Frans op mavo geen examenvak meer Pleidooi voor invoeren 'Zeelandparkeerkaart' De Ramp Parenclub Microklimaatjes maken Zeeland 2 ZEELAND Zuid-Beveland is de natste streek van Zeeland. In Ovezande viel in januari maar liefst 183 millimeter. COMMENTAAR En weer heeft Zeeland de Ramp herdacht. Bij Ouwerkerk heeft de wind korte metten gemaakt met de Last Post. Een passend decor voor een droevige ceremonie. Natuur lijk blijft de herdenking niet beperkt tot het Waters noodmonument. Ook op andere plaatsen komen de verhalen los over de verschrikkelijke overstromingsramp van 1953. Nog steeds maken ze een diepe indruk. Het is bijna onvoorstelbaar: in één klap 1836 slachtoffers. Wie dit goed tot zich laat doordringen, be seft dat er nooit genoeg aandacht is voor de veiligheid in de Del ta, dat we elke bewering dat 'Zeeland veilig is' voortdurend kri tisch tegen het licht moeten hou den. Hier past alleen permanente waakzaamheid. We zijn het de do den van 1953 verplicht. Ondertussen proberen de overle venden om te gaan met hun trau ma's. Zij proberen te delen wat ondraaglijk is, dingen te uiten waar nauwelijks woorden voor zijn. Bij de herdenkingen komen Zeeuwse kinderen mensen tegen die daar nog enigszins in slagen. Die het medeleven waarderen. Die een beetje troost vinden in de belangstelling, ook al is het na 63 jaar. Of misschien wel juist omdat we na zo'n lange tijd nog sa men treuren. Oud en jong. Zolang het laatste woord over 1953 niet is gezegd, blijven we herdenken. Zolang het laatste woord over 1953 niet is gezegd, blijven we herdenken. „De les Frans zit al jarenlang half vol, met tien tot vijftien leerlin gen. Het wordt daardoor te duur om het in het rooster te houden als examenvak", verklaart Guus Hagt, bestuursvoorzitter van Mon- dia Scholengroep, waartoe Neha lennia en Scheldemond College in Vlissingen behoren. 'De les Frans zit al jarenlang halfvol, met tien tot vijftien leerlingen' Scholen krijgen geld op basis van het aantal leerlingen. Een ma vo-klas moet 25 scholieren heb ben om zichzelf te bekostigen, re kent Hagt uit. „Soms zitten er meer kinderen in, soms minder. Dat streep je tegen elkaar weg. Maar als er structureel minder be langstelling is voor een vak, dan moet je nadenken of je het als school nog wel kunt aanbieden. Bovendien wordt Frans door geen enkele vervolgopleiding verlangd. Ook niet op de horecaopleiding." Aan de nieuwe eerstejaarsleer lingen mavo wordt het vak niet meer aangeboden. Derdejaars die nu al Frans krijgen, kunnen er vol gend jaar gewoon examen in doen. Voor tweedeklassers wordt nagedacht over een tijdelijke op lossing. Hagt: „Zij zijn begonnen in de veronderstelling dat ze Frans konden kiezen. Dat schept een ver antwoordelijkheid. Misschien kun nen we buiten het vakkenpakket om iets aanbieden." Scheldemond College heeft Frans tien jaar geleden al ge schrapt als examenvak op de ma vo, zegt Hagt. De CSW handhaaft Frans wel. Volgens rector Frans van der Knaap heeft de mavo daar twee combinatiegroepen 3/4, met in de ene 16 leerlingen en in de an dere 21. Pas als gedurende meerde re jaren het aantal examenkandida ten onder de tien zakt, zal de CSW serieus bezien of Frans uit het pakket moet. Almanak Een villa aan de rand van Heinkens- zand heeft eindelijk een nieuwe eige naar. Volgens de plaatselijke Privé, Weekend en Story zou de kersverse 'groothuisbezitter' er niet zo maar gaan wonen. Nee, hij zou er een pa renclub beginnen. Een jonge verslag geefster kreeg er lucht van en besloot de eigenaar eens uit te horen. Maar de man bleek het concept van een pa renclub niet eens te kennen. Of de journaliste dat even wilde uitleggen. Tsja, wie de bal kaatst, kan hem te rug verwachten. Hij moest er smake lijk om lachen en zij bleef achter met een leeg notitieblok en rode kaken. Kerken helpen vluchtelingen De kerken in Sint Laurens zamelen woensdag 3 en woensdag 10 februari spul len in voor de vluchtelin gen in het kamp in Duin kerken. Ze willen zo de Kledingbank Zeeland hel pen, die al twee keer naar het Noord-Franse kamp is gereden om spullen te brengen. Daar is gebrek aan dekens, slaapzakken, herenjassen, schoenen, re genkleding, slaapmatten, luchtbedden. In de Her vormde Kerk aan de