I 5 Bedwants gaat het loodje leggen Gamend puberlichaam ontwikkelt een bochel 0 LEESTIPS RUSTE LOOS HEID Pas op voor vals sentiment Geniet van je mooie herinneringen Insecticide Onder behandeling Ik ontmoet pubers in mijn praktijk van wie het lichaam veel krachtiger en soepeler zou kunnen zijn ik het wereldnieuws bij. Tot vorig jaar tenniste ik drie keer per week. Nu ben ik niet meer zo goed ter been. Maar ik ga er nog wel drie keer per week heen. Na 40 jaar heb ik daar vrienden. Ik doe er vrijwilli gerswerk; ik ben de tossmeester, verdeel iedereen over de banen. Ik werkte jaren in het filmhuis van Middelburg. Ik heb er de zaal nog opgeknapt en geschilderd, stond achter de kassa, achter de bar, be geleidde bezoekers naar hun plaat sen, maakte de roosters. En ik zag veel films in die tijd." „Van alleen leven word je een sterke persoonlijkheid. Je gaat im mers overal alleen op af; naar de kroeg, een terras, een voorstelling, de markt, een tentoonstelling of opening. Er is niemand om tegen aan te leunen of om je achter te verschuilen. Wel vind ik mijzelf een sentimentele trut; ik ben zo snel ontroerd. En tegelijkertijd heb ik ook meer eelt op mijn ziel dan vroeger, alsof je gehard bent in het leven en realistischer wordt. Ik haat vals sentiment. Dat toontje waarop mensen je vragen hoe je de kerstdagen bent doorgekomen. Alsof met grote families om de tafel zeven gangen zitten verstouwen al tijd zo geweldig is. Toen mijn le vensgezel overleed, vierde ik lang geen kerst meer. Ik ben weliswaar gereformeerd opgegroeid, maar op religieuze hobby's zul je me niet be trappen. In mijn eentje wist ik er niet zo goed een passende vorm aan te geven. Van een wijze vrouw leerde ik dat je die dagen ook kunt vieren door een kaars aan te steken en te genieten van een mooi glas wijn. Nu doe ik dat laatste al iedere dag, maar met kerst heel bewust: een kaars aan, en dan aandachtig genieten van een heel mooi glas." „Hoe ouder je wordt, hoe meer her inneringen je hebt. Die houden je gezelschap. In gedachten herhaal ik fijne belevenissen, reizen, passeren alle mensen die ik heb gekend de revue, net als de hoogtepunten uit mijn werkleven. Ik heb in de jaren '70 van de vorige eeuw als onder wijzer en hoofd van de toenmalige Vredenoordschool in Rotterdam mijn muziekakte behaald. Ik orga niseerde een schoolorkest, jeugd- en ouderkoren. We zongen veel. Ook speelde ik klavecimbel: Bach, Scarlatti. Kunstzinnige vakken zijn belangrijk voor de vorming van je karakter. Je groeit minder eenzijdig op. Daar heb je veel aan, zeker als je ouder wordt. Tijd is een wonder lijk fenomeen. Ik ben geboren in Zuidlaren op de Hondsrug. De we reld van mijn jeugd bestaat al lang niet meer. Toch voel ik nog hoe het was; dat ravotten in de bossen, op de heide en in die eindeloze zand verstuivingen." Een WhatsApp-nek of een gamebochel. Steeds meer jongeren houden rug- en nek- klachten over aan het gebruik van hun tablet en smartphone. Zij zouden meer houdingen moeten afwisselen. Aan het apparaat zelf ligt het niet. Het is licht, een voudig in gebruik en te ge bruiken wanneer je wilt. Het gewicht van ons hoofd, dat is het probleem, zegt Maurice Blom, chiro practor in Alphen aan de Rijn. „Dat weegt 4 tot ruim 6 kilo. Dat is prima te til len voor de nekwervels en -spieren. Maar velen kij ken omlaag als ze aan het gamen of chatten zijn. De druk op de wervels en spieren kan dan toenemen tot 27 kilo. Weinig mensen realiseren zich welke kracht dit uitoefent op de nek en rug." „Absoluut. Onderzoek toont aan dat 40 procent van de jongeren inmiddels met rug- en nekklachten rondloopt. Ik hoor het terug van collega's en be handel zelf steeds meer jongeren. Ik ontmoet in mijn praktijk pubers van wie het lichaam veel krachtiger en soepeler zou kunnen zijn." „Spieren aan de voor- en achterzijde van de nek zijn bij een rechte houding met elkaar in balans. Dat ver andert als je steeds voor overgebogen zit of staat. De spieren aan de achter kant vangen dat extra ge wicht op, terwijl de spieren aan de andere zijde juist minder worden belast. Die worden lui. Dit is vooral funest voor nog groeiende jongeren. Er ontstaat een disbalans: hun rug kan krom gaan groeien én wordt stijver." „Per dag kijken ze wel honderd tot tweehonderd keer op zo'n apparaat. En vaak urenlang. Probeer dit minder vaak te doen. Het is ook belangrijk om de arm hoger op te tillen, om te voorkomen dat je steeds naar heneden kijkt. Ik besef dat een kind dat niet snel doet tussen gamende vrienden. Doe het ter com pensatie dan thuis." „Om te voorkomen datje te vaak naar beneden kijkt, is het goed om regelmatig van lichaamshouding te wisselen. Ga wat vaker staan, zitten en lopen. Draai de nek tussendoor, trek de kin vaker in waar door het hoofd meer op de schouders en romp rust. Het zijn oefeningen waar mee je de nek en bovenrug soepel kunt houden." Ons lichaam is geen ding dat moet luisteren naar wat onze geest wenst. Ons lichaam kent zijn eigen dynamiek, zoals uit deze boeken blijkt. BODY dinsdag 2 februari 2016 I Goed nieuws voor mensen die graag reizen én graag onge schonden uit hun bed stappen: onderzoekers hebben de genetische samenstel ling ontrafeld van de huid van de be dwants. Dat is slecht nieuws voor de wants zelf, want nu kan er een bestrij dingsmiddel worden ge maakt, waartegen de bijtgrage Cimex lectularius niet is be stand. De bedwants, vroeger wandluis geheten, prikt met zijn steek- snuit door de huid en eet onder meer mensenbloed. Hij wordt gevonden in en rond slaap plaatsen in huizen, hotels, cruiseschepen, en zelfs treinen en bussen. Wie ooit door be- dwantsen te grazen is genomen, weet hoe de beten jeuken en irriteren. Meestal prikken ze in benen en op de rug. Bedwantsen brengen geen ziektes over. Met zijn afgeplatte lichaam kruipt hij door de smalste sple ten en is moeilijk uitroeibaar. Na de Tweede Wereldoorlog leken de insecten met hun taaie buitenkant van het po dium verdwenen, maar dankzij de reislust van veel Europea nen kon de bedwants terug lif ten. In Nederland en ook België worden de parasitaire insecten sinds 2007 weer regelmatig gevonden. Ruim tachtig wetenschappers hebben zich ingespannen om de genen van de bedwants te ontsleutelen. Woordvoerder Zach Adelman van de universi teit van Virginia in Blacksburg meldt in een publicatie in Na ture Communications dat er 273 zijn gevonden. pbromvirgnaiech Krijgt u meer jongeren in de praktijk? Hoe reageert het lichaam? Hoe krijg je een gamend kind zover dat het zijn houding aanpast? Dus bij games, iPads en smartphones hoort een nieuw type gymnastiek? iSARNOUDKLUHERS tWgPBVIg I liiJLM* IiCL'ülII RUSTELOOSHEID Terwijl we klagen over drukte en stress, proppen we onze agenda vol. Onze rusteloosheid is een belang rijke drijfveer voor creativi teit en verlangen, stelt filosoof en medicus Ignaas Devisch. Bezige Bij, €19,90 JE LICHAAM ONDER DE LOEP Een boek met een ver grootglas! Kinderen van 6-12 jaar kunnen op een interactieve manier ver borgen lichaamsdelen ontdekken. Geen hoekje wordt overgeslagen. Kosmos, €12,50 SLORDIG MET GELUK Na twee koortsachtig drukke jaren als stads dichter brak een hart kwaal Menno Wigmans op. Uit deze nieuwe bun del spreekt een gure schoonheid. Prometheus€ 14,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51