Z'n broek was t'r kael van In liefüevolle herinnering ZEELAND 13 Jozien de Nooijer herinnert zich haar vader Henk. „Misschien", zegt ze, „was hij wel eens te goed." Eine van Prien werd hij ge noemd. En zij is nog al tijd Jozien van Eine van Prien. Zo gaat dat op Ar- nemuiden. Prien is de moeder van Eine, die in het echt Henk heet. En Jozien is zijn dochter. Ruim negentien jaar nadat haar vader Henk de Nooijer is overle den vindt Jozien het de hoogste tijd dat er een monumentje voor hem wordt opgericht. Gewoon, omdat hij de liefste, mooiste en ruimhartigste vader was die je je kunt wensen. Jozien zit op haar vertelstoel in het huis in de Arnemuidse Schoolstraat, waar ze zestig jaar geleden werd gebo ren. In 2010 kon ze na pakweg veertig jaar afwezigheid de woning weer be trekken. Best speciaal, dat vindt ze zelf ook wel. Gelukkig stamt ze uit een groot gezin, met drie handige en technische broers die haar maar al te graag hielpen met het leggen van par ket en andere inrichtingswerkzaam heden. Kees, Jo en Jan heten ze, res pectievelijk metselaar, verwarmings man en timmerman. Ze heeft ook nog twee zussen, Prina - genoemd naar haar grootmoeder - en Nellie. Jo zien is de jongste van het stel. In haar met veel wit ingerichte huiskamer is Boeddha nadrukkelijk aanwezig. Het boek Eindelijk vrij van angst en depressies ligt onder de salon tafel paraat. Ja, ze heeft heel wat mee gemaakt in haar leven. Over haar ex-man wil ze het niet hebben: „Ik heb twee prachtige dochters, twee fij ne schoonzonen en vier hele mooie kleinkinderen. De laatste jaren ben ik heel erg met mezelf bezig. Yoga, en ik sport. Het boeddhisme heeft me ge leerd dat je anderen niet moet haten. Ik heb in de sigarenwinkel van Diesch op de Markt van Middelburg gewerkt. Na mijn scheiding werd ik gastvrouw bij een zorginstelling. Dat heb ik drie jaar volgehouden, tot ik er ziek van werd. Nu ik geleerd heb weer van mezelf te houden gaat het een stuk beter. Jezelf vinden, dat is een daad waar moed voor nodig is." En heeft ze ruimte om in dank baarheid aan haar vader terug te den ken. Ze vertelt: „Mijn vader was 31 ja nuari jarig. Pap, we hangen de vlag voor je uit, zeiden we dan. Hij werkte als elektrisch lasser in de metaal bij Hercules in Middelburg. Zo goed, dat hij uitgezonden kon worden naar Irak en Iran. Maar op dat verzoek ging hij niet in, hij bleef liever bij zijn gezin." Met zes kinderen in huis was het een gezellige bedoening. Jozien herin nert zich hoe er 's ochtends een vuil niszak garnalen bij de deur werd ge zet. Ze pelden met z'n allen, een gro te berg garnalen op tafel, muziekje er bij, chocolademelk. Het hele huis rook ernaar. Als ze geluk hadden bleef er dertig ons over. De jongste van het stel ging aan het eind van de week 'de centjes' in een bruin papie ren zakje ophalen bij vishandel Van Belzen. Hoe klein behuisd het gezin ook was, toen opa overleed mocht oma Pietje bij hen in huis komen. Jozien: „Vader vond dat allemaal prima. Hij was een lieve, bescheiden man. Een knuffelvader, ik kon altijd bij hem op schoot zitten. Hij was mijn grote held. Verdraagzaam ook. Als hij op zondag naar de sport op televisie keek, zette hij het geluid uit zodat mijn moeder via de kerktelefoon naar de preek van onze dominee kon luisteren." Ze weet nog hoe ze samen op de Vogeltjesmarkt in Antwerpen spaniel Ready uitkozen. Haar vader was een gekend duivenmelker en kocht met een een duif, die hij op de terugweg in een restaurant op tafel water liet drinken. „Misschien", zegt Jozien, „was hij wel eens te goed. Als klein meisje mocht ik verstopt onder de stoel naar enge films kijken. Hij had wel eens strenger mogen zijn." In 1996 overleed hij aan een her senbloeding. „Dat was plotseling. Moeder belde, hij praat zo raar. Hij was de beste vader en - voor mijn dochters - opa die je kon hebben. Hij had een groot hart. Van hem heb ik geleerd dat je andere