A De Leeuw kiest kunst voor expo 'Ik heb echt ruig gespeeld, als een rockgitarist' CULTUUR SHOW 27 Jacques Rivette overleden Kim Basinger als ex Christian Grey Prijzen zorgden niet meteen voor succes. Nu spelen ze 'De Snoepwinkel is Gesloten' voor volle zalen. Filmregisseur Jacques Rivette is gis teren op 89-jarige leeftijd overleden. De Fransman leed al jaren aan de ziekte van Alzheimer. Rivette was één van de grondleggers van de nou velle vague, een stroming die zich af zette tegen films uit Hollywood. Mijn moeders handjes zaten los Kim Basinger heeft een rol te pakken in de verfilming van Fif ty Shades Darker, het vervolg op Fifty Shades Of Grey. De 62-jarige actrice is gecast als Elena Lin coln, de zakenpartner en ex van Christian Grey. De film moet in februari 2017 uitkomen. Met meer dan negentig zo goed als uitver kochte voorstellingen van hun nieuwste show De Snoepwinkel is Gesloten, tv-op- tredens en de Annie M.G. Schmidtprijs is het een uitstekend seizoen voor caba retduo Yentl en De Boer. Nog niet zo heel lang geleden reden Yentl Schieman (29) en Christine de Boer (32) naar Ikea om een kledingrek te kopen voor hun decor. Meer budget was er nog niet. Ze wonnen in 2013 het Amsterdams Kleinkunst Festival, maar er kwam geen impresariaat opdagen. Dus belden ze zelf de theaters op met de vraag of ze mochten komen spelen. Die aanpak is tekenend voor de ambitie van het dames duo dat het afgelopen jaar de theaterwereld binnenstorm de met prachtige, gevoelige liedjes. De Boer over die begin periode: „Natuurlijk was er toen ook frustratie. 'Zie het nou, zie het nou', dachten we. Maar we hebben er nooit bij stilgestaan dat het niet zou lukken." Een jaar na dat ritje naar Ikea meldde zich wél een im presariaat. Er volgde een zo goed als uitverkochte tournee en ze mochten elke week een liedje brengen in Opium tv. Christine de Boer memoreert het verloop van die opnames: „We hadden allebei een glas wa ter en een glas wijn staan. Eerst heel braaf dat glas water drinken en nadat we geweest wa ren snel een paar slokken wijn, zo span nend was het." Ze moeten er allebei om lachen. „Dit is een vak waarin je snel alcoholist wordt, hoor. Je belandt elke avond op een heel leuk feestje. Nu is het vaak: optreden, even de foyer in, een cola drinken en dan rijden maar." Afgelopen zomer voel den de dames wel de druk om met een goede voorstelling te komen. Dat harde werken betaalt zich nu uit. De Snoep winkel is Gesloten is een voorstelling waarin gevoelige liedjes worden afge wisseld met een geniaal gevoel voor ab surdisme. Yentl Schieman: „We hebben drie maanden V lang elke dag samen in een hok gezeten. Optreden is het allermooist, maar het maken van een voorstelling is het verschrikkelijkst. Toen we echt niet meer kon den, hebben we elkaar even vijf dagen vakantie gege ven. De neiging de vloer te kussen, kan maar net worden bedwongen. Daar sta je dan als toe gewijd Beatlesfan in de Abbey Road Studios in Londen. In Stu dio 2 nog wel, de ruimte waar de Beatles nagenoeg al hun platen op namen. Op straat fotograferen toeristen elkaar op het beroemdste zebra pad van de wereld. Binnen presen teert klassiek gitarist Milos Kara- dagliq (32), meestal kortweg Milos genoemd, zijn nieuwe album: Blackbird, met vooral instrumenta le, klassiek klinkende bewerkin gen van Beatlessongs. Alleen in Milos uitvoeringen van Let It Be en She's Leaving Home wordt ge zongen, door jazzzanger Gregory Porter en popdiva Tori Amos. Vanwege een blessure aan zijn hand mag Milos een paar weken niet spelen van de dokter, maar bij de presentatie in Abbey Road pakt hij toch zijn gitaar. Blackbird, het Beatlesnummer met de mees te klassieke invloeden, klinkt bij hem bijna als een compositie van Bach. Maar in Come Together blijkt Milos zowaar ook te kunnen swin gen. Dat kostte hem aanvankelijk wel enige moeite, vertelt hij later op de dag. „Over de versie die ik solo had opgenomen van Come To gether was ik niet tevreden. Er moest een bas bij. Die werd be speeld door Chris Hill, een jazz muzikant. Toen ik nog steeds mijn bedenkingen had, zei Chris: 'Improviseer dan'. Improviseren? Ik, een klassieke jongen? Maar ik heb het gedaan." Met de blik van een kwajon gen: „En ik heb echt ruig gespeeld. Als een