Steeds vaker schuld uit erfenissen Vuurzee op cruiseschip Kwart basisscholen werkt al met sportleraren 4 NIEUWS Initiatiefvoorstel om gymleerkracht te verplichten met gemengde gevoelens ontvangen bij beroepsorganisaties. EMERALD BELLE IN VLAMMEN DEN HAAG. Al jaren wordt ervoor gepleit en nu lijkt het eindelijk zover: ook op de basisschool mag gymles alleen nog worden gege ven door een vakleerkracht. Sport organisaties en -opleidingen zijn blij, maar de PO-Raad loopt nog niet warm. WD-Kamerlid Rudmer Heere- ma, die deze week een initiatief voorstel indient om vakdocenten gym verplicht te maken, is zelf gymleraar geweest. „Als ik brug klassers lesgaf, kon ik altijd met een zien of ze les van een vakleer kracht hadden gehad. Zij konden bijvoorbeeld een salto, terwijl kin deren van een groepsleerkracht misschien net een koprol kun nen." Onderzoek van onder meer Ci- to toont aan dat leerlingen die twee keer in de week les krijgen van een vakdocent, een betere li chamelijke ontwikkeling hebben. „Het verschil ontstaat al in de kleuterklas", vertelt Jacomine Ra- vensbergen, voorzitter van de ALO-opleidingen. „Na twee jaar hebben kinderen zonder vakdo cent al een achterstand van drie maanden." Op bijna de helft van de gewo ne basisscholen (46 procent) wordt nog lesgegeven door een groepsleerkracht zonder vakoplei ding. Die moet sinds 2005 wel be schikken over een aanvullend sportcertificaat. Een kwart van de scholen in Nederland werkt al volledig met gediplomeerde sportdocenten. Voor kleine scholen op het platteland zal het lastiger zijn een speciale gymdocent aan te stellen dan voor grote scholen in de stad. WD'er Heerema: „We houden daar rekening mee in het voor stel, er geldt een overgangsfase. En zij kunnen bijvoorbeeld sa men met andere scholen in de buurt een docent aanstellen." De PO-Raad, de branche organisatie van basisscholen, ziet toch liever dat de keus bij scho len zelf blijft. „Prima als sommi ge basisscholen een vakdocent hebben, zeker op scholen met een sportprofiel", legt een woord voerder uit. „Maar de klassen daar zijn meestal groter, want er is geen geld om meer leerkrach ten aan te nemen. Soms hebben leerlingen juist baat bij kleine klassen. Dat ze dan geen aparte gymleerkracht hebben, is jam mer, maar minder ingrijpend." Staatssecretaris Sander Dekker (Onderwijs) onderschrijft het be lang dat kinderen Voldoende 'Na twee jaar zonder vakdocent hebben kinderen achterstand van drie maanden' gymles krijgen van een juf of meester die daarvoor geleerd heeft'. Hij staat daarom achter het voorstel, maar belangrijker vindt de bewindsman dat alle ba sisschoolkinderen minimaal twee, liefst nog drie uur gym per week krijgen. „Dat wil ik eerst voor elkaar krijgen. Daarna is dit een mooie volgende stap." Omdat een meerderheid in de Tweede Kamer het initiatief van de WD steunt, moet de minister het toch uitvoeren. Vakdocenten, leraren met een hbo-diploma van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding (ALO), werken methodegerichter en bieden een breder scala aan sportactiviteiten aan. Gedegen lichamelijke opvoe ding stimuleert de talentontwik keling, zeggen sportbonden. „Het leidt bij sportclubs tot instroom van kinderen die een sterke basis hebben", beaamt Erik Lenselink van NOC*NSF. Bovendien: „Als kind veel bewegen, is dat de basis voor gezond gedrag in het latere leven, ook om ziektes en zorgkos- ten te voorkomen." Er zijn te weinig banen voor gymleraren. Zij kunnen straks veel meer op basisscholen aan de bak. Wel is het curriculum op sportopleidingen nu vooral ge richt op lesgeven op de middelba re school. „We kijken nu naar hoe we het curriculum kunnen aanpassen", zegt ALO-voorzitter Ravensbergen. Mogelijk komen er ook omscholingsprogramma's voor ervaren paboleraren die als nog graag een sportdiploma wil len behalen. Toch komen ondanks die groei door de toename van samengestel de gezinnen onnodig veel Neder landers in de financiële proble men omdat zij met 'onzichtbare' schulden worden geconfronteerd, aldus Netwerk Notarissen. Vol gens de organisatie voldoet de hui dige regelgeving, die bepaalt dat een nabestaande de erfenis auto matisch accepteert, niet. Juridisch directeur Lucienne van der Geld van Netwerk Notaris sen: „Velen beseffen niet dat als ze eenmaal 'ja' hebben gezegd tegen de erfenis er geen weg terug meer is. Ook niet als die erfenis tegen valt. Ik heb meegemaakt dat men sen na het regelen van de begrafe nis dachten een leuk erfenisje over te houden van 12.000 euro. De realiteit was dat er een schuld overbleef van 24.000 euro nadat de stiefkinderen hun deel opeis ten. Dat verschil moet uit eigen zak worden betaald." Volgens van der Geld moet Ne derland naar een systeem dat erfe nissen automatisch onder voor waarden worden geaccepteerd. „Dus: ja, mits er geen schulden zijn. In plaats van alleen maar ja." HARDINXVELD-GIESSENDAM. De Emerald Belle was bijna klaar. Het schip in aanbouw op een werf in Hardinxveld-Giessendam zou over drie weken worden opgeleverd. Maar in de nacht van zater dag op zondag brak een felle brand uit. Het 130 meter lange schip is bestemd voor cruises in Groot-Brittannië. Brandweerkorpsen uit de regio hielpen bij het be strijden van de vlammenzee. Niemand raakte ge wond, er kwamen geen schadelijke stoffen vrij en een ander schip in aanbouw kon op tijd worden weggesleept, foto Etienne Busink Betere ontwikkeling gymles met vakdocent door Susanne Geuze en Jeroen Schmale Jacomine Ravensbergen ALO BAARN. Het aantal nabestaanden dat een erfenis enkel onder voor waarden accepteert of verwerpt, blijft stijgen. In 2015 ging het om 20 procent van de erfenissen, het jaar daarvoor om 15 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4