mensen moet helpen. Zo lief, hij verdient alsnog een ode." Henk de Nooijer Streektaal Liever zit ik in de wachtkae- mer dan in de spreekkae- mer. In d'n eesten weet je nog nie wat a t'r an d' and is en kan 't het nog mee vaole. In de twidden wordt het oordeêl 'eveld en gae je naèr uus mie een mankement dat a een naem ekre- gen eit: platvoetenof nog vee erger. In de wachtkaemer verkeêr je tus sen de mensen in de zenuwen. In de spreekkaemer gelde alleêne de wetten van de witte jas. Op een keêr zat ik nest een vent je die a dudelijk wat an z'n beên ao. Die vreef en die vreef over z'n lienkerknieë, z'n broek was t'r kael van. Ik vroeg of at 'n vee pien' ao. Die keek me an en zei: „A jie wist wat a 'k aol meemaeke" Graag ao 'k ewete wat a t'r mie z'n was. Toen a 'k klaer was en naè de bushalte gieng, zat 'n werachtig op 't bankje in 't buskotje, 'k Zegge: „Kiek, me treffe mekaore a wee. Is 't een bitje mee'evaole mie je beên?" Die zei: ,,'k Ao 't wè edocht, een klapbeên, echt een klapbeên." „Een klapbeên, daè 'k nie noe nog noait van ehoa- re", zei 'k. Die dee z'n broekspupe naè boven en liet z'n beên zie toet boven z'n knieë. ,,'t Zit 'm ier", en die pakt'n mie z'n beie anden z'n knieë vast. Het liekt wè of't 'r ineêns een electrische schok deur- ene gaèt en dan trokt m'n boven- beèn naè boven en vlieg m'n onderbeên naè voren. Op zich is dat nie zö erg, mae dikkels zit je tussen de mensen en spullen en dan raèk je soms wat" Ik zag het voe me. Je za in de rije stae voe een kassa en je beên schiet ineêns uut. Dan ka je een ööp rot tigheid verwachte. Die wees op z'n neuze die a behoorlijk scheêf stoeng. „In mekaore esloge, m'n rechter scheenbeên twï maal kapot eschopt, 'k klappen ehad, om' edauwd, beschimpt, bespot. Mae ik kan d'r echt niks an doe. D'n dok ter begriept het ok nie. Ze kunne 't lam leggen, mae dat laè t 'k nie doe." Ik ao aolle begrip en meelielieën mie 't ventje. „Oe kom je toch an zö 'n beên", vroeg 'k. Die gaf gin antwoord en gieng vadder. "Het eênigste dat a elpt is a 'k 'r over vrie- ve, dan is 't net of a je die schokken wigmasseert. Mae je mot toch ok wè 's ete of de krante leze. En noe wil m'n vrouwe d'r ok nog van deur. Ze kan 't nie mï vol'ouwe, zei ze. Te dikkels schop ik tegen d'r, nie alleêne overdag, mae ok a me in béde ligge. Ze wil nie mt nest me." 't Was eên brokke treurigheid. Ik zag voe me oe a dat most weze in béde. "Lig je dan wè goed?", zei 'k. "Gewoon, nest mekaore.", zei 'n. "Je zou es motte probere om 44 te liggen", zei ik. "Vierenveêrtig, vierenveêrtig, elve is a te vee voe d'r", brocht 'n d'r tegenin. Ik leid'n uut oe a je ligt a je vierenveêrtig ligt. A jie dan voorop ligt en je schopt, dan ei je vrouwe d'r gin last van en a ze d'r and ok nog es over je knieë leit dan oudt het mis schien wè op." "Vierenveêrtig, vierenveêrtig!?" Ineêns viel 't kwart je. "Net as vroeger op de brommer, ik voorop en zie op de buddysit? Oa je ok een Kreidler?" Op slag was z'n treurigheid verdwene. Voe a t'n kon zegge da ze de kommende nacht brommer zoue gae rieë, kwam de bus. Vorige weke kom ik in het ADRZ en wie zit 'r in de wachtkaemer over z'n beên te vrie- ven? Juust, datzelfde ventje. Mid den in een wachtkaemer vol volk zeit 'n: "Nog bedankt or, 'k van nacht nog op m'n Kreidler ezete. En ze rie nog aoltied mee." ZATERDAG 30 JANUARI 2016 Hij was mijn grote held In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Jan van Damme 31 januari 1919 - 22 september 1996 Hendrik de Nooijer met zijn vrouw Geertje en oudste dochter Prina, begin jaren veertig van de vorige eeuw. Er zou den nog vijf kinderen volgen, met Jo zien als jongste. Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? En is er een da tum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in onze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl door Engel Reinhoudt Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46