Maritieme open dag Lot Oostkerk in maart bekend Psychologe over kanker Architect noemt overkapping hart van Edelstenenbuurt in Middelburg WALCHEREN 7 Verval van de wijk is volgens architect vooral te wijten aan beleid corporatie, niet aan dealen onder overkapping. et de sloop van de overkapping op het Parel plein verdwijnt het hart uit de wijk, zegt Jos Jobse heel stellig. De 71-jarige Mid delburger is een van de architec ten van de Edelstenenbuurt en vindt dat sloop van dat bouwwerk echt niet kan. Een aantal omwonenden en de gemeente Middelburg vinden dat die overkapping juist gesloopt moet worden, omdat die verwor den is tot een verzamelplaats voor dealers. Ze willen dat daar een ein de aan komt en zien sloop als het middel om dat te bereiken. Daar na kan daar een speeltuintje ko men met een duikelrek, een schommel en een glijbaan. Ze zien dat als middel om hun buurt weer leefbaarder te maken. Vol gens omwonenden heeft hun buurt nu een slechte naam en kan een speeltuintje ertoe bijdragen dat daar verandering in komt. On langs lieten ze weten dat een speeltuintje nog maar het begin is van hun plannen om te zorgen voor een facelift voor hun wijk. De voorgenomen sloop zorgt voor verdeeldheid in de buurt. Zo wel voor- als tegenstanders heb ben een hand tekenlijst ingevuld. Afhankelijk van hun standpunt hopen ze dat de gemeente de sloop doorzet of afblaast. Jobse stelt dat sloop van die overkap ping er niet voor zal zorgen dat er niet meer gedeald wordt in de Edelstenenbuurt. „Dan gaan die dealers ergens anders staan. Bij voorbeeld in een portiek of bij een tunneltje." Dealen hoort bij deze tijd, zo vervolgt hij. Volgens hem bewij zen de dealers feitelijk dat de over kapping het hart van de wijk is. „Zij maken daar gebruik van." Ook vraagt hij zich af of alleen dealers er gebruik van maken. „Toch ook wel andere jongeren?" Hij stelt met nadruk dat de be langrijkste reden voor het afglij den van de wijk het plaatsingsbe leid van de woningbouwvereni ging is. „Het probleem van de wijk is niet de overkapping, maar het feit dat er mensen wonen die geen enkel gevoel hebben bij de wijk", aldus de voormalige archi tect. Hij vertelt dat na het opleve ren van de wijk begin jaren tach tig door de toenmalige woning bouwvereniging er streng op werd toegezien dat nieuwe bewo ners pasten in de wijk. „Dat beleid is helaas helemaal los gelaten." Het tegenovergestelde gebeurt nu, zo vervolgt hij. „Er worden mensen geplaatst die helemaal niets hebben met die wijk. Er wordt helemaal niet gekeken of nieuwe bewoners iets van ge meenschapszin hebben met die buurt." In een rapport van de Stichting Welzijn Middelburg komt het be leid van de woningbouwvereni ging ook te sprake. „Mede door het overplaatsen van mensen uit de Vlissingse Bonedijkestraat naar de Edelstenenbuurt hebben bewo ners het idee dat er een toename is van criminaliteit, overlast, drug shandel." Uit opgevraagde gegevens van de politie blijkt dat er gemiddeld elke dag wel vanuit de buurt naar de politie wordt gebeld in ver band met overlast of een zwaarde re vorm van criminaliteit. Wat Jobse betreft wordt er van af nu kritisch gekeken naar het plaatsingsbeleid van de woning bouwvereniging. „En wordt er energie gestoken in het oprichten van een buurtvereniging. Zodat er weer verbondenheid ontstaat tus sen de bewoners." VLISSINGEN. De maritieme en logistieke hbo-opleiding van De Ruyter Academy van HZ University of Applied Sciences en de mbo-opleidingen van Ma ritiem en Logistiek College De Ruyter van Scalda houden za terdag de jaarlijkse Scheepvaart dag. Bedrijven uit de sector en thousiasmeren jongeren voor een loopbaan in de scheep vaart, de binnenvaart en de ma ritieme logistiek. Jongeren krij gen op deze manier een kijkje in hun toekomst als ze kiezen voor een maritieme of logistie ke opleiding. De Scheepvaart dag vindt plaats in het Tech- num aan de Edisonweg 4a. „We hopen op een plan van Hen drick de Keyser waar we niet om heen kunnen en willen", zegt Rein van der Kluit, voorzitter van de algemene kerkenraad van de Protestantse Gemeente Mid delburg (PGM). Maar de PGM is niet de enige die het plan moet beoordelen; ook de provincie Zee land en de gemeente Middelburg moeten hun fiat geven aan een nieuwe bestemming van het rijksmonument, dat tot de hon derd mooiste van Nederland wordt gerekend. 'We hopen op een plan voor een nieuwe bestemming waar we niet omheen kunnen' De PGM wil de kerk afstaan aan Vereniging Hendrick de Key ser: gratis en mét een bruidsschat van een half miljoen euro. De ver eniging vraagt echter ook van de provincie en de gemeente elk een half miljoen euro. Om de mo numentale kerk te kunnen onder houden is een fonds nodig van 2,5 miljoen euro. De PGM stopt uiterlijk 1 janua ri 2017 met het houden van kerk diensten in de Oostkerk. Door een reorganisatie van de kerkelij ke wijken en de kerkgebouwen, geeft de PGM behalve de Oost kerk ook de Morgensterkerk in de Breewijk in Middelburg op. „Die reorganisatie gaat op 1 janua ri in", stelt Van der Kluit. Vanwe ge de tijdsdruk wil de kerken raad zo snel mogelijk weten of het plan van Vereniging Hen drick de Keyser op instemming kan rekenen van gemeente en provincie. „Dit is geen tango voor twee, maar voor vier dansers." VLISSINGEN. Docente medische en klinische psychologie Anja Visser van het University College Roose velt houdt morgen een inleiding over de (mogelijke) invloed van re ligie en spiritualiteit op beleving en omgang met kanker. De psychologe deed een promo tieonderzoek naar de rol van het spiritualiteit bij het omgaan met kanker. Visser spreekt vanaf 20.00 uur tijdens een spiritueel café van de Protestantse Gemeente in Vlis- singen in De Herberg aan het Bel- lamypark. De psychologe stelt on der meer de vraag aan de orde of spiritualiteit invloed heeft op de wijze waarop plezier en zin in het leven wordt ervaren. DINSDAG 2 FEBRUARI 2016 Architect Jos Jobse op het Parelplein in de Edelstenenbuurt. „De overkapping vormt het hart van de buurt. Sloop lost het probleem van het dealen niet op." foto Lex de Meester 'Sloop stopt dealers niet' door Emile Calon De Middelburgse Edelstenenbuurt in 1985. In het hart van de wijk is de overkapping te zien. foto ZB Beeldbank Zeeland. door Maurits Sep MIDDELBURG. Begin maart wordt duidelijk wat er met de Oostkerk in Middelburg gaat gebeuren. De Protestantse Gemeente Middel burg, nu eigenaar van de kerk, ver wacht binnen een maand een plan van Vereniging Hendrick de Key- ser voor een nieuwe invulling van het godshuis. Rein van der Kluit, Kerkenraad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35