Weer geweld tegen scheids bij Nieuw Sloten Oorlog in Turks Cizre: Slapen Volgens tante van verdronken kleuter besteedt de wereld nog te weinig aandacht aan 6 NIEUWS Foto van Syrische kleuter schokte de wereld. Toch blijven er kinderen verdrinken op weg naar Europa. De tante van Aylan doet een emotio nele oproep nadat er opnieuw een aangrijpende foto van een aange spoeld jongetje op de Turkse kust is gemaakt. „Als we de oorlog niet stoppen, stopt dit ook niet." Vorig jaar ging de foto van de aange spoelde Aylan heel de wereld over. Hij gaf de ellende een ge zicht, liet zien hoe kwetsbaar een mens op de vlucht kan zijn. Aylan werd postuum het boegbeeld van de waanzin in Syrië, van de levens gevaarlijke vlucht naar Europa, van de onmenselijkheid die ook peuters treft. Vijf maanden later levert een iets ouder jongetje het bewijs dat die waanzin nog altijd bestaat. Met de voeten, verpakt in blauwe sokken met kleine auto's erop, ge richt naar de boot, die 200 meter verderop uit de kust zijn graf heeft gevonden. Hij - we weten zijn naam nog niet - ligt erbij als of hij al is opgebaard. Turkse red dingswerkers hebben 75 mensen weten te redden, maar moeten op nieuw lichamen bergen, dit keer meer dan 33. Opnieuw dragen de Turkse gendarmes de lichamen weg. Ook hun reis naar Europa is hier geëindigd. Op een andere fo to is een mutsje van een baby en zijn of haar oranje speen te zien. Aangespoeld op het strand. Emoties Opnieuw de aanblik van een klein kind op de kust van Ayvacik maakt ook bij de tante van Aylan, Tina Kurdi in Canada, hevige emo ties los. Bij het zien van de foto's breekt haar hart opnieuw. „Ik hoop dat de wereld niet alleen mijn neefje nooit zal vergeten maar ook oog zal blijven houden voor de jonge kinderen die na hem elke dag op zee sterven", zegt Kurdi. „Als we de oorlog niet stop pen, stopt dit ook niet. Dan zullen er kinderen zoals Aylan blijven sterven." Behalve de boot die vlak bij de Turkse kust zonk, verdron ken afgelopen donderdag 26 mi granten net voor de kust van het Griekse eilandje Samos. Tien van hen waren kinderen. Een dag eer der waren het zeven mensen die de kust van Kos niet haalden. Nog zes lichamen werden in een zin kende opblaasboot gevonden voor de kust van Libië. Volgens het IOM zijn alleen in januari al 218 vluchtelingen verdronken in de Egeïsche zee op weg naar de Griek se eilanden. Plan Afgelopen week lanceerde Neder land het veerbotenplan van AMSTERDAM. Drie jaar na de dood van grensrechter Richard Nieu- wenhuizen, die werd aangevallen door jeugdspelers van Nieuw Slo ten, is de Amsterdamse voetbal club opnieuw in opspraak geko men. Zaterdag zouden spelers van het eerste zaterdagteam in de uit wedstrijd tegen DCG scheidsrech ter Glenn Janson hebben aangeval len. Het duel werd een kwartier voor tijd gestaakt na een rode kaart voor een speler van Nieuw Sloten. Arbiter Janson verklaart op de si te Het Amsterdamsche Voetbal dat de rode kaart uit zijn hand werd geslagen, waarbij ook zijn hoofd werd geraakt. „Er kwam van achter iemand op me af en die sloeg de rode kaart uit mijn hand. Daarbij raakte hij ook mijn gezicht. Veel spelers vlogen ver volgens op me af en er werd ook nog naar mijn nek gegrepen. Ik heb in alle hectiek niet precies kunnen zien wie precies wat ge daan heeft." Voor zover voorzitter Frans Mobron van Nieuw Sloten weet, is alleen de kaart uit de hand van de arbiter geslagen. Vol gens Mobron neemt het bestuur de zaak hoog op en zal het team ter verantwoording worden geroe pen. De scheidsrechter is namens de club excuses aangeboden. ISTANBUL. De stad Cizre in zuid oost Turkije is al acht dagen een hel voor 28 Koerden die zitten op gesloten in een kelder. Hun zwaar gehavende pand ligt in de vuurlinie van gevechten tussen PKK en antiterreurtroepen. Van de 22 gewonden zijn er ze ven aan hun verwondingen be zweken. Ook hun lichamen lig gen in de kelder. Onder de ge wonden in de wijk Cudi zijn een jongen van 13 en een meisje van 16. Zijn proberen hun wonden met papieren zakdoekjes te ver zorgen en zijn gedwongen te sla pen naast de lijken. Ambulances kunnen de doden en gewonden niet ophalen en vervoeren, door dat ze steeds onder vuur worden genomen in de wijk waar een fel le strijd woedt tussen Turkse troe pen en bewapende Koerden van de PKK die daar een stadsguerril- la zijn begonnen en zelfbestuur hebben uitgeroepen. Burgeroorlog De oorlogstaferelen die de stad aan de rivier de Tigris en de Syri sche grens al sinds augustus teis teren, beginnen steeds meer op de Syrische burgeroorlog te lij ken. Zeker 100.000 van de 110.000 inwoners van Cizre zijn gevlucht voor het geweld. Vol gens het leger zijn er in Cizre al 275 PKK-militanten gedood. Het gebouw waar de Koerden schuilen, werd gisteren weer ge troffen door granaten. De afgelo pen 24 uur is er niets meer van de mensen in de kelder verno men. De gouverneur van de pro vide maakte bekend dat er vijf militairen en politietroepen ver wondingen opliepen toen ze bij een poging de mensen in de kel der te evacureren werden bescho ten door PKK-strijders met raket werpers. Vrouwen, onder wie moeders van sommigen in de De strij'd die in de stad aan de grens woedt, begint steeds meer op de Syrische burgeroorlog te lij'ken. En weer spoelt er een Aylan aan in Turkije door Hans van Zon 218 Volgens het IOM zijn in januari 218 vluchtelingen verdronken in de Egeïsche Zee op weg naar de Griekse eilanden door Jeroen Schmale door onze correspondent Mare Guillet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6