Tunnelwegen voldoen aan veiligheidseisen Voortschrijdend inzicht Singles ZB wil eigen digitale versie van 2 ZEELAND ZB staakt maken Zeeuwse online encyclopedie en wil 2747 pagina's informatie publiceren via Wikipedia. COMMENTAAR ZB, voorheen de Zeeuwse Bibliotheek, overweegt de En cyclopedie van Zeeland onder te brengen in Wikipedia. Deze online burgerencyclopedie werd aanvankelijk met argwaan bekeken omdat zij onbetrouwbaar zou zijn. Maar het zelfreinigend vermogen en daarmee de betrouwbaar heid van Wikipedia staat inmiddels als een paal boven water. Zelfs de professionele informatieverzamelaars van de ZB zijn het er mee eens. Daarom is het verstandig dat de medewerkers van de bibliotheek hun duizenden Zeeuwse pagina's in de algemene wiki zetten. Zo brengt de ZB de verzamelde kennis naar de plek waar mensen zoeken. Prima. Deze ontwikkeling zet een nieuw vraagteken bij de rol van de ZB. Als traditionele boekenuitlener staat de instelling al lang onder druk. Nu wordt ook de rol van in formatieverzamelaar uitgehold. De burger doet het inmiddels voor een deel zelf. Wikipedia be wijst dat het kan. Ondertussen worden de wereldwijde informa tiestromen steeds sneller, breder en dieper. Wie daarin nog de weg weet, is een kei. Dus de ZB heeft waarschijnlijk wel een toe komst als gids. Hoeveel mankracht daarvoor nodig is en hoe die moet worden georganiseerd, valt moeilijk te voorzien. In elk ge val laat de ZB nu terecht een stukje verleden achter zich. De ZB brengt de informatie over Zeeland naar de plek waar mensen zoeken. Prima. IS ER OOK ERWTENSOEP? Almanak De jongste secretaresse op het notaris kantoor is nog vrijgezel. Toen ze een aankondiging voor een singlefeest zag, trommelde ze daarom haar vrij gezelle vriendinnen op. Na ettelijke uren optutten en danspasjes oefenen, togen ze naar defeestlocatie. Daar aangekomen troffen ze tot hun verba zing stoffige vijftigers en een dj met een platenspeler. „Hoe was het feest?", wilde de notaris maandag gre tig weten. „Het was wel een single- feest", zei de secretaresse beteuterd, „maar dan letterlijk. ]e kon een single tje uitkiezen uit platenkoffers, en de dj draaide dat vervolgens." Schotwegje niet langer sluiproute Het Schotwegje in Biezelin- ge (gemeente Kapelle) is voortaan een autovrije straat die alleen toeganke lijk is voor bestemmings verkeer. Dat hebben burge meester en wethouders be sloten. Het Schotwegje is een veelgebruikte sluiprou te om vanuit de Blaaspoort direct op de Abdijstraat te komen. De weg is volgens het college niet ingericht voor veelvuldig gebruik van autoverkeer. Belang hebbenden kunnen tot zes weken na het besluit be zwaar aantekenen. Buurtpreventie in Heinkenszand De dorpsraad Heinkens zand start met buurtpre ventie via een appje op de telefoon. De dorpsraad be gint geen WhatsAppgroe- pen, maar kiest voor veili- gebuurt.nl. Deze app is vol gens de dorpsraad aantrek kelijker. Bij whatsapp kun nen maximaal too mensen in een groep, terwijl bij de andere app geen limiet is. Mensen kunnen meedoen door de gratis app te down loaden en zich aan te mel den. De dorpsraad roept in woners op dit allemaal te doen. Gemeente hoopt dat David blijft De gemeente Vlissingen krijgt niet te horen of Da vid Vinnitski en zijn moe der in Nederland mogen blijven, meldde burgemees ter Letty Demmers de ge meenteraad. Klasgenoten van de Vlissingse, in Rus land geboren, scholier voer den actie voor een verblijfs status van David. Dem mers stuurde het ministe rie een pakket handteke ningen voorzien van een begeleidende brief, waarin ze de warme sfeer in Da vids klas roemt. Speeltoestellen in wijk Zuidhoek Het plein van de Torteltuin in de Kapelse nieuwbouw wijk Zuidhoek wordt omge toverd tot speeltuin. Nu de woningen aan de Tortel tuin zijn opgeleverd en de werkzaamheden aan het aangrenzende Jip en Janne- ke worden afgerond, is het tijd om de openbare ruim te in te richten. Leerlingen van basisschool De Linge in Biezelinge kozen zes speeltoestellen, waaronder een wip, klimtoren en glij baan. De toestellen worden in de tweede helft van maart geplaatst. De Zeeuwse bo lus, de Delings- dijk op Schou- wen-Duiveland, de Haringvreter, restaurant Inter Scaldes, de