rockgitarist duwde ik de snaren op, trok ik ze naar bene den. In de popmuziek is dat heel gewoon, maar in de klassieke mu ziek is het streng verboden." Binnen de klassieke muziek geldt Milos als een van de grote 'Improviseren? Ik, een klassieke jongen? Maar ik heb het gedaan' hedendaagse gitaartalenten. In En geland, waar de uit Montenegro af komstige muzikant woont, krijgt hij de Royal Albert Hall vol. Hij woont in Londen sinds hij op zijn 17e ging studeren aan de Royal Academy of Music. Daar stelde een van de docenten hem voor Yesterday te spelen, in het ar rangement van de Japanse compo nist Toru Takemitsu. Ik dacht dat hij een grap maakte. Een nummer van The Beatles? Popmuziek? Wat moest je daarmee op een conserva torium? Ik kende The Beatles ook nauwelijks." Het spelen van Yesterday beviel Mi los zo goed, dat hij ook andere mu ziek van de groep ging verkennen. Vorig jaar rees het plan een al bum met bewerkingen van Beat lesnummers op te nemen. Hoe maakte hij de keuze? „Dat Yesterday erop moest ko men, was duidelijk. Maar het ech te uitgangspunt voor de plaat was Blackbird. Dat is een voor een gita rist zo rijk nummer. De duidelijke link met klassieke muziek maakte het voor mij ook interessant na tuurlijk." Met nummers van de vroege Beatles kon hij niet veel. „Uit die tijd heb ik alleen All My Loving op genomen. De rest is drie-akkoor- den-rock-'n-roll die zich niet leent voor een klassieke benade ring. Verder is de keuze vooral ge vallen op composities van Paul McCartney. Die zijn meestal ge- laagder dan die van John Lennon." Dat Milos het album Blackbird zou opnemen in de vaste studio van The Beatles stond van meet af aan vast. „Ik kende Abbey Road al. Mijn vorige album met muziek van Joaquin Rodrigo, de compo nist van het Concierto de Aranjuez, heb ik er opgenomen. Maar dat was in Studio r, de ruimte waar een heel orkest in past. Studio 2 is veel intiemer. Bij het opnemen van een klassieke plaat gaat het meestal formeel toe. De opnames van Blackbird waren heel onge dwongen." DWDD introduceerde vorig jaar een pop-upmuseum in Amster dam. Vaste gasten van de talk show mochten grasduinen in de depots van musea, waarna hun persoonlijke keuze werd tentoon gesteld in zalen van het Allard Pierson Museum in Amsterdam. Het tijdelijke museum werd zo'n succes, dat DWDD besloot op nieuw met een pop-upmuseum te komen. Voor deze tweede editie selecteerde Paul de Leeuw de kunst. Hij deed dat in Museum Boijmans Van Beuningen in zijn geboortestad Rotterdam. De Leeuw vertelt dat hij in zijn jeugd 'onvergetelijke middagen' in Boijmans beleefde. „Het was een feestje als klasgenootje Hans jarig was. Hij mocht de hele klas op zondag uitnodigen. We gingen dan naar Boijmans. Pas later be greep ik dat de feestjes van Hans altijd op zondag plaatsvonden om dat het museum dan gratis was." De Leeuw selecteerde werken rond het thema food porn', dat staat voor mooie plaatjes van eten waarvan smaakpapillen opgewon den raken. „In Boijmans raakte ik meteen bevangen door naakten en eten. Zo kwamen we tot food porn'. Gecombineerd met mijn fas cinatie voor bestekken en tafella kens prikkelt dit de verbeelding." De Leeuw toont werken van on der anderen Klaas Gubbels, Jeroen Henneman, Sarah Lucas, Sam Tay lor-Wood en Paul Thek, aange vuld met persoonlijke items. ZATERDAG 30 JANUARI 2016 Clennis Grace zangeres werd als kind geslagen door Rajko Disseldorp Yentl De Boer - De Snoepwinkel is Gesloten. Tournee door het land. Zie speellijst op www.yentlendeboer.nl Yentl Schieman (I.) en Christine de Boer: „Dit is een vak waarin je snel alcoholist wordt, hoor." foto Thijs Meuwese en Daan Colijn door Peter van Brummerlen Het klassiekegitaartalent Milos Ka- radagliq (32) buigt zich op zijn nieu we album Blackbird over het reper toire van The Beatles. Milos Karadaglif klassiek gitarist Blackbird van Milos Karadagliq ligt nu in de winkels. door Yvonne Keunen ROTTERDAM. Kunstwerken uit de collectie van Museum Boijmans Van Beuningen zijn te zien in het pop-upmuseum van 'De Wereld Draait Door' (DWDD). De tentoon stelling is samengesteld door Paul de Leeuw. DWDD Pop-Up Museum. T/m 22/5 in Allard Pierson Museum, Amsterdam. foto David Strindberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28