Opgestapt Kamerlid al tijden druk met eigen digitaal platform 14 NIEUWS Na twee weken zijn er nog steeds veel vragen over het abrupte vertrek van de D66-politica. Een profiel. S P-Kamerlid Jasper van Dijk sms'te haar nog: 'Wat doe je nu?' Wassi la Hachchi heeft nog steeds niet geant woord. Niks voor haar, zegt Van Dijk „Normaal zat ze bo venop haar telefoon. En nu dit. Ik ben veel met haar opgetrokken, uren in een bus door de woestijn gereden. Dan leer je iemand wel kennen. Althans: dat dacht ik." Twee weken is ze nu weg, het ambitieuze Kamerlid uit Breda. In het Kamergebouw is de verbijste ring nog niet gezakt. Ook niet bij haar baas, D66-leider Alexander Pechtold. Ineens stond ze voor hem, met een simpele boodschap: ik vertrek. En hij kon haar niet op andere gedachten brengen. Wat heeft haar tot haar wonder lijke vertrek aangezet? Haar partij leider en D66-collega's bezweren het niet te weten. Geruchten zijn er wel, of liever: roddels, over haar liefdesleven. Afkomstig uit andere fracties, die hardop gniffelen om de voor D66 zo pijnlijke affaire. Wat haar partijgenoten het afge lopen jaar wel opviel: haar drukke werkzaamheden voor Dialogue Di gital, haar eigen project waar ze zulke grote verwachtingen van had. Ze stak al haar spaargeld in de site. „We moeten met internet naar een volgend level." Aan ambitie heeft het haar nooit ontbroken. Hachchi groeit op als kind van Marokkaanse im migranten - vader werkt in een snoepfabriek, moeder runt een kapsalon - in een gezin waar alles om haar broer draait. Haar ouders hadden liefst nog een jongen ge had, in plaats van een meisje. „Dat zorgde ervoor dat ik heel erg mijn best deed op school", vertelde ze eens. Het maakt haar tot een streber. Op school, op jazzballet: ze wil de beste zijn. Ook al vanwege haar af komst. Zoals zo veel Marokkaanse jongeren worstelt ze met haar identiteit, legt ze later uit. Ze heeft het gevoel dat ze zich extra moet bewijzen. „Waarom? Omdat onze ouders uit Marokko komen? Bij heel veel jongeren zit die wor steling diep. Ik heb ook mijn wor stelingen gehad." Ze vliegt door het atheneