Emotionele Nog heel even wonen in Doel Zeeuwse badmintonners in zwaar weer Commissaris van de koning: In Zeeland zijn geen grote leegstaande complexen herdenking in de wind Zeeland wil vluchtelingen opvangen, maar er zijn geen nieuwe locaties voorhanden voor grootschalige opvang. MIDDELBURG. Commissaris van de koning Han Polman voelt de ver antwoordelijkheid om mee te hel pen aan de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk, maar dat zal in Zeeland niet snel lukken in de vorm van nieuwe grootschalige asielzoekerscentra. Polman: „Ik begrijp de criteria van het COA als het gaat om aan tallen en bereikbaarheid. Maar we hebben hier nu eenmaal geen leeg staande kazernes of andere grote complexen waarin je vijf-, zeshon derd mensen kunt onderbren gen." De Zeeuwse gemeenten zoe ken volgens hem naarstig naar een bijdrage die zij zouden kun nen leveren. „Aan Zeeland ligt het niet", aldus Polman. „Maar dan zal iedereen moeten bewegen, ook het COA." In november sprak de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten met het Rijk af dat elke provincie voor 1 februari noodopvang voor 3000 mensen zou regelen. Zee land heeft in de gemeenten Goes (450 plaatsen in de Zeelandhal len) en Terneuzen (600 in Marina Beach) die noodopvang weten te regelen. Maar net als vijf andere provincies is het Zeeland niet ge lukt om dat streefaantal te halen. Polman sprak gistermiddag met Zeeuwse burgemeesters over de vluchtelingenkwestie. Centraal stond de huisvesting van mensen die al een vergunning hebben om in Nederland te blijven. Er zijn nu drie regio's in Zeeland gevormd waarin het vinden van een wo ning voor deze zogeheten status houders gecoördineerd wordt: Zeeuws-Vlaanderen, de Bevelan- den met Tholen en de combinatie Walcheren-Schouwen-Duiveland. Alle gemeenten hebben van de rijksoverheid een taak gekregen. Voor het komende half jaar gaat het in Zeeland om totaal 452 men sen. Nu meerdere alleenstaande De Zeeuwse gemeenten vormen drie regio's om mensen met een verblijfsvergunning aan woonruimte te helpen. statushouders in één woning mo gen worden ondergebracht, wordt het voor de gemeenten gemakke lijker om die doelstelling te halen. Verder wordt gekeken of bijvoor beeld leegstaande schooltjes tot woning verbouwd kunnen wor den. De Terneuzense burgemees ter Jan Lonink zei dat dankzij de vestiging van de noodopvang in Marina Beach vluchtelingen ook in zijn gemeente willen blijven. „In deze opvang wonen nu ook 175 mensen met een verblijfsver gunning. Als hun kinderen een maal hier op school zitten, is het voor hen ook aantrekkelijker hier te blijven in plaats van te wachten op een woning in de Randstad. Dat maakt het voor ons gemakke lijker om aan onze taakstelling te voldoen", aldus Lonink. De burgemeesters wezen ver der op het belang van goede bege leiding van de vluchtelingen. 'De grootste schade laat zich niet in cijfers uitdrukken' PAGINA 12 13 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DINSDAG 2 februari 2016 Grootschalige opvang is lastig door Theo Giele OUWERKERK. Meer dan honderd belangstellenden hebben gister ochtend bij het nationaal Waters noodmonument bij Ouwerkerk de Ramp van 1953 herdacht. Tij dens de plechtigheid werden kransen gelegd namens het ge meentebestuur van Schou- wen-Duiveland, de provincie, de Deltacommissie en het Waters noodmuseum. Burgemeester Gerard Rabelink wees in zijn toespraak op de vele Gerard Rabelink, burgemeester littekens die de Watersnoodramp 63 jaar geleden heeft achtergela ten in het landschap. „Maar de grootste schade laat zich niet in cijfers uitdrukken", memoreerde hij het vele persoonlijke leed. Bij de ramp kwamen 1836 mensen om het leven, onder wie 533 in woners van Schouwen-Duiveland. Rabelink benadrukte andermaal dat zoiets nimmer meer mag ge beuren en stipte in dat verband ook het belang aan van de kers verse aanwijzing van het waters noodmuseum tot Nationaal Ken nis- en Herinneringscentrum. De herdenking vond plaats bij een stormachtige wind, die het onder meer de blazer van de Last Post lastig maakte. Onder de aan wezigen bevond zich ook een groep mensen uit Nieuwerkerk aan den IJssel, die met een bus reis van de ouderenbond naar de centrale herdenking waren geko men. „Ik heb als kind de ramp meegemaakt in Bruinisse", ver telt Antonia van der Weele. Jean- net Stoop verloor neven en nich ten aan de kant van de familie Polleman. En Elly de Ronde maak te de ramp als baby mee in Goed ereede. De dames zijn onder de indruk van de plechtigheid. Me vrouw Van der Weele: „Heel emo tioneel, nog steeds. Zeker als die wind zo rond je oren waait."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29