ZO DOEN 4 I HAR1 £?ZII Gezond blijven, opvoeden: we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde u in bet leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag: Joop Buma uit Middelburg. Maak je geen illusies Je moet het zelf doen Leef met je gedachten Ik keek mijzelf onderzoekend aan in de spiegel en kwam tot de ontdekking dat ik mooie ogen had. Heel bevrijdend Schrijven is voor mij vervullend Zorg voor voldoende sociaal contact a? TEKST JACOLINE VLAANDER I FOTO'S MECHTELD JANSEN „Toen ik tachtig was, zag ik mijzelf in de weerspiegeling van het glas van de tuindeur. 'Daar staat mijn vader,' dacht ik. De goede man is 87 jaar geworden. Ik ging die laatste jaren regelmatig bij hem in Fries land op bezoek. Hij zei dan niet zo veel, terwijl ik na die lange reis wel behoefte had aan een gesprek. 'Heb je geen zin om te praten,' vroeg ik hem. 'Nee,' zei hij. 'Dat hoeft voor mij niet meer,' Hoe ouder ik zelf word, hoe beter ik dat begrijp. Als maar praten is vermoeiend. En ei genlijk helemaal niet nodig. Oude mensen zijn mensen van de dag, hoor je altijd. Nu ik zelf tot die ca tegorie behoor, weet ik dat het zo is. En al zeg ik weieens geksche rend dat ik op weg ben naar de honderd - ik maak mij geen illu sies." „Mijn levensgezel is al meer dan 30 jaar geleden overleden. Als je jong bent, zo rond de vijftig, wil je hele maal niet alleen zijn. Ik ben heel verdrietig geweest, was zelfs wat depressief. Daar hen ik toen wel mee aan de slag gegaan. 'Joop, je moet er wat van maken,' zei ik tegen mijzelf. 'Je moet het zelf doen, jongen. Iemand anders doet het niet voor je.' Dat was een tijd mijn dagelijkse worsteling. Maar ook kan ik me nog het moment herinneren dat ik mijzelf onderzoe kend aanstaarde in de spiegel en tot de ontdekking kwam dat ik mooie ogen had. Dat viel me toen pas op. Voordien keek ik altijd naar de ander. En ik voelde me op een wonderlijke manier bevrijd. Ik was niet meer de helft van een stel, maar compleet: met mijzelf. Mijn dichtbundel OntkooicL is gewijd aan dat proces." „Als je het leven alleen goed invult, heb je de vrijheid jezelf te ont plooien in al je bezigheden. Ook heb je tijd en ruimte voor je ge dachten. Denken is een vorm van mediteren en filosoferen tegelijk. Daar word je wijzer van. Ik leef met mijn gedachten. En die worden niet doorkruist door iemand die voort durend tegen me praat of wil weten waaraan ik denk. Het is fijn om al leen thuis te komen. Ik had een drukke tante. Die was altijd in de weer. Borduren, haken, breien, kantklossen - die wilde niet naden ken, zei ze. Dat heb ik altijd zo wonderlijk gevonden. Je leert immers van je gedachten; zeker als je mijmert over levensbeschou welijke vragen en hoe je iets een volgende keer beter kunt doen. Of bijvoorbeeld als je overweegt hoe je het beste de regie in eigen hand kunt houden: wat moet ik in de toekomst - naast hulp in de huishouding en iemand die de tuin doet - nog meer uitbesteden om zelfredzaam te kunnen zijn?" WIE? „In 2009 en 2010 was ik stadsdich ter van Middelburg. De rol van stadsnar heb ik met veel plezier vertolkt. Ik schreef over exposities, openingen, nieuwe of gesloopte ge bouwen, kroegen, allerlei gebeurte nissen. En ik zorgde iedere eerste zondag van de maand voor een ge dicht in het kader van de Kunst- en Cultuurroute. Omroep Walcheren heeft er dvd's van gemaakt. Ik houd ervan voor publiek te staan. En ik heb ook wel iets te melden. Een paar jaar geleden ben ik een Rede rijkersclub begonnen, met allemaal jonge mensen. Zo eens per twee maanden komen we bij elkaar. We dragen voor uit ons werk, geven commentaar, spreken over litera tuur en poëzie. Het inspireert en is heel genoeglijk. Nog steeds schrijf ik elke dag een gedicht. Ik probeer met weinig woorden zoveel moge lijk te zeggen. Schrijven is voor mij vervullend. Eigenlijk is dat mijn ge willige, geduldige partner. Zo ben ik nooit alleen." „Ik ben elke dag online. Vaak tot 's avonds laat. Sociaal contact is be langrijk als je ouder wordt. En ik ben heel trouw. Van het wel en wee van vrienden en familie probeer ik op de hoogte te blijven. Ook houd dinsdag 2 februari 2016 De kunst van alleen oud worden 44 Joop Buma (84) was onderwijzer en hoofd van een school in Rotterdam en in de jaren 2009 en 2010 stadsdichter van Middelburg. Joop Buma: 'Nog steeds schrijf ik elke dag een ge dicht. Eigenlijk is het schrijven mijn gewillige, geduldige partner. Zo ben ik nooit alleen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50