Samenwerking tussen ziekenhuizen, oncologen en patiënten NIEUWS 3 In Amsterdam wordt DNA van kankerpatiënten verzameld. Doel: leren van de successen. Filantroop Rob Defares financiert project AMSTERDAM. Nog te vaak staan art sen voor het raadsel: twee patiën ten hebben dezelfde soort kanker, maar reageren totaal verschillend op de behandeling. Bij de één slinkt de tumor als sneeuw voor de zon, bij de ander gebeurt er am per wat. Een nieuwe landelijke 'bank', waar DNA van duizenden kankerpatiënten wordt verza meld, moet helpen een behande ling op maat te vinden. De DNA-bank is een initiatief van vooraanstaande artsen en we tenschappers, onder wie Robbert Dijkgraaf, hoogleraar aan de UvA en directeur van het Princeton In stitute for Advanced Study in Amerika. Zij gaven gisteren het startsein van de Hartwig Medical Foundation, die samenwerkt met de helft van de ziekenhuizen in Nederland. Later dit jaar moeten de overige ziekenhuizen in het land volgen. Het is voor het eerst dat in Ne derland op zo'n grote schaal wordt samengewerkt tussen zie kenhuizen, onderzoekers en pa tiënten. Wereldwijd zijn er soort gelijke DNA-banken, maar de re sultaten worden zelden gedeeld tussen onderzoekers. Kankerpatiënten die van hun arts het bericht krijgen dat zij uit gezaaide kanker hebben, wordt vanaf nu gevraagd hun DNA af te staan. Nog vóór de behandeling begint, geven de deelnemers een buisje bloed af en wordt met een naald een hapje uit het tumor weefsel genomen. Dit zogenaam de biopt belandt in een van de tien brommende witte kasten in het Science Park in Amsterdam. Hier staat de meest geavanceerde apparatuur ter wereld, io,8 mil joen euro waard. Onder weten schappers staat het ook wel be kend als 'de rolls-royce'. Vier dagen lang ratelen de ma chines met als resultaat: een ge anonimiseerde analyse van het DNA van één kankerpatiënt. Ter vergelijking: dit is evenveel data als op een laptop past. Slimme ro bots zorgen dat het DNA niet kan worden verwisseld. Binnen enkele jaren zijn er zo'n 7.000 kankerprofielen in de computer opgeslagen. „Het uitein delijke doel is: een patiënt heeft kanker, we nemen een biopt af en weten welke behandeling hij no dig heeft. Nu is het nog zo dat ge middeld so procent van de che- mo's niet aanslaat en we weten niet altijd waarom", zegt Emile Voest, internist-oncoloog in het Antoni van Leeuwenhoek en lid van Raad van Toezicht van de DNA-bank. Op dit moment worden de re sultaten al teruggestuurd naar dok ters en ziekenhuizen, maar voorlo pig kunnen zij daar nog weinig mee, zegt Voest. Er is enorm veel data nodig om patronen te kun nen ontdekken tussen specifieke kenmerken van tumoren. „Pas de volgende generatie kankerpatiën ten zal hier baat bij hebben. Er is helaas geen snelle oplossing voor kanker." Robbert Dijkgraaf vult aan: „Het is als een foto die lang zaam in focus komt. Bit voor bit." In sommige gevallen kan de DNA-bank op kortere termijn wel tot succes leiden, bijvoorbeeld als de resultaten in klinische studies worden gebruikt. Maar ook die stu dies vergen vaak jaren tijd. Borstkankerpatiënt Ida Goede (57) is één van de ambassadeurs van de stichting. Zij geeft onder meer voorlichting aan artsen over de DNA-bank. Zij merkte in de af gelopen maanden dat artsen vaak schroom hebben de patiënten te vragen of zij willen deelnemen. Volgens Goede vinden patiënten het juist fijn om iets te kunnen doen voor toekomstige lotgeno ten. „Moet je eens voorstellen dat je in één keer de goede behande ling krijgt." Ze zucht onhoorbaar en denkt terug aan de ellendige vier jaar die achter haar liggen. Ze kreeg vier verschillende chemo's, operaties, bestralingen, een hor moonbehandeling. „Op de derde dag na de chemo zat ik huilend op de wc, zo ziek. Dat is amper te be schrijven. Ik zou willen dat al die verschillende behandelingen niet nodig waren geweest." Het uitlezen van DNA kost 4.000 dollar per persoon, maar, stellen de oprichters, dit geld be taalt zich terug, wanneer direct de beste behandeling kan worden ge- kozen.Dijkgraaf, die in de Raad van Toezicht deelneemt, houdt zich normaal gesproken bezig met heel andere onderzoeken, zoals de deeltjesfysica, maar verbond be wust zijn naam aan de DNA- bank. „Hier worden de grenzen van kennis verlegd. We denken vaak dat Nederland een klein land je is, maar in de wetenschap zijn we groot." De grote financier der achter de DNA-bank is Rob Defares. De filan troop stak miljoe nen in de Hartwig Medical Foundation, een stichting zonder winstoogmerk, maar blijft volgens de woordvoerder het liefst op de achter grond. De media- schuwe Defares (1961) bouwde een imperium op met zijn effectenhuis IMC. Zijn vermogen wordt geschat op 1,1 miljard. Daarmee staat hij 15e in de Quote 500. De wereld is Kras Rondreizen 100% vertrekgarantie 8 dagen v.a. Liever individueel op reis? Zuid-ltalië Sicilië DINSDAG 2 FEBRUARI 2016 DNA-bank helpt om beste kankerbehandeling te vinden In het DNA-centrum in Science Center in Amsterdam worden de komende tijd duizenden profielen van kankerpatiënten opgeslagen. Foto boven: Robbert Dijkgraaf. foto's Marco Okhuizen door Hanneke van Houwelingen Kijk dan op Kras.nl/individueel JS/(i s*$>» Ontdek met Nederlandssprekende reisleiding alle hoogtepunten van dit mooie Italiaanse eiland. Uitgebreid aanbod van voordelige rondreizen met 100% vertrekgarantie. Highlights van Sicilië Mooie eiland verkenning met o.a. tempel- KISIffiRI ruïnes, Erice, Palermo en Taormina. Tocht langs zoutpannen van Trapani Strandverlenging mogelijk Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/35610 Ontdek historische en pittoreske plaatsjes met KinjfIflH o.a. Palermo, Pompeii en Cefalü. Incl. overtocht. fÉÉMjN Hoogtepunt: bezoek aan de Etna-vulkaan I Vulkanen, steden en kust gjfl*1 Klantbeoordeling 7,9 Zie: Kras.nl/38788 Sicilië de Eolische Eilanden Complete rondreis, genieten van het Siciliaanse BTJÏÏflTSfl leven. Met antieke steden, vulkanen en méér! Met bezoek aan Lipari en Vulcano Strandverlenging mogelijk l'T'I'l Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/38732 MMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3