Klachten over prijsverhoging MediaMarkt vlak voor btw-actie UWV: werkloosheid daalt licht ECONOMIE 23 Crisisheffing was niet tegen wet Airbusdirecteur naar Philips Importheffing EU op Chinees staal Er is volop optimisme over de arbeidsmarkt. Maar er is geen reden voor euforie bij de uitkeringsinstantie. De extra crisisbelasting die de overheid in 2013 en 2014 hief op hoge inkomens (16 procent extra voor inkomsten boven de ander halve ton) was niet in strijd met de wet. Dat heeft de Hoge Raad gisteren bepaald. De Fransman Jean Botti (foto) treedt per 1 april toe tot de raad van bestuur van Philips. Hij wordt verantwoordelijk voor in novatie en strategie. Botti komt van vliegtuigfabrikant Airbus, en is de opvolger van Jim Andrew. De Europese Commissie voert voorlopig een importheffing in op bepaalde soorten staal uit China. De extra invoerbelasting kan op lopen tot 13 procent. Dit moet de markt beschermen tegen dum ping van Chinese producten. Bij de Autoriteit Consument en Markt (ACM) en bij de Consu mentenbond zijn inmiddels klachten binnengekomen over de 'btw weg ermee'-actie van de Me diaMarkt. Of een onderzoek naar mislei dende praktijken wordt inge steld, kan de ACM niet zeggen. „Wij kondigen onderzoeken nooit aan. Dat zou slapende hon den wakker maken", zegt een woordvoerster. „Duidelijk is dat mensen zich misleid voelen. Ook door de btw-actie zelf, waarbij je in feite 17 in plaats van 21 procent korting krijgt. Dat zorgt voor on duidelijkheid." De mysterieuze prijsverho ging van MediaMarkt werd opge merkt door Ellen ten Napel-Wie- land, die zich al een tijdje aan het oriënteren was op een nieuwe wasmachine en droger. Ze be klaagde zich erover op Facebook. Dat bericht kreeg veel bijval: het is inmiddels meer dan 23.000 keer gedeeld. Prijzen verhogen vlak voordat een product in de aanbieding gaat mag niet, zegt een woord voerster van de Consumenten bond. „Of klanten hier misleid zijn, kunnen wij niet beoordelen. Dat zou door de ACM moeten worden onderzocht." MediaMarkt zegt zich van geen kwaad bewust te zijn. „Wij passen onze prijzen voortdurend aan op die van 25 concurrenten. Dat is gebeurd tot vlak voor de btw-actie. In sommige gevallen betekent dit dat een prijs naar bo ven wordt aangepast." De Consumentenbond advi seert koopjesjagers altijd op hun hoede te zijn. Zeker tijdens aan biedingenfestijnen. De uitzendbureaus zijn opnieuw de banenkampioen. Het UWV ver wacht dat er dit jaar 59.000 men sen meer via het uitzendbureau aan een baan komen. Het specta culairst is de ontwikkeling in de bouw. Na acht jaar van banenver lies zullen er dit jaar zevendui zend banen bijkomen, is de ver wachting. „En daarnaast komen er nog vijfduizend zzp'ers aan het werk in de bouw", zegt Witjes. De sector is echter nog lang niet boven jan, want in totaal is er sinds de crisis een kwart van het aantal banen verloren gegaan. De concurrentie raakt met name de werkloze ouderen hard. Die komen toch al moeilijk aan het werk Zo'n zelfde verhaal gaat op voor de zorg. Daar gingen de afgelopen jaren 80.000 banen verloren. Maar dit jaar slaat het banenverlies om in banengroei. Er komen naar ver wachting 6.000 banen bij. „Dat is vooral in de kinderopvang", zegt Witjes. Ook in de detailhandel blijft de werkgelegenheid groeien. „Je zou het niet zeggen met al die faillisse menten, maar het aantal banen stijgt dit jaar met 11.000. De groei is wel lager dan in 2015", aldus Witjes. Spanning Het beeld is niet overal even roos kleurig. In de financiële dienstver lening, onder meer bij banken, zet de ontslaggolf door. Dit jaar ver dwijnen er per saldo vijfduizend banen. Ook in het openbaar be stuur blijft de werkgelegenheid da len. De spanning op de arbeids markt blijft in 2016 groot. Er ko men weliswaar meer banen bij, maar er melden zich ook steeds meer mensen op de arbeidsmarkt. De werkloosheid daalt daarom maar mondjesmaat. De concurrentie blijft groot. Dat raakt met name de werkloze ouderen hard. Die komen toch al moeilijk aan het werk. AMSTERDAM. De banengroei ver snelt in 2016. Uitkeringsinstantie UWV verwacht dat er dit jaar 129.000 banen bijkomen, tegen over 56.000 banen in 2015. Het aan tal WW-uitkeringen zal dalen. Voor het UWV is dit geen reden tot juichen. De jaarlijkse Arbeidsmarktmo nitor van het UWV was de meest optimistische sinds 2008. Afgaan de op de brij aan cijfers die gepre senteerd werd, is de crisis nu defi nitief overwonnen. Meer vaste banen, meer zzp'ers aan het werk, minder instroom in de WW en 49.000 nieuwe vacatu res erbij dit jaar. Alle seinen staan op groen, zo lijkt het. Euforie „De economische groei zet door, dat is goed voor de werkgelegen heid", constateerde Rob Witjes, hoofd arbeidsmarktinformatie bij het UWV. „We zijn op de goede weg, maar er is geen reden tot eu forie." Maar reden tot optimisme is er wel degelijk. Het UWV verwacht dat het aantal WW-uitkeringen dit jaar op 430.000 uitkomt. Dat is een daling met 4 procent. En er ko men meer banen bij. Voor dit jaar rekent het UWV op 129.000 nieu we banen. Dat is een ruime ver dubbeling ten opzichte van de 56.000 banen in 2015. ZATERDAG 30 JANUARI 2016 0,4 De inflatie in de eurozone is in januari opgelopen tot 0,4 procent op jaarbasis, van 0,2 procent in december. Dat blijkt uit cijfers van Eurostat. ren sloot mediaconcern Zhejiang Tangde. Daardoor worden ruim tweehonderd Talpaprogramma's ont wikkeld en geproduceerd voor Chi na. De eerste productie die in het kader van de nieuwe overeenkomst wordt uitgezonden, is de dansshow Dance Dance Dance. Ook zijn de rechten verkocht voor drie seizoe nen van The Voice of China. Zhejiang Tangde betaalt 60 miljoen dollar voor The Voice en steekt daarnaast nog 50 miljoen dollar in de joint ven ture die de Talpaformats gaat ont wikkelen. foto Reuters door Annemieke van Dongen en Sanne Riepema ROTTERDAM. Het riekt naar een si gaar uit eigen doos: vlak voor een kortingsactie bleken een wasma chine en droger bij MediaMarkt in eens 100 euro in prijs verhoogd. Meer werk, ook voor zzp'ers door Peet Vogels Rob Witjes, arbeidsmarktdeskundi- ge van het UWV. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24