CULTUUR SHOW 25 73 Zeker, ze gingen veel te vroeg. David Bo wie was pas 69, Eag le Glenn Frey zelfs maar 67. Het zijn leef tijden die net voorbij de pensioengrens liggen en ver on der het gemiddelde van de moder ne mens. De doorsnee Nederland se man haalt 79, de vrouw 83. Maar wat rocksterren van ons onderscheidt: wij zijn dan mis schien gemiddeld, zij zeker niet. In vergelijking met ons gewone stervelingen zijn ze bedeeld met een veel hogere dosis talent, maar ook met een aanzienlijk hogere kans op een vroegtijdig einde. Australisch onderzoek onder 13.000 internationale rocksterren leverde in 2013 een schokkend re sultaat op: deze artiesten worden gemiddeld 25 jaar minder oud dan wij. Dat brengt niet alle vitale 65-plussers van de pop, met Paul McCartney (73) en Mick Jagger (72) als blikvangers, meteen in le vensgevaar. De cijfers zijn ge kleurd doordat popsterren veel va ker vroegtijdig ten prooi vallen aan overdoses drugs, vliegtuigon gelukken en ander rock-'n-rollon- gerief. De leden van de 'club van 27' (onder wie Janis Joplin, Kurt Cobain, Amy Winehouse) zijn daarvan de meest sprekende én tragische voorbeelden. Toch kwam het overlijden van iconen als Kilmister (70), Bowie en Frey voor velen als een schok. Talloze Nederlandse vijftigers za gen met het heengaan van de rock- iconen plotseling een deel van hun eigen jeugd sterven. Zij raak ten in hun tienerjaren in de ban van deze artiesten en bleven hun hele leven met hen verbonden. Een gevoel dat wordt versterkt doordat de rocksterren die aan het eind van de jaren zestig doorbra ken de eerste generatie vormen die het rock-'n-rolladagium Hope I die before I get old negeerde. De Rolling Stones, Tom Jones (75) en Bob Dylan (74) blijven ook met Gewone mensen zijn dan misschien gemiddeld, rocksterren zijn dat zeker niet grijze haren optreden. Waren de concertpodia in de jaren vijftig, zestig en zeventig vrijwel uitslui tend het domein van de jeugd, voor deze lichting rockers is leef tijd geen belemmering. En daarmee komen we aan het pijnlijkste gedeelte van dit ver haal: deze groep eerste, échte rocksterren begint stilaan de laat ste sporten van de levensladder te bestijgen. Uiteraard trekken zij zich op aan uitzonderingen als Charles Aznavour (91) en Tony Bennett (89) die nog altijd de we reld rondtoeren. Maar gevreesd moet worden dat niet de gehele kolonie in de jaren veertig gebo ren muzikanten met zo veel ge zondheid en geluk is gezegend. De zware jaren zeventig, waar in overvloedig alcohol en drugs werd gebruikt, staan bij velen in het gelooide gezicht geëtst. De meesten leven tegenwoordig vol gens strikte diëten, maar het lichaam van pakweg Keith Ri chards of Brian Wilson heeft ver moedelijk meer klappen gekregen dan dat van een gemiddelde prof bokser. Het voornemen te blijven optreden, valt steeds meer samen met De Dijks meesterwerkje Dan sen op de vulkaan: 'Nog dichter bij de afgrond/ nog dichter op het vuur/ en het wordt alleen maar er ger met het uur'. Is er nog iets wat ons troost biedt? Wellicht de wetenschap dat liedjesmakers nog een belangrijk voordeel hebben ten opzichte van ons, krabbelaars: ze zijn mis schien zelf niet onsterfelijk, hun mooiste songs zijn dat wel. DINSDAG 2 FEBRUARI 2016 de Stairway to Heaven Fats Domino Tina Turner Tom Jones Willie Nelson Leonard Cohen Paul McCartney Brian Wilson 73 Keith Richards Tony Bennett Charles Aznavour

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25