Zij keerden nooit terug van zee Wethouder Chris Simons: vast meldpunt instellen Budgetbeheerders moeten aan strenge eisen gaan voldoen. Dat zeggen Zeeuwse politici. VLISSINGEN. Nog vóór de zomer moet er een wet liggen die stren ge eisen stelt aan budgetbeheer ders en die voor bewindvoerders aanscherpt, zegt de Middelburgse wethouder Chris Simons. Simons is portefeuillehouder Orionis en daarnaast lid van de landelijke commissie Werk en In komen van de VNG, waar hij zich bezighoudt met schuldhulpverle ning. Orionis maakte vrijdag de rapportage meldpunt klachten be schermingsbewind en budgetbe heer bekend. Dat werd tijdelijk opengesteld in opdracht van de drie Walcherse gemeenten. Simons noemt het beeld dat daar uit opdoemt 'heel slecht'. „Zeker omdat een aantal klachten herhaal delijk voorkomt: te laat reageren, niet reageren, slecht bereikbaar, te laat betalen, oplopende schulden, geen inzicht krijgen in de financi ën of onduidelijke overzichten. De eerste taak van de bureaus is het regelen van de financiële za ken. Dat doen ze niet goed. De tweede belangrijke taak is dat ze cliënten moeten helpen om weer zelfstandig financiën te regelen. Daar komt niets, of niet veel van terecht. Dat willen wij anders zien." Inhoudelijk zijn de klach ten niet uitgezocht. Wel zijn de - geanonimiseerde - klachten aan de bureaus voorgelegd. Die rea geerden opvallend vaak met de op merking dat ze de klacht voor het eerst hoorden. De drempel om een officiële klacht in te dienen, is hoog. Simons zou ook daarom graag zien dat er een vast meld punt komt. Daar moeten dan niet alleen klachten worden geno teerd, zoals nu gebeurd is. „We zouden, misschien met een afvaar diging van die bureaus, moeten kijken wat je eraan kan doen. Vaak gaat het de klagers om de simpele vraag: hoe staan mijn fi nanciën ervoor en hoe moet ik de ze overzichten begrijpen?" Het Vaak gaat het de klagers om de simpele vraag: hoe staan mijn financiën ervoor? probleem doet zich niet alleen in Zeeland voor. Landelijk wordt vol gens Simons daarom een wet voor bereid. „Die is hopelijk nog voor de zomer geaccordeerd door de Tweede Kamer en in wetgeving omgezet. Er moeten kwaliteitsei sen komen en een branchevereni ging voor budgetbeheerders. Geld van cliënten hoort op een derden- rekening te staan, alles moet hel der, inzichtelijk en controleerbaar zijn." Ook bij de bewindvoerders kan het beter. „Na een klacht over bereikbaarheid hoorden we terug: we voldoen aan de wettelijke eis, we zijn 8 uur per week bereikbaar. Dat is natuurlijk veel te weinig. Die eisen moeten worden aange scherpt." De Vlissingse wethou der Sem Stroosnijder (portefeuille houder Orionis) geeft aan dat de resultaten van het onderzoek zijn gedeeld met de branchevereni ging voor bewindvoerders. „Wel licht gaan die de afzonderlijke ge vallen nader onderzoeken en ver binden ze er consequenties aan. Voor ons is het belangrijkste dat het rapport een beeld geeft van wat er mis kan gaan." Zeeland schouwen-duiveland@pzc.nl Budgetbeheer aan banden door Ondine van der Vleuten Chris Simons, wethouder ARNEMUIDEN Bij het nieuwe vissersmonument aan de Veerse- weg in Arnemuiden zijn zaterdag voor het eerst de mannen her dacht die nooit van zee terugkeerden. In graniet staan de na men van omgekomen of vermiste vissers: 96 sinds 1805. Bij een ongeluk vijfjaar geleden, met de Nieuwpoort 28, raakten drie vissers vermist. Dorpsgenoten richtten de stichting Nieuw poort 28 op, om de familie van deze vissers financieel te onder steunen. De stichting heft zichzelf binnenkort op; wat over is van het bedrag dat de gemeenschap van Arnemuiden toen bij een bracht, is aan het monument besteed. Provincie en gemeen te Middelburg droegen ook bij. In de zuil is een foto van PZC-fo tograaf Ruben Oreel gegraveerd, van een man en een vrouw in dracht die een schip uitzwaaien: een laatste groet. Zo'n driehon derd mensen waren aanwezig bij de herdenking. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50