tuurwetgeving niet beter gaan toe passen, mislukt onze volgende po ging in 2020 ook", aldus de Vlaam se Europarlementariër Mark De- mesmaeker. Geen afzwakking dus, maar een versterking, aldus de voormalige tv-journalist en pre sentator van een tuinprogramma. Hij vindt dat de lidstaten van de uitvoering maar een potje maken, zelfs twintig jaar na de start was er maar voor iets meer dan de helft van de natuurgebieden een beheersplan. Ook Nederland, al dus Nuvelstijn, mag er in zijn 166 natuurgebieden best een schepje bovenop doen. „Eerst dachten we dat wij onze zaakjes al redelijk op orde hadden. Toen bleek dat we het toch niet beter deden dan de rest van Europa was er politieke onwil." Akkerman: „Alleen maar een natuurgebied aanwijzen is niet ge noeg, je moet ook het grondwater peil verhogen en later maaien. De soortenrijkdom redden met een akkerrand en vogelkastje, dat gaat echt niet lukken." Zo goed als het in Nederland met bever, ree en everzwijn gaat, of met de vos of zeearend, zo slecht gaat het met de kievit en grut to. Maar ook de tureluur en scholekster, de or tolaan en grijze gors, de bosa- nemoon, de helft van alle bijensoorten en som mige vlinders, libelles en wilde or chideeën hebben het zwaar. Ge brek aan ruimte in ons dichtbe volkte landje en de superintensie- ve landbouw, zonder drinkputten en meidoornheggetjes, zijn daar de oorzaak van. Broeden „Snelgroeiend gras dat in één sei zoen vijf keer wordt gemaaid, daar valt gewoon niet tegenop te broeden", zegt Patrick Nuvelstijn van Natuurmonumenten. „Meer dan 80 procent van onze soorten is al verdwenen", klaagt Sijas Ak kerman van Natuur Mi- lieu.Even leek het erop dat Europa 8 DAGEN v.a. retourvlucht Zomer 2016 corendon.nl ®023 75106 06 De kievit (boven) en de grutto foto Getty Images Zo'n honderd natuurverenigingen uit de 28 lidstaten mobiliseerden snel meer dan een half miljoen Europeanen. door onze correspondent Frans Boogaard STRAATSBURG. Oer-Nederlandse weidevogels als de kievit en grutto dreigen het loodje te leggen als hun leefgebied nog verder wordt aangetast. Het Europees Parlement steekt daar vandaag een stokje voor. Verblijf op basis van uniek AU Inclusive concept Buffet- a-la-carterestaurants Compleet vernieuwd 4-sterrenresort (opening juni '16Gratis wifi, ook op hotelkamer Familiekamers (2 volw. 2 kind.) Co. 500 m van de prachtige, romantische Lounge chill-outbar 'Boho Chic' baaitjes van Cola Gracio en Cola Gracioneta Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6