Alle oude soloalbums opnieuw uitgebracht 28 CULTUUR SHOW Popster Phil Collins wordt vandaag 65 jaar. „Na een paar vreselijke jaren ga ik eindelijk weer nuchter door het leven." Phil Collins heeft deze dag in Londen ge spreksstof genoeg. Dit jaar komen al zijn solo albums opnieuw uit in een speciale verpak king en voorzien van extra tracks. Hij ziet het als een rehabilitatie van alle muziek die hij als soloar tiest maakte. Een hele poos was het namelijk niet hip om van zijn werk te houden. Tijd heelt echter alle wonden. De laatste jaren melden Ameri kaanse urban- en hiphopsterren, onder wie Beyoncé, Lil' Kim en Kanye West, in interviews dat ze Phil Collins beschouwen als een belangrijke inspirator. Zelfs bok ser Mike Tyson gebruikte in de film The Hangover de legendari sche drumbreak van In The Air To night om zijn tegenspeler knock out te slaan. Collins 'mag' weer. Toch is het is even schrikken als hij de veel te grote hotelsuite in hartje Londen binnen schuifelt. De kleine Engelsman loopt met een kruk en om zijn rechtervoet zit een zware beugel. Collins oogt wat bleekjes, maar wuift meteen alle zorgen weg. „Let maar niet op al deze hulpmiddelen", zegt hij. „Ik ben eind vorig jaar geopereerd aan mijn rug en brak daarna ook nog eens een teen. Het komt alle maal goed. Dat hebben de dokters mij verzekerd." Collins was de laatste jaren een zorgenkindje. Nadat zijn vrouw Orianne Cevey hem in 2008 had verlaten, greep de megaster naar de fles. „Ik heb een hele poos erg veel gedronken. Mijn vrouw wilde scheiden en nam de kinderen mee vanuit ons huis in Zwitser land naar Miami. „Ik had net besloten om mijn carrière in de ijskast te zetten, zo dat ik meer bij mijn kinderen kon zijn. Er volgde een vreselijk zwar te periode. Uiteindelijk ben ik ook in Florida gaan wonen, zodat ik mijn kinderen vaak kan zien. Ik ben nu een paar jaar van de drank af. Het contact met mijn ex-vrouw is gelukkig weer goed. We zitten regelmatig met elkaar aan tafel." Huwelijkscrisissen en Phil Col lins, ze passen bij elkaar als Ot en Sien. Nu al zijn soloalbums op nieuw uitkomen, is het een uitge lezen moment om met hem terug te gaan in de geschiedenis. Hij mag dan wat betreft albumver koop na Paul McCartney de meest succesvolle Engelse artiest zijn, een solocarrière hoorde nooit bij zijn masterplan. „De reden waarom ik in 1981 mijn eerste album Face Value fabri ceerde, had te maken met de schei ding van mijn eerste vrouw Andrea. Ook die periode was dra matisch. Ik toerde met Genesis en was net voor de eerste keer vader geworden. Andrea zag het niet meer zitten en ik raakte diep in de put. Als een soort therapie deed ik wat ik eerlijk gezegd al lang van plan was: liedjes schrijven voor mijzelf." Aan de hand van de monsterhit In The Air Tonight werd Face Value een enorm succes. „Ik heb dat nummer, net als de andere songs van dat album, in een miserabele bui alleen geschreven en opgeno men. Opeens kochten bijna tien miljoen mensen deuntjes die over mijn zielenpijn gingen." Dankzij het onverwachte suc ces kreeg hij bij zijn groep Gene sis de kans om zijn voorliefde voor soul, funk, r8tb en pakkende popliedjes in te brengen. „Ik had nog maar twee jaar ervoor de rol van leadzanger van Peter (Peter Gabriel, red.) overgenomen en op eens gingen we hits scoren. In die periode zat ik continu in de stu dio, alleen of met Genesis." Collins leefde in een flow. Elke single werd een hit, zowel met Ge nesis als solo. Tussendoor scoorde hij ook nog eens als liedjesschrij ver en producer met onder ande ren ABBA-zangeres Anni-Frid Lyngstad, Earth Wind Fire-zan- ger Philip Bailey, Eric Clapton en Adam Ant. „Ik weet nog dat ik voor mijn eerste plaat een ballade had geschreven. Het was een pri ma liedje, maar het paste er niet meer bij. Ik werd gebeld door pro ducer Arif Mardin. Of ik nog een nummertje had liggen voor een film." Dat 'nummertje' was Against All Odds. Het leverde Col lins in 1984 zijn eerste Grammy Award op. Met het megasucces kwam ook de irritatie. Langzaam werd hij de favoriete kop van Jut voor de showbizzmedia. Het doet Collins nog altijd veel pijn. „Ik kan heel goed met kritiek omgaan, maar er werd continu op de man gespeeld. Al die achterlijke verhalen over mijn scheidingen. Of dat ik fer vent aanhanger van de conserva tieve partij zou zijn. Het is alle maal absolute nonsens. Ik had sim pelweg te veel succes. In 1985 had ik maar liefst drie nummer t-hits in Amerika. Daar kon de buiten wacht moeilijk mee omgaan." Mede om die reden is hij zo ge lukkig met de heruitgave van zijn soloalbums. „Een album als Both Sides uit 1993 beschouw ik als mijn beste werk. Maar toen de plaat uitkwam, werd er haast ach teloos overheen gestapt. Hetzelfde gebeurde bij Testify uit 2002, mijn laatste album met eigen werk." Er klinkt ook zelfkritiek. „Er zijn absoluut momenten geweest dat ik doorsloeg. Het hele gedoe rondom Live Aid, waarbij ik zowel in Londen als in Philadelphia op het podium stond en met een pri- vé-Concorde van het ene naar het andere podium werd gevlogen... Het was allemaal te overdreven." Collins praat er nu luchtig over. Zo ook over de mislukte samen werking tussen hem en Adele. Na dat hij erachter was gekomen dat zijn aandeel niet op haar recente succesalbum 25 kwam te staan, noemde Collins haar een 'glad de vis'. Hij lacht minzaam. Dat is gewoon mijn ma nier van praten. Adele is een superlieve meid, maar of er nog iets uit komt weet ik niet." De drummende zanger wil zich eerst focussen op zijn her stel. Dat doet hij in zijn nieuwe huis op Miami Beach, dat hij afgelopen zomer voor het lieve sommetje van 33 miljoen dollar kocht van zangeres Jenni fer Lopez. „Ik heb een stu dio in mijn huis laten bou wen. Daar kan ik echt alles doen. Eind 2014 heb ik met mijn band nog gerepeteerd om te kij ken of er een tournee in zat. Toen bleek ik niet fit genoeg te zijn. Maar dat komt weer goed. Ik ben klaar voor de toekomst." door Jean-Paul Heek Phil Collins in de tijd waarin hij hit na hit scoorde De buitenwacht kon moeilijk omgaan met mijn succes Phil Collins klimt uit diep dal Face Value en Both Sides zijn nu uit. Op 26 februari verschijnen Hello, I Must Be Going en Dance Into The Light. De ande re albums verschijnen later dit jaar. Phil Collins sluit een trieste perio de in zijn leven af met de re-release van al zijn soloalbums. „Both Sides uit 1993 beschouw ik als mijn beste werk", zegt hij. foto PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29