'Veel mensen zijn op zoek naar geluk' WD-plan is volgens Zeeuwse schooldirecteuren niet realistisch Het zou mooi zijn als sportleraren gym geven, vinden basisscholen. Toch zien zij veel haken en ogen. ZEELAND 5 VLISSINGEN. Ze zijn het roerend met elkaar eens, de directeuren van de Zeeuwse basisscholen. Als voortaan alleen bevoegde sportle raren gymles op school mogen ge ven - zoals de WD in de Tweede Kamer voorstelt, gesteund door een meerderheid - komt dat het onderwijs alleen maar ten goede. „Een mooi idee", zeggen zij. „Heel sympathiek." Maar dan volgt steevast een gro te 'maar'. De WD gaat ervan uit dat de aanstelling van vakdocen ten 'budgetneutraal' verloopt. Geen extra kosten dus. Levien Ha melink van Scholengroep ProBaz (Midden-Zeeuws-Vlaanderen) ge looft er niets van. „Als we een gymdocent aanstellen, kunnen we niet navenant uren bij de andere leerkrachten wegnemen. Het zal altijd leiden tot extra lasten. Dus is het een sigaar uit eigen doos." Hamelink wijst op de verplich te bijscholing die leerkrachten sinds een aantal jaren moeten vol gen om ook gymles te mogen ge ven. „Daar hebben we veel tijd en energie in gestoken. Het is bij de overheid altijd: dan weer wel, dan weer niet. Óp een gegeven mo ment ben ik wel een beetje klaar met dat jojobeleid." Anko van Hoepen van de Al pha Scholengroep, met vijftien ba sisscholen op Zuid-Beveland, be speurt ook volop haken en ogen. „Als leerkracht maak je een proces door met je klas. Tijdens de gym les zie je andere talenten bovenko men dan bij taal of rekenen. Er ontstaat ook een heel nieuwe groepsdynamiek. Dat proces haal je weg als je een aparte gymdo cent aanstelt." Hij ziet ook praktische bezwa ren. Een gymdocent zal vaak op meerdere scholen moeten wer ken, waardoor veel tijd opgaat aan reizen. Ook is bijvoorbeeld de vraag wie de leerlingen begeleidt van en naar de gymzaal. Van Hoepen wijst erop dat de initiatiefnemer van het plan, WD- Kamerlid Rudmer Heerema, zelf is opgeleid aan de ALO. Die acade mie zal volgens het plan gymdo- centen gaan leveren. „Dat vind ik in dit geval niet zo sterk." „Op zich kan het geen kwaad het gymonderwijs een kwaliteits impuls te geven", stelt directeur Kees Walhout van basisschool D'n Akker in Waarde. „Het is een van de vele, mooie plannen. Maar daar hoort wel iets bij. We hoeven niet overal geld voor te hebben, maar zo'n operatie als deze kan echt niet budgetneutraal. Daar zit, denk ik, de grote angel." Pim van Kampen van Nobego 'Op een gegeven moment ben ik wel een beetje klaar met dat jojobeleid' (met basisscholen in de gemeente Goes en Noord-Beveland) wijst er op dat er al scholen zijn met een vakdocent voor gym, zoals De Moolhoek in Kapelle. „Gym is ook hartstikke belangrijk, want het draagt bij aan de cognitieve ont wikkeling. Kinderen zitten al veel te veel op een stoel. Ik zou er dus op zich achter staan, maar we zit ten wel in een krimpgebied. Ik kan dus niet zomaar een gymleer- kracht aannemen." „Het zou fantastisch zijn als we vakdocenten voor gym konden in zetten", aldus Ewald de Keijzer van Obase (basisscholen op Schou- wen-Duiveland). „Maar het idee staat wel op gespannen voet met het wetsvoorstel om klassen te ver kleinen. En het is net als thuis: je kunt fantastisch mooie plannen hebben, maar als er geen geld voor is, houdt het op." vragen aan directeur Anja de Groene van De Drukkerij in Middelburg over 'gelukslezingen'. Uit statistieken blijkt telkens dat Zeeuwen de gelukkigste inwo ners van Nederland zijn. Is zo'n lezingenserie over geluk dan niet volstrekt overbodig? „Ach, statistieken zijn gemiddel den. Het is voor iedereen verschil lend waar hij of zij nou echt geluk kig van wordt. Bovendien zijn veel mensen op zoek naar geluk. Anders zou er niet zoiets bestaan als een geluksprofessor. En dan zouden we in De Drukkerij ook niet zoveel boeken over zingeving verkopen." Wie kwam met het plan voor de 'gelukslezingen'? „Christine Versloot, Marjan Roth, Mirjam van Zuilen en Els van Dui- vendijk. Het idee ontstond spon taan toen ze op een middag op het terras van de Kloveniersdoe len zaten, de plek waar de lezin- gen plaatsvinden. Daarna ben ik aangehaakt. Het is een leuk idee." Jullie hebben vier deskundigen gevraagd. Wie zijn dat? „De bekendste is filosofe Stine Jen sen. Zij onderzocht de wereld van de mindfulness, yoga en medita tie. Verder hebben we (relatie-) coach Nicole Vening. Zij zal in een interactieve sessie de zaal sim pele middelen aanreiken om meer waardering geluk en succes te er varen. Psycholoog Ap Dijksterhuis legt voor een fijn leven een ver band tussen oosterse en westerse filosofie en wetenschap. Coach en schrijver Bert Overbeek gaat in op de beslissingen die je intuïtief of- juist weloverdacht neemt." Worden dat geen zweverige bij eenkomsten? „Het is maar wat je als zweverig ervaart. Is yoga zweverig? In elk ge val is de bijdrage van Ap Dijkster huis behoorlijk aards. Hij baseert zich op wetenschappelijk onder zoek en geeft praktische handrei kingen om je relatie(s) - ook op je werk - te verbeteren." Hoe word jijzelf gelukkig? „Dat zit in kleine en grote dingen. Mijn man is erg ziek geweest, maar nu gelukkig weer beter. Dat maakt me blij. Ik geniet ook heel erg van mijn kleinkind. Ik had niet verwacht dat nieuw leven je als oma zo kan raken. Ik denk dat de kunst van gelukkig zijn bestaat uit het besef dat je het goed hebt. Stilstaan, de tijd nemen om te ge nieten. Tegelijkertijd besefik dat we in Nederland bevoorrecht zijn. Een lezing over geluk lijkt gerom mel in de marge als je ziet hoe vluchtelingen uit Syrië er aan toe zijn. Maar, we leven wel hier en nu, in Nederland. We hoeven ons zelf niet weg te relativeren." DINSDAG 2 FEBRUARI 2016 Gymdocent vergt extra geld door Rolf Bosboom Levien Hamelink, directeur ProBaz Als het aan de WD ligt, mogen straks alleen gediplomeerde sportleraren gymles geven op de basisschool. foto Thinkstock 5 Hoe vinden we geluk? Deskundi gen geven in maart en april tips in een serie lezingen in Middelburg. Heeft een spoedcursus geluk zin? Anja de Groene legt het idee uit. door Frank Balkenende Anja de Groene. Meer info op kloveniersdoelen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33