m Presidentskandidaat wil kiezer |vv v^wHIH x 12 NIEUWS Peter BorgdorfF van pensioenfonds PFZW ziet meer toekomst in het sparen van je eigen pot geld. pensioen^. Effect rekenrente op pensioenen ZEIST. Pensioenen zijn tegenwoor dig synoniem met onrust en on vrede. En dat zal voorlopig zo blij ven vreest Peter BorgdorfF, direc teur van Pensioenfonds Zorg en Welzijn (PFZW). „Pensioenfond sen verkopen nog steeds de illusie dat een pensioen gegarandeerd is, terwijl dat niet zo is. Daar moeten we vanaf." „Het stelsel heeft zich bewezen. We hebben een enorme pensioen pot opgebouwd van 1.200 miljard euro, ondanks drie grote crises. We maken gemiddeld een rende ment van meer dan 8 procent op de beleggingen. En er zit solidari teit in het systeem. Jongeren be taalden mee voor ouderen bijvoor beeld." „Het stelsel klemt. Als je bij een 1. AOW 2. PENSIOEN bedrijf werkt en het gaat slecht moet je bijvoorbeeld loon inleve ren om het bedrijf te redden. An ders ben je je baan kwijt. Dat ac cepteren we. Bij pensioenen is het net zo, maar dat hebben we ons nooit gerealiseerd. We dachten al tijd dat we keiharde garanties had den voor de pensioenen. Dat was ook zo bij onze ouders en grootou ders, maar nu niet meer. Na de cri sis van 2008 bleek dat we de garan tie niet konden waarmaken. Bo vendien is solidariteit niet meer zo vanzelfsprekend. Jongeren wil len meer voor zichzelf sparen." „De overheid heeft gezegd dat we mensen niet meer moeten teleur stellen. Om het pensioen te garan deren, moeten we daarom enor me buffers aanleggen. Dat heeft ook te maken met de lage rente waarmee we moeten rekenen. De buffers, dat is dood geld, dat we niet kunnen uitkeren." „We moeten af van de garantie. Dan zijn we ook meteen af van de discussie over buffers en dekkings graden. Dan kunnen we de buffer voor een deel uitkeren. Dan krij gen mensen nu een hoger pen sioen." „Nu heb je aanspraak op een deel van de pot die we allemaal samen sparen. Straks spaar je veel meer je eigen pot met geld. We zeggen dan: we verwachten dat u op uw pensioendatum zo veel geld in de pot heeft, waar je dan een pen sioen mee inkoopt. Hoe hoog dat pensioen is, weten we niet. Daar om willen we ook af van de garan tie. Want nu weten we het ook niet." „We willen wel de risico's collec tief delen, net zoals nu, bijvoor beeld het risico dat je langer leeft dan gedacht. Maar we willen ook voorkomen dat er pech- en geluks- generaties ontstaan. Het mag niet zo zijn dat je pech hebt en een laag pensioen krijgt als het slecht gaat op de financiële markten als jij met pensioen gaat. Of omge keerd dat je een hoog pensioen krijgt omdat het toevallig goed gaat. Daarom willen we in goede jaren een buffer aanleggen om die te kunnen gebruiken om de pen sioenen aan te vullen in magere ja ren. En we kunnen een deel van de huidige buffers daarvoor ge bruiken." „Zoals het nu gaat, dreigt een kor ting. En dat is dramatisch. Het ge middelde pensioen bij PFZW is 8.250 euro bruto per jaar. Dat is geen groot pensioen. Als we daar op korten, nemen we mensen één tot twee weken boodschappen af." 'We moeten af van garanties voor pensioenen' door Peet Vogels Wat is er mis met het huidige pen sioenstelsel? Wat is het probleem? Basispensioen van overheid. Gefinancierd door premieheffing onder beroepsbevolking. Maandelijks ingelegd door werknemer en werkgever bij pensioenfondsen. Dit geld wordt belegd en later uitgekeerd. 3. AANVULLEND PENSIOEN Zelf extra sparen Pensioenfondsen vinden dat ze genoeg vermogen hebben, maar ze moeten uitgaan van de door de staat vastgestelde veilige rekenrente: Door pensioenfonds verwacht vermogen op basis van eerder behaald rendement: gemiddeld 8% over de laatste 10 jaar. 100% dekkingsgraad (verwacht vermogen gelijk aan de te verwachten kosten) Verwacht vermogen bij rekenrente van 3,3% (2015) Hiermee kunnen pensioenfondsen nog net aan alle verplichtingen voldoen. 2016: Rekenrente waarschijnlijk omlaag. Dekking zakt verder. Mogelijke gevolgen: pensioenen kunnen niet omhoog pensioenen worden gekort premies moeten omhoog Dan garandeer je toch wat je waar kan maken? Wat is de oplossing? Hoe werkt dat? Dan is het ieder voor zich sparen. Daarmee loop je toch grote risico's? Dat is toekomstmuziek. Hoe zit het met de huidige gepensioneerden. Is er ook hoop voor hen? n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12