fontein op het Bel- lamypark in Vlissingen, de Partij voor Zeeland, buurtschap Scha penbout - ze hebben allemaal een eigen pagina op Wikipedia. In vijftien jaar tijd is 'de vrije encyclopedie' volwassen gewor den. Ook in Zeeland. Hoeveel van de inmiddels 1.853.608 Ne derlandse artikelen over Zeeland gaan, valt niet te bepalen, maar het moeten er vele duizenden zijn. Wie een steekproef doet, vindt bijna altijd de gezochte in formatie. Niet altijd volledig, niet altijd even actueel, maar ape kool wordt op Wikipedia - ook als het over Zeeland gaat - zel den of nooit verkocht. Dat is ook de ervaring van ZB, Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, hét kennisinstituut van de provincie. Dat vatte een aan tal jaren geleden het plan op om de Encyclopedie van Zeeland, be gin jaren tachtig uitgegeven, te digitaliseren en te actualiseren. Voor het grootschalige project is een eigen wiki-omgeving op gezet, een op Wikipedia geba seerd systeem waaraan voorals nog alleen een vaste groep mede werkers - Zeeuwse professionals op hun gebied - bijdragen kan le veren. Tot nu toe zijn er 2747 pa gina's gemaakt. Toch staat het project nu in de ijskast, gezien de 'concurren tie' van Wikipedia. „De grote vraag is of de kwaliteit van wat wij doen beter is dan wat Wiki pedia te bieden heeft", zegt pro jectleider Anne Buteijn. „Als je steekproeven doet, blijkt dat niet zo te zijn. De betrouwbaarheid van Wikipedia staat niet meer ter discussie, omdat er zoveel massa achter zit. Daar zijn we in middels wel achter. Fouten wor den ook heel snel gecorrigeerd." De conclusie ligt voor de hand: if you can't beat them, join them. „We zitten in een herover weging", zegt Buteijn. „Het is heel waarschijnlijk dat we onze wiki naar de grote Wikipedia 'De betrouwbaarheid van Wikipedia staat niet meer ter discussie' brengen en zelf als een soort wegwijzer gaan fungeren. We moeten als bibliotheek geen en cyclopedie schrijven. Misschien kunnen we wel de mensen ach ter Wikipedia faciliteren of zelf 'Wikipedianen' aanstellen." Bibliotheken zagen lange tijd kennisbundeling als voorbehou den aan experts. De argwaan te genover open initiatieven zoals Wikipedia, lijkt echter voorbij. Buteijn: „Je ziet dat er enorm veel kennis in de gemeenschap zit. Wikipedia is een schitterend medium om die te verzamelen." Gedeputeerde Staten antwoor den dit op schriftelijke vragen van het Statenlid Willem Wil- lemse (soPlus). Willemse krijgt hiermee hetzelfde te horen als vorig jaar, toen hij de verkeersvei ligheid op de tunnelwegen in Zeeuws-Vlaanderen ook al aan de orde stellen. Dat was naar aan leiding van een dodelijk ongeval op de Tunnelweg bij Hoek. Wil lemse klom vervolgens opnieuw in de pen, nadat een Belgische automobiliste een rotonde bij Sluiskil verkeerd had genomen en als spookrijdster in de Wester- scheldetunnel belandde. Naar het idee van Willemse deugen de bewegwijzering en verlich ting op de rotondes niet. Volgens het dagelijks provin ciebestuur is er echter 'tot op he den' geen indicatie dat de verlich ting een rol heeft gespeeld bij de aangehaalde incidenten. Na elk ongeval wordt, aldus de provin cie, ook gekeken of aanpassingen nodig zijn. Op basis daarvan is eerder de bebording op het tracé Sluiskiltunnel verbeterd. wsmA - ZAAMSLAC De veerdienst Kruiningen-Perkpolder is al bijna dertien jaar uit de vaart, maar in Zaamslag is de verwijzing naar de boot die Oost-Zeeuws-Vlaanderen met Zuid-Beveland verbond, nog altijd te vinden. Weliswaar niet meer op de originele plek, maar daar hangen veel plaatsnaam borden met markante namen zoals Boerenhol, vaak gejat door lollige studen ten, ook niet meer. De grapjas die dit bord plaatste is vast de veerman van de Kleine Dulper. Met aan boord hopelijk, een lekkere kop erwtensoep, foto Camile Schelstraete Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE HEINKENSZAND VLISSINGEN KAPELLE Bieb legt het af tegen Wikipedia door Rolf Bosboom Anne Buteijn, projectleider ZB door Harmen van der Werf TERNEUZEN. De tunnelwegen in Zeeuws-Vlaanderen voldoen aan de verkeersveiligheidseisen, 'wat niet wil zeggen dat er nooit onge vallen kunnen gebeuren'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69