Oliestroompje leegt drukke bovenkamer 2 I HART# Lekker in balans Toen Pia de Jong en professor Robbert Dijkgraaf hoorden dat hun baby een zeldzame vorm van leukemie had, kozen ze niet voor chemotherapie. Dat bleek de redding van hun dochter. De Jong (54) schreef er het boek 'Charlotte' over. Ik werd een moederdier dat alleen aan haar kind dachten zich verder nergens iets van aantrok. Het klinkt gek, maar ik was in die tijd ook gelukkig Last van een innerlijk stemmetje dat je opjaagt of eigendunk ondermijnt? Shirodharah, een Ayurvedische oliebehandeling, heet te helpen. Ik mag me uitstrekken op een harde massage tafel uit India. Op een elektrisch plaatje warmt de masseur een liter kruidenolie in een steelpan op. Bij mijn hoofd staat een standaard, waaraan een platte ketel hangt met een gaatje in de bodem. Daaronder rust mijn voorhoofd. Een opstaande rand in de tafel volgt de con touren van het hoofd. Als de warme olie door het gaatje gaat stromen, zal die via mijn voorhoofd en haren afvloeien, maar dankzij die rand kun nen worden opgevan gen. Dat scheelt schoonmaken na af loop. Om te voorko men dat het vet in mijn gezicht loopt, maakt de masseur van keukenrol een damme tje boven mijn ogen. Dan voelt ze aan de olie: mooi, die is 30 tot 35 graden Celsius. Ze giet het steelpannetje leeg in de ketel. Thuis frituur ik in zo'n pan netje met olie van 175 graden. Oeps, skippen dat beeld. Als de stroom loopt, voel ik een zachte, verwelko mende, warme straal op mijn voorhoofd. De masseur draait via de ketel achtjes. Om te wennen voordat de olie op één punt wordt gericht. Veel woorden gebruikt ze niet. Per slot van rekening is het de bedoeling dat de klant er rustig van TEKST LIDDIE AUSTIN I FOTO'S ANNALEEN LOUWES Na de geboorte van Charlotte Dijkgraaf in juli 2000 ziet de verlos kundige een plekje op haar rug dat bij lichte druk blauw kleurt. Ze noteert het in haar verslag. „Er is iets niet in orde," zegt Pia de Jong tegen haar man Robbert Dijkgraaf. In de dagen die volgen krijgt hun bleke dochtertje steeds meer vreemde plekjes - 'de kleur van een meertje in een bos rond het middaguur'. Al gauw zitten de ouders met hun baby in het ziekenhuis voor nader onderzoek. Na twee weken krijgen ze de uitslag: ze moeten zich op het ergste voorbereiden. In haar nieuwe boek schrijft Pia de Jong over de ziekte en de wonder baarlijke genezing van haar jongste kind. Charlotte, inmiddels vijftien jaar oud en kerngezond, werd gebo ren met een gevaarlijke, zeldzame vorm van leukemie. De Jong, op be zoek in Amsterdam vanuit Prince ton waar het gezin woont, zal het nooit vergeten: „We hebben eigen lijk niets te bieden, zei de oncoloog. Deze kindertjes wordt futlozer, op het laatst spugen ze bloed en gaan ze dood. Maar omdat dokters niet machteloos kunnen toekijken, wil den ze graag beginnen met chemo therapie. Ik dacht meteen: dat gaan we niet doen. Je wordt er ziek van, maar bij zo'n kindje maakt het ook nog van alles stuk. Als ze toch doodgaat, dacht ik, laten we haar dan niet belasten met akelige be handelingen. We namen haar mee en deden niets, behalve heel veel van haar houden. Het wonderbaar lijke is: dat is achteraf haar redding geweest. Na een halfjaar werd ze steeds tieriger en na een jaar bleek ze spontaan in remissie te zijn ge komen. In dit soort zeldzame geval len is het inmiddels protocol geworden om niet in te grijpen." „Ik heb de naam van haar ziekte bewust niet genoemd. Ik wil ouders geen valse hoop geven. Wij zijn door een heel klein oog van een dunne naald gekropen. Het is een wonder datje iedereen toewenst." „Toen we net in Amerika woonden, probeerde ik het, maar werd er al- leen maar verdrietig van. Ik kon de juiste toon maar niet vinden. Vorig jaar lukte dat ineens wel." „Ik wilde absoluut geen hosanna- verhaal in de zin van: hoera, het is goed afgelopen, het leven is mooi. Nee, de wereld kan een lelijke plek zijn. Op dit moment zitten er ou ders wanhopig in een ziekenhuis bij hun kind. Het loopt niet altijd goed af. Ik wilde beschrijven hoe kwetsbaar je dan bent. Het boek moest te lezen zijn voor mensen die iets soortgelijks meemaken. Dan luistert de toon nauw." „Ik ben altijd een woordmens ge weest, maar in die situatie kwam alles nóg meer binnen. Ik vond het onverdraaglijk als iemand zei dat Charlotte dood zou gaan. Mensen kunnen rare dingen zeggen. Op een dag stond er ineens een buurman in onze huiskamer. Hij boog zich over haar heen en zei: 'Zielig, zo'n kindje dat doodgaat'. Hoe haal je het in je hoofd? Achteraf denk ik: misschien bedoelde hij het goed. Maar toen maakte het me niet uit hoe hij het bedoelde, ik wilde het niet horen. Vanaf dat moment wilde ik niemand meer binnen heb ben die iets naars zou kunnen zeg gen. Ik werd een moederdier dat alleen aan haar kind dacht en zich verder nergens iets van aantrok. Het klinkt misschien gek, maar ik was in die tijd ook gelukkig. Ik leefde in een symbiose met mijn baby'tje en mijn kinderen van twee en vier jaar. Ik spon een cocon om ons gezin. We waren samen, de gor dijnen gingen dicht en binnen was het lekker warm en gezellig. Op die manier kon ik sterk zijn." dinsdag 2 februari 2016 GO - Shirodharah verjaagt hersenspinsels, fotoayurvedische kliniek WOrdt. (MERINEVANDERUNDEN 'We hebben niets te biedenzei de oncoloog' Hoe heet die vorm van leukemie? Het heeft lang geduurd voordat u over haar genezing bent gaan schrijven. 44 Hoe moest de toon zijn? In uw boek schrijft u dat woorden in de tijd van Charlottes ziekte er toe doen. En op een dag stond er een man van Stichting De Regenboog op de stoep. ->Als baby genas Charlotte (15) van een zeldzame vorm van leukemie. Moeder Pia spon in die tijd een cocon om haar gezin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48