Van Cittersstraat kunnen de spullen worden ingeleverd. Ook geld is welkom voor de inkoop van sokken en ondergoed en voor het transport naar Duinkerke. HZ-studenten naar Surabaya Zeven studenten van HZ Delta Academy doen dit halfjaar hun afstudeeron derzoek in Soerabaja. Delta Academy en Institut Tekno- logi Sepuluh Nopember (ITS) in Soerabaja hebben afgesproken in de komen de vijfjaar drie onderzoe ken samen te doen. Het gaat om duurzame haven uitbreiding in Soerabaja, herstel van mangrove en duurzame visteelt en de in vloed van een moddervul- kaan op het kustmilieu. Marjan Berk in Nooit Te Oud Marjan Berk brengt op Va lentijnsdag, zondag 14 fe bruari, haar voorstelling Nooit Te Oud in de Histori sche Kerk Souburg. In haar voorstelling laat Berk hilarische, schokken de, ontroerende, gezongen en gespeelde levenservarin gen vorbijkomen. Jan El- berse, bekend van de musi cals Nijntje en Doe Maar, zingt, Jelke Smit bespeelt de piano. Kaarten in de voorverkoop 18,50 euro. Aanvang is 15.00 uur. Vergadering dorpsraad De wandel- en fietspaden rondom Dishoek komen morgen aan de orde in de openbare vergadering van de dorpsraad Koudekerke. De agenda vermeldt ook de rioleringsproblemen in een deel van de Middel burgsestraat, locaties voor plaatsing van matrixbor- den die te hard rijden moe ten tegengaan en de dorpsvisie. De bijeenkomst wordt gehouden in ge bouw Klimop aan de Kerk straat vanaf 20.00 uur. VLISSINGEN. Het invoeren van een 'Zeelandparkeerkaart' zou de parkeerterreinen gebruiksvrien delijker moeten maken. Dat advi seert het Centrum Kusttoerisme in het rapport Toerist in Vervoe ring. „Het vooraf moeten betalen van parkeergeld nodigt de gast niet uit om lang te verblijven in een gebied. De mogelijkheid om achteraf het parkeergeld te beta len zorgt ervoor dat de gast zich niet gehaast voelt om op tijd te rug te moeten naar de parkeer- meter", zo is te lezen in het rap port van het Centrum Kusttoeris me. De Zeelandparkeerkaart zou, voor wie niet met zijn mobiele telefoon kan of wil betalen, die mogelijkheid moeten bieden voor achteraf betalen op alle par keerterreinen in Zeeland. Die parkeerkaart kan aan de al be staande Zeelandpas gekoppeld worden. Hoewel op veel plaatsen al achteraf betaald kan worden door middel van een app op de mobiele telefoon, kopen verre weg de meeste mensen nog ouderwets met de pinpas of muntgeld vooraf een parkeer kaartje. Slechts 8 procent van de automobilisten gebruikt een app voor 'mobiel parkeren'. De Zee landparkeerkaart is dan een alter natief voor die app. contact te hebben. Dus het is nog fijn ook, als het regent." Akkerbouwer Lou Remijn is er kort over: „Regen heb je nodig." Alleen liever niet in een hele plens, zoals in 2015 twee keer ge beurde. „Dan krijg je verslemping van de grond." De natte Zak van Zuid-Beveland kan trouwens best wat regen hebben, geeft zijn vrouw Tiny aan, sinds de herverka veling eind jaren vijftig. „Toen is er voor de afwatering een hoop verbeterd. En ach, die regen maakt voor je woongenot niets uit. Het is prima wonen in Ovezande. En als het regent, pak je toch je para plu!" Zeeland kende een opvallend warme januari maand, meldt Weeropwalche- ren.nl. Met een gemiddelde tem- Bij bakkerij Van den Bunder in Ovezande horen ze hele dagen niet anders. „Praten over het weer, dat gaat de hele dag door. Van 's morgens tot 's avonds", zegt Annet van den Bun der terwijl ze een paar flessen bes senwijn over de toonbak schuift. Met een lach: „Daar is het nu goed weer voor!" Ovezande blijft lachen, al viel er in januari 183 millimeter regen. „We maken er altijd grapjes over", zegt de bakkersvrouw. „Zo van: stel je niet zo aan! We bin nie van peperkoek! Of: we lopen ge woon tussen de druppels door. Pra ten over de regen is ook een manier om door Maurits Sep MIDDELBURG. Leerlingen van de ma vo kunnen op Scholengemeen schap Nehalennia geen examen meer doen in Frans. De Middel burgse school schrapt het vak bij gebrek aan belangstelling. Guus Hagt, Mondia Scholengroep Tip? redactie@pzc.nl SINT LAURENS VLISSINGEN OOST-SOUBURG KOUDEKERKE Ovezande Akkerbouwer Lou Remijn en zijn vrouw Tiny: „Regen heb je nodig." door Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30