'Meer geld bètastudies' SP'ers: partij in crisis Technasium is 'hof, tweetalig onderwijs 'booming', cultuurprofielscholen groeien NIEUWS 3 Om nieuwe brugklassers te lokken, specialiseren scholen zich. Leerlingen willen iets extra's en zijn bereid daarvoor te reizen. Drietal valt in kokend water tweetalig onderwijs, Cambridge En gels, entreprenasium (ondernemend leren), een sportschool, een accent op internationalisering, extra aan dacht voor wetenschap. Op dit mo ment zijn er 92 technasia. „We zijn hot, en dat zeg ik zonder te overdrij ven", reageert Hans Haerkens, voor zitter van de Stichting Technasium. Ook het aantal cultuurprofielscholen neemt toe, daarvan zijn er nu 44. Het blijft echter niet bij het beden ken van een mooie marketingstrate gie. Scholen moeten laten zien dat ze écht goed zijn in wat ze extra bieden. Alleen dan lukt het om een succesfor mule neer te zetten. „Ik ging vorig jaar op een andere school kijken met bèta-plus, een soort namaak-techna- sium", onderschrijft Janou Wiering (12). „Daar stonden allemaal coole ap paraten voor projecten in school, maar in de eerste klas mocht je er on geveer niets mee doen." Voor deze brugklasser was dat zo'n afknapper dat hij onmiddellijk voor het techna sium van 't Hooghe Landt koos. Volgens Pieter Hettema, woord voerder van het Profielenberaad, een overlegclub van profielstichtingen, is profilering geen marketingtruc, maar 'een onderwijskundige keuze'. „Scho len die zich aansluiten bij een profiel- organisatie stimuleren elkaar, ontwik kelen samen leerstof en projecten, en worden daarin steeds beter", ver klaart hij. „Bijkomend voordeel is, dat scholen daardoor ook een scher per profiel of gezicht krijgen voor leerlingen en ouders. Daardoor valt er voor hen iets te kiezen. Scholen die louter uit marketingoverwegin- gen een profiel op hun gevel zetten, vallen snel door de mand." Toch zeggen profielorganisaties en scholen dat specialiseren van groot belang is om genoeg leerlingen te trekken. Het tweetalige onderwijs is op dit moment de populairste specia lisatie. Op 130 scholen krijgen de leer lingen grotendeels les in het Engels. Hoewel het bijzondere onderwijs in eerste instantie op havo/vwo-scholen was, slaat het steeds meer over naar vmbo-afdelingen. Omdat het techna sium alleen voor havo/vwo-leerlin- gen bestaat, heeft 't Hooghe Landt dit jaar voor het eerst een passend al ternatief voor de mavo-brugklassers: technologisch design. Een welover wogen besluit, want scholenmarke- ting luistert nauw: „Je wilt niet te boek staan als een bètanerdschool, je moet niet té specifiek worden. We zijn meer dan alleen een technasium en meer dan een cultuurschool." De 12-jarige Mark van Valkengoed dacht dat zijn middelbare schoolkeuze makke lijk zou worden. Hij wilde naar de school in zijn woonplaats Nijkerk: dichtbij en zijn vriendjes van de basisschool zouden er ook heen gaan. Een jaar la ter zit Mark echter elke dag acht kilo meter op de fiets naar 't Hooghe Landt in Amersfoort. De school is niet alleen verder weg, er is ook geen basisschoolvriendje te vinden. Het technasium trok de brugklas ser over de streep om zijn keuze volle dig bij te stellen. „Ik wilde graag iets met mijn handen doen, iets met tech niek. Hier mogen we projecten ver zinnen, maquettes maken en presen taties houden", verklaart de scholier. Want dat is nu net de kracht van zo'n technasium. Leerlingen krijgen het vak Onderzoek en Ontwerpen. Echte bedrijven of overheidsinstellin gen komen met een probleem bij de school. De docent O en O doopt de vraag om in een project en de leerlin gen gaan zoeken naar een oplossing. In Amersfoort moeten scholen hun best doen om genoeg nieuwe leerlingen binnen te halen. De regio telt een aantal goede middelbare scholen, dus de kinderen hebben écht iets te kiezen. Om zoveel moge lijk harten te veroveren, moeten de scholen zich goed in de markt zetten, 't Hooghe Landt onderscheidt zich met het technasium en extra aan dacht voor cultuur met bijvoorbeeld dans en theater. „Alleen aan ouders en leerlingen vertellen dat ze jou moeten kiezen, omdat je een goede school bent, werkt niet meer", ver klaart rector Daan Fens. „Alle scho len hier zijn goed. Maar je kunt wel zeggen dat ze voor jou moeten kie zen, omdat je iets extra's biedt." Het lijkt een gekke combinatie, maar het werkt. Vanuit de hele regio reizen scholieren naar 't Hooghe Landt. „Juist door techniek en cultuur aan te bieden, trekken we een brede groep leerlingen en blijft de balans tussen jongens en meisjes goed", zegt Fens. Een heus staaltje marketing is een noodzakelijk goed geworden in on derwijsland. Waar zijn scholen goed in? Hoe onderscheiden ze zich van de concurrentie? Hoe kunnen ze meer leerlingen trekken? Dat geldt niet alleen op het platteland, waar minder jongeren wonen. Ook in ste den, waar relatief veel scholen op kor te afstand zijn, moeten scholen beter hun best doen om nieuwe brugklas sers binnen te halen. De concepten zijn inmiddels tal rijk: naast cultuur- en techniekscho- len, kunnen kinderen kiezen voor 'We mogen projecten verzinnen en maquettes maken' DEN HAAG. Nederland moet meer jongeren opleiden tot schei kundige en natuurkundige. Om dat te bereiken, moet het kabinet elk jaar 119 miljoen euro extra uit trekken. Dat zegt een speciale commissie, die sinds 2009 bezig is en gisteren zijn conclusies pre senteerde. Nederland geeft mo menteel ongeveer 400 miljoen euro per jaar uit aan natuur- en scheikunde op de universiteiten. De commissie wil dat dat stijgt naar circa 519 miljoen euro. Vol gens de commissie hebben de bètavakken in Nederland vier grote problemen. Zo heeft Neder land moeite om toponderzoe kers hier naartoe te halen en te houden. Universiteiten hebben ook moeite om genoeg geld bij el kaar te krijgen voor onderwijs en onderzoek. Onder de studen ten zijn te weinig vrouwen en al lochtonen. En bovendien willen weinig studenten leraar natuur- of scheikunde worden. De com missie benadrukt dat het de laat ste jaren beter gaat, een deel van de achterstand is ingelopen. MOSKOU. Drie jongens van acht jaar zijn in de Russische stad Petropavlovsk-Kamgatski om het leven gekomen doordat ze in een poel met kokend water waren terechtgekomen. De poel was ontstaan door een breuk in een pijpleiding in de nabijheid van de school waar de jongens op zaten. De gouver neur heeft opdracht gegeven uit te zoeken hoe de breuk kon ontstaan. DEN HAAG, De Tweede Kamerfrac tie van de SP stelt zich braaf op in de hoop na de verkiezingen van 2017 een acceptabele regeringspar tij te zijn. Daardoor heeft de partij geen herkenbaar profiel, lopen le den met duizenden weg en staat de partij in de peilingen al jaren net boven de vijftien zetels. Dit zeggen trouwe lokale SP-politici vandaag in deze krant. Zoetermeers SP-afdelingsvoor- zitter Ewout den Heijer: „We wil len zo graag regeren, maar we moeten niet vergeten voor wie we het doen." Patrick Zoomermeijer, partijbestuurslid en SP-fractie- voorzitter Zaanstad: „We zijn te lang te braaf geweest en te veel ge richt op de gevestigde orde waar mee straks misschien wordt gere geerd. We gedragen ons te veel naar een standpunt dat straks in onderhandelingen misschien wel geslikt wordt door anderen." ZATERDAG 30 JANUARI 2016 School krijgt meer smoel Vlnr. Nicole, Janou, Mark en Els van het technasium van middelbare school 't Hooghe Landt, foto Shody Careman door Ellen van Gaaien Mark leerling door Edwin van der Aa en Jan Hoedeman Lees verder op pagina 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4