I 7 0 PARF Ook deskundig: beroos, jasmijn of vanille. „In moe dermelk zit iets vanilleachtigs," zegt Phine, terwijl ze het ene na het an dere bouquet bij mijn neus houdt. „Daarom voelen mensen zich ge borgen als ze dat ruiken." De geurenexpert heeft kort daar voor de winkeldeur achter mij op slot gedraaid voor een persoonlijk parfumadvies van anderhalf uur. Met een breed armgebaar heeft ze gewezen op twee- a driehonderd flacons. Bijna allemaal uniseksgeu ren van parfumhuizen die kiezen voor artistieke vrijheid. „Ja natuur lijk," zegt zij. „In een museum stuur je mannen toch ook niet naar een schilderij voor mannen en vrouwen naar een doek voor vrouwen?" Chypre Achter in de lounge laat Phine me kennismaken met basisingrediën ten zoals aldehyde. Daarmee is Chanel Nr. 5, de Mona Lisa onder de parfums, groot geworden. Ze spoort me aan instinctief te reage ren op de geurfamilies. Soft Floral? Doet mij denken aan een toiletver- frisser. Gourmand? Mierzoet. Ci trus? Krijg ik serieus migraine van. Al testend bouwt zij een profiel van mij op. Uiteindelijk staan er de no dige plussen bij de geurfamilies 'hout' en 'chypre'. Modern chypre staat voor zacht, zepig, warm en kruidig. Phine onderstreept de woorden 'out of the box' en 'com fortabel'. Dan stapt ze naar het grote geurenkabinet. Ze komt terug met een selectie van elf schitterende geuren op witte strookjes papier. Geen merk of ver pakking verleidt het oog. Dit keer feest de neus. En wat een heerlijke kost om aan te snuiven. Strookje 1: hmmm! Strookje 2: top! Kaartje 3, zalig! en 4? 'Oh, dié is lekker'. En zo gaat het elf stripjes door. Heerlijke creaties, warm, zacht en krachtig. Ze adviseert om tussendoor aan mijn eigen huid te ruiken. Een geur is dan weer optimaal op te pikken. Als ik me verzadigd heb geroken, mogen er vier onbekende parfums door naar de finale. Op de balie onthult Phine de genomineerden. Alle blijken uit houtige geurfami lies te komen. Ze mogen op de huid hun werk doen. Een kruidige 'Bos que' en een zachte, irisachtige 'Equistrius' ontvouwen zich. Vlakbij de ellebogen pakken Bois d'Iris en Bois Blond uit. Tanja Deurloo komt erbij staan om mee te ruiken. Hoe doen ze het? Alle vier fantastisch. Tijd om de knoop door te hakken. De stevigste en duurste valt af. Mis schien voor later nog eens. Het wordt de geur van 'achterover lig gend in het hooi op een lome, nazo- merse dag, met de zwaluwen scherend boven goudgele korena ren'. Nu al mijn lievelingsgeur. Roos Lubbers (46) houdt parfumreizen, geurtrainingen en workshops. Als trendwat- chcr volgt ook zij de ontwikke lingen in de parfumindustrie. Dankzij haar kun je neuzen in 'De Parfumgids', waarin ze 260 geuren beschreef. „Zoek een verkoper die er verstand van heeft en koop niet overhaast. In sommige winkels staat er een bonus op de verkoop van een actie- merk en krijg je dat onder je neus. Of je krijgt er de top 10 te ruiken. Vertel watje draagt en watje pret tig vindt. Ruik eerst aan parfums op een stripje voordat je wat op de huid laat sprayen. Een fijne geur zou je de tijd moeten geven om uit te werken. Eigenlijk moetje dus een uurtje de winkel uit. Verdwijnt de geur snel op jouw huid, wordt het zuur? Tieners zijn zó klaar: die willen ruiken zoals alle jongeren doen. Dus zoet, zoeter, zoetst, mier zoet, suikerspinzoet." „O jee. Mag ik er drie noemen? Want anders kom ik er niet uit. Vintage' 13, een honderd procent organische geur. Bois D'encens, een lekkere wierookgeur waar je van moet houden. En Limon de Cor- doza. Die is zo heerlijk fris." „Als je weet welke neus er achter jouw parfum schuilgaat, zeker. Maar of je alles lekker vindt wat hij of zij maakt? Parfumeurs werken in diverse geurfamilies, van bloemig tot leerachtig. Ze volgen kan pret tige verrassingen opleveren: Thierry Wasser werkt voor het par fumhuis Guerlain, maar heeft ook Kylie Minogue Darling voor 20 euro gemaakt. Verschillende grote parfumeurs maken stikgoede geu ren voor Yves Rocher. Bijna nie mand weet dat. Kijk maar eens naar de collectie Secrets d'essence." „Kenners zien een duidelijke opkomst van exclusieve geuren die mannen én vrou wen kunnen dragen. Daarmee keren we terug naar uniseks. Aparte dames- en heren- geuren zijn na de oorlog ook maar bedacht uit commercieel oog punt. Bij de mannengeuren over heerst op dit moment één penetrante grondstof, ambroxan. Mannen die dat gebruiken, willen worden geroken. Dit is hun domi nante geurspoor. Bescheiden man nen zullen het minder snel dragen. Bij vrouwen ruik je vooral de wat donkere bloemengeuren, zoals lichte revivals van Poison uit de jaren tachtig." dinsdag 2 februari 2016 1 Sprayen verdeelt een geur het best. Spray parfum in je kleding of diep in je decolleté (zie tip 2). Of spray vlak voor je en stap direct door de nevel heen. 2 Zonnen en parfum gaan niet samen. Wie wil zonnebaden kan beter geen parfum in de halsstreek aanbrengen. Het kan een verkleuring van de huid veroorzaken. Die bruine parfumtattoo kan in de zomer blijven terugkeren. Nieuwe lanceringen verdringen geuren. Treft dat jouw favoriet, kijk dan bij populaire ke tens of er een partij voor een prikkie wordt aange boden. Check of het om dezelfde fles gaat. Sla er gerust een aantal in. Zo lang er geen lucht bij kan komen en de verpakking uit de zon blijft, is een geur jaren houdbaar. 4 Door strengere regelgeving zijn in grediënten als eikenmos, mirreachtig opoponax en coumarin op een zwarte lijst terechtgekomen. Ze mogen uit angst voor huidirritatie niet of amper worden gebruikt. Par fumhuizen hebben geu ren als Chanel Nr. 5, Arpège en Jill Sander Nr. 4 moeten herformuleren. Als liefhebber ruik je dat. Een teken aan de wand? Een nieuwe verpakking. Welk advies geeft u mee aan iemand die in een populaire parfumerie een passend parfum zoekt? Wat draagt u zelf het liefst? Is het handig om een favoriete parfu meur te blijven volgen, zoals je een ac teur volgt naar zijn nieuwe film? Ook een parfumadvies? Kijk voor Annindriya op www.perfumelounge.nl of voor Roos op www.parfumconsult.nl Hoe staat het ervoor in parfumland? U stelt dat steeds meer geuren op el kaar lijken. Bijna overal zit citrus, roos, jasmijn of pat chouli in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53