Over het belang van schoenen Minister Schippers wil macht van farmaceutische industrie breken Elke dag doet een asielzoeker zichzelf iets aan Het COA registreerde vorig jaar ruim 8.000 incidenten in en bij azc's. Soms een zedendelict, vaak agressie en geweld tegen personen. 4 NIEUWS Aan schoenen lees je, meer nog dan aan het gezicht, af hoe het er met de mens voorstaat €869 COLUMN In de Stadsschouwburg van Amsterdam wordt op 9 fe bruari een benefietvoor- stelling gegeven. Schrijvers lezen voor, de opbrengst wordt gebruikt om ge vluchte kinderen in azc's van een eigen prentenwoordenboek Ne derlands te voorzien. Een nuttig doel, meende ik, maar schrijver Rodaan Al Galidi is het daarmee oneens. In NRC Handelsblad zei hij: 'Geef ze liever nieuwe kleren in plaats van een boek. Nu moeten ze het met afgedragen kleren uit de kringloop doen en worden ze uit gelachen in de klas. De kinderen schamen zich voor hun gescheur de schoenen. Als je wilt dat ze in tegreren, zorg dan dat ze de kans hebben er hetzelfde bij te lopen als hun klasgenoten.' Rodaan Al Galidi is een wijs man, ik geloof hem wanneer hij zegt dat schoenen belangrijker zijn dan boeken. Ik herinner me een aantal boeken waarin ook op het belang van schoenen gewezen wordt. Ik noem er twee. Het eer ste is van Victor Gollancz, uitge ver te Londen, die in 1946 naar de Britse bezettingszone in Duits- land reisde om het overweldigen de leed van de overwonnen Duit se bevolking met eigen ogen te zien. In Darkest Germany is zijn ge detailleerde verslag van de ontbe ringen van het Duitse volk in haar verwoeste steden. Het be lang van dit werk schuilt erin dat hij erop wees dat een volk van da ders evengoed slachtoffer kan zijn. Op zijn reis door de ruïnes van Duitsland kreeg Gollancz het lu mineuze idee om kinderschoe nen te fotograferen. Aan schoe nen lees je, meer nog dan aan het gezicht, af hoe het er met de mens voorstaat. Schoenen zijn de ware spiegels van de ziel. In het fotokatern van Gollancz' boek kijken we naar een verwoes te ziel, vol gaten en scheuren, bij eengehouden met lappen en ga ren. Het wirtschaftswunder is ook te verstaan als het wonder van een volk dat weer degelijk ge schoeid werd. Ook in Het respijt van Primo Levi lezen we over het levensbelang van goede schoenen. Nadat Ausch witz is bevrijd door de Russen, begint voor Levi een krankzinni ge tocht door het ondergegane Eu ropa. Een jood uit Thessaloniki is zijn gids, de gehaaide overlever Mordo Nahum, die het kamp ver laten heeft op 'bijna nieuwe, ele gante leren schoenen, een waar mirakel in die tijd en op die plaats'. Levi heeft slechts vodden aan zijn voeten. Een zware zonde, volgens Nahum. 'Als er oorlog is, moet je vóór alles voor twee dingen zor gen: in de eerste plaats voor schoe nen, in de tweede plaats voor eten; en niet andersom, zoals het vulgus denkt: omdat wie schoe nen heeft op zoek kan gaan naar eten, terwijl het omgekeerde niet geldt.' Dit brengt ons tot de enige juiste volgorde: eerst de schoenen, dan het eten en dan het boek waarin we over deze dingen kunnen le zen. DEN HAAG. Niet alle incidenten in of om een asielzoekerscen trum zijn even schokkend. In meer dan 5.000 van de 8.000 inci denten die het COA in 2015 regis treerde ging het om het overtre den van de huisregels van het COA, zoals geluidsoverlast, het niet opruimen van de eigen ka mer en het afplakken van een brandmelder. Maar in de overige gevallen ging het wel degelijk om ernstige re incidenten. Zo waren er 2.394 meldingen van agressie en ge weld tegen personen. Gemiddeld werd zo'n vier keer per dag - in totaal 1.366 keer - fysiek geweld gebruikt, zoals slaan of schoppen. Lang niet altijd werd de poli tie daar bij gehaald. COA-mede- werkers zijn getraind om met agressie om te gaan. Ook zijn er continu particuliere beveiligers van Trigion aanwezig. Als een COA-medewerker een vermoeden heeft van huiselijk ge weld of mishandeling, wordt daarvan melding gedaan bij de in stantie Veilig Thuis. Bij het ver moeden van een misdrijf stapt het COA naar de politie. Uit het overzicht van het mi nisterie blijkt dat gemiddeld elke dag een asielzoeker zichzelf iets aandoet. Er waren 369 gevallen van hongerstakingen, zelfvermin kingen en zelfmoordpogingen. Twee asielzoekers pleegden zelf moord. In 2014 gebeurde dat drie keer. Dit jaar was er al zeker één zelfmoord: een Irakees in Alphen aan den Rijn verhing zich omdat hij gefrustreerd zou zijn over de lange wachttijd van zijn asielaan vraag. Op dit moment wonen ruim 47.000 asielzoekers in Nederland verspreid over meer dan tachtig opvanglocaties. De tientallen tij delijke crisisopvanglocaties in ne- derland - zoals sporthallen - ho ren daar niet bij. In 2015 kreeg de politie 55 meldingen van een ze dendelict in of rond een azc. De politie noteerde vorig jaar 4.460 meldingen bij azc's. In de helft hiervan ging het om loze meldingen of kleine zaken, zoals een verloren identiteitskaart. Maar er waren ook 1.100 meldin gen van vechtpartijtjes en over last. Volgens het ministerie is het niet gek dat er opstootjes in de azc's zijn. „Incidenten kunnen nooit volledig worden uitgeslo ten. Mensen komen uit allerlei verschillende culturen en heb ben vaak een onzekere toe komst." Staatssecretaris Dijkhoff van Veiligheid en Justitie noemt 'elk incident in de opvang er een te veel', maar hij wil de cijfers niet vergelijken met andere bevol kingsgroepen. „Elke vergelijking gaat per definitie mank." In 34 gevallen had de politie in 2015 het vermoeden dat er op of bij een azc sprake was van mensenhandel of -smokkel. Het gaat dan om smokkelaars die asielzoekers naar Nederland heb ben gebracht en mensenhandel aren die rond azc's rondhangen om vrouwen aan te zetten tot prostitutie. Om de mensensmokkelaars aan te pakken, heeft de Nationale Politie begin dit jaar honderd agenten vrijgemaakt. Zij patrouil leren bij de azc's, havens en langs de grens. Afgelopen week onder schepten ze in de haven van IJ- muiden vier Albanezen die zich hadden verstopt onder de trailer van een vrachtwagen. Het ministerie maakt niet be kend hoe vaak asielzoekers zijn gearresteerd door de politie, of er wapens zijn gebruikt en hoeveel gewonden daarbij zijn gevallen. In Duitsland, dat de meeste asielzoekers in Europa opvangt, zijn geen landelijke cijfers over in cidenten met vluchtelingen be schikbaar. Wel van sommige deel staten. Zo telde Saksen in de eer ste helft van 2015 tien gevallen van doodslag, waaronder een moord. In Zweden werd deze week een 22-jarige medewerkster in een opvanglocatie doodgesto ken door een 15-jarige asielzoeker uit Somalië. In Nederland levert het minis terie nog geen aparte cijfers voor de verschillende COA-locaties in het land. Die worden de komen de dagen door de burgemeester of de lokale politie naar buiten ge bracht. De bewindsvrouw maakte haar plannen gistermiddag bekend. „Ik wil dat patiënten sneller toe gang hebben tot nieuwe, baanbre kende geneesmiddelen, maar wel tegen aanvaardbare prijzen. Dat kan alleen als we de discussie openen over zaken die tot nog toe onbespreekbaar waren, zoals de machtspositie van de farma ceutische industrie." De afgelopen drie jaar is Schip pers er door prijsonderhandelin- gen met fabrikanten al in ge slaagd diverse baanbrekende me dicijnen toegankelijk te maken voor patiënten. Nu moeten ziekenhuizen en zorgverzekeraars in Nederland 'Ik wil dat patiënten sneller toegang hebben tot nieuwe geneesmiddelen' de krachten bundelen voor geza menlijke onderhandelingen bij de inkoop. Ook vormen de Bene- lux-landen inmiddels een coali tie bij prijsbesprekingen. Over sa menwerking met andere landen wordt gepraat. Deze week bleek dat een pe perduur middel tegen longkan ker voortaan wordt vergoed via het basispakket, nadat de minis ter 'na een periode van intensie ve onderhandelingen' een lagere prijs bedong. Het Nederlandse EU-voorzit- terschap is voor minister Schip pers aanleiding om met haar col lega-ministers in Europa de krachten te bundelen, zegt ze. €1199 Tommy Wieringa Incidenten niet te vermijden' door Cyril Rosman en Peter Winterman 369 COA noteerde 369 gevallen van hongerstakingen, zelfverminkingen en zelfmoordpogingen in 2015. Twee asielzoekers pleegden zelfmoord. door Edwin van der Aa DEN HAAG. Zorgminister Edith Schippers wil de vele regelingen in Europa aanpakken die de farma ceutische industrie beschermen. Ook moeten Europese landen bij onderhandelingen met medicijnen makers meer één blok vormen, om de prijs te drukken. Edith Schippers minister Dublin, Belfast en Noord-lerland All of Ireland Busreizen Autoreizen Vliegreizen www.dejongintra.nl/busreizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Verre reizen Steden reizen aw!! Reissom excl. 19,50 reserveringskosten sSr en €2,50 Calamiteitenfonds 9-daagse vlieg-busrondreis Het mooiste van Noord-lerland Ervaren Nederlandse reisleiding Gegarandeerd vertrek 14-daagse vlieg-busrondreis De meest complete route Ervaren Nederlandse reisleiding Gegarandeerd vertrek Reiscode: evie402 Reiscode: evie405

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5