Haroon Sheikh TEGENDRAADSE INTERVIEWS 8 NIEUWS Vijfjaar geleden begon de Arabische Lente. Nu staan Syrië, Irak en Libië in brand. Tunesië en Egypte wankelen. Europa is bang voor vluchtelingen en aanslagen. En toch is die Arabische Lente iets positiefs, zegt politicoloog en filosoof Haroon Sheikh. I „Dat snap ik. Toen het begon, waren er ook niet-realistische en overspan nen verwachtingen in het Westen. Wat in Tunesië begon en daarna over sloeg naar de rest van de Arabische wereld hebben we meteen vergele ken met hoe Oost-Europa zich los maakte van het communisme, in 1989. Dit ligt gecompliceerder om tal van redenen. Noem alleen al het re gionale krachtenspel tussen Iran, Sau- di-Arabië, Irak en ook de Koerden, en de VS die zich langzaam terugtrekt uit de regio. Los van de bestuurlijke problemen in al die Arabische landen zoeken de grote spelers nu de gren zen van hun invloedssferen op, bij voorbeeld door de oorlog in andere landen te financieren. Ook daarover moeten nu afspraken worden ge maakt en hoe moeilijk dat is, zie je wel aan de onderhandelingen over Sy rië. Maar onder dat alles ligt een noodzakelijk democratiseringsproces dat wel een langere duur heeft. Dit is niet binnen tien jaar opgelost." „Dat valt wel mee. Ze hebben daar een tijd lang een oppositiepartij aan de macht gehad. Nu is er vooral een lokaal conflict van werkloze jonge ren. Er zijn protesten. Dat is nu juist de kracht van democratie. Dat daar ruimte voor is. In het vorige systeem bestond dat niet. Protest is ook een te ken van betrokkenheid van burgers. Democratie moet je echt oefenen. Kijk naar Portugal en Spanje toen daar in de jaren '70 de dictatuur viel. Jaren later heeft het Spaanse leger als nog geprobeerd een staatsgreep te ple gen. Dat soort terugval zie je nu ook in Arabische landen. Het is onont koombaar. Zeker in landen waar het vorige regime heel repressief was, zo als Syrië, Libië en Egypte, zal het extra moeilijk zijn democratische in stituten op te bouwen." „En realistisch zijn. Vraag je ook eens af: zijn er alternatieven geweest? Het Westen heeft de laatste jaren van al les geprobeerd. De Tunesische presi dent Ben Ali hebben we te laat laten 'De politiek is druk met bonnetjes, maar vergeet dat veel mensen in Nederland het echt moeilijk hebben' vallen, Egypte hebben we te lang met rust gelaten, in Syrië hebben we op positiepartijen gesteund, in Libië heb ben we Kaddafi actief afgezet. Nu denken we eraan Assad dan mis schien toch te tolereren in Syrië. Echt, we hebben van alles gepro beerd en de uitkomst was niet heel verschillend. Als een volk de straat opgaat en voor zijn rechten opkomt, is dat als zodanig een positieve ont wikkeling. Eerst wordt de midden klasse geactiveerd; de professionals, de juristen, de zakenlieden durven op te staan. Vervolgens komt de mas sa in beweging. Dat is op zichzelf po sitief, een proces van politieke ont wikkeling en vooruitgang. Op de lan ge termijn krijg je nieuwe politieke instituties en meer welvaart in die landen voor meer mensen, en dat is ook in ons belang." „Zeker. Halverwege de 19e eeuw was het niet anders hier bij ons, in West- Europa. Ook toen gingen de mensen de straat op en waren er revoluties in Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk. Er was armoede. Mensen trokken van het arme platteland naar de ste den waar ze in krotten leefden. Het communisme kwam op en ook toen had je extremisten en terroristen. Het duurde decennia voor dat evolu eerde in politieke partijen en vakbon den zoals we die nu kennen. Maar vergeet niet, ook hier ging dat ge paard met harde repressie, restauratie (de koning kwam terug) en her en der toch democratische openingen." „Nou, we hebben Amerika gesticht. Onze vluchtelingen waren de Italia nen die werk zochten, de Ieren in de 19e eeuw, de Duitse en Nederlandse protestanten en daarvoor de Engel sen. Die hebben we allemaal laten gaan. Later hebben we in fases ande re landen gekoloniseerd. Frankrijk nam Algerije in om daar hun eigen overschot aan mensen te plaatsen." PASPOORT „Ik pleit voor realisme. Niet voor idea lisme. Het langetermijnplan dat de Arabische wereld in beweging is moe ten we realistisch verkopen. We kun nen niet terugdraaien wat er is ge beurd. Dit is een noodzakelijk proces en dat kunnen we begeleiden. Bij voorbeeld door rechters te steunen, ambtenaren te scholen, politieman nen te trainen. Dat kunnen we goed. We kunnen helpen op een manier dat die wereld er echt beter uit gaat zien. Als we dat niet doen, lopen we het risico dat het erger wordt. Als we helpen, is dat dus in ons eigen be lang. Ja, er is hier boosheid om vluch telingen, azc's, terrorisme. De kern is dat de boze burger al veel langer voelt dat hij niet in een systeem leeft dat voor hem zorgt. De machtigen van dit moment gaan hun eigen gang en zijn bezig zichzelf te verrijken. Of ze nou ergens een azc neerzetten of een bankencrisis veroorzaken waar voor nooit iemand ter verantwoor ding is geroepen, maar waar de belas tingbetaler wel voor opdraait. De poli tiek is druk met bonnetjes, maar ver geet dat veel mensen in Nederland het echt moeilijk hebben. Die boos heid kun je wegnemen met grote pro jecten die de levenskwaliteit van de gemiddelde burger echt omhoog brengen. Zet bijvoorbeeld technolo gie in om de zorg te verbeteren, het onderwijs betaalbaar te maken, die molensteen van de hypotheken weg te nemen. Dat is een positief verhaal dat gevestigde partijen kunnen verko pen. Dat vraagt wel van de gevestigde partijen dat ze durven erkennen dat er fundamenteel iets is mis is met de organisatie van Nederland. Vervol gens zal er ook meer steun kunnen zijn voor het Arabische probleem. En dat zou uiteindelijk heel goed zijn voor onze economie." Vluchtelingen, Oranje, Poetin, IS, het milieu. De grote, actuele thema's kennen we wel. Maar wat moeten we ervan vinden? Een serie interviews met dwarsdenkers die ons scherp houden. 'De Arabische Lente is positief, ook voor ons' door Bob van Huët ijkend naar het dagelijks nieuws zullen weinig mensen het met u eens zijn dat de Arabische Lente ook maar iets goeds in gang heeft gezet. Maar zelfs Tunesië, dat zo lang het hoopvolle voorbeeld op de weg naar Arabische democratie was, dreigt nu weer om te vallen. Oefening baart kunst. Maar we moeten wel heel veel geduld hebben, zegt u? Lente staat voor een begin, iets dat opkomt en moet groeien. Zo ook in de Arabische wereld? Toen Europa soortgelijke ontwikkelin gen doormaakte, hebben wij onze pro blemen toch niet geëxporteerd zoals de Arabieren dat nu doen? Je liegt mensen voor als je zegt dat het probleem verdwijnt wanneer je simpel weg de grenzen sluit en voor de Neder- Haroon Sheikh: „Als gevestigde partijen er kennen dat er iets mis is in Nederland, komt er uiteindelijk ook meer steun voor het Arabische probleem." foto Marcel van der Vlugt Haroon Sheikh (35 jaar) studeerde bestuurskunde, filo sofie en politicologie in Leiden en Oxford. Hij is gepromoveerd in de filosofie op een onderzoek naar de relatie tussen mo dernisering en tradi tie. Sheikh leidt het technopolitieke ex pertteam van Freedomlab en is do cent bij het VU Cen trum Ethos. Binnen kort verschijnt zijn boek De opkomst van het Oosten, over de nieuwe geo politieke en econo mische verhoudin gen op het Eur- aziatische continent. landse belangen opkomt, zegt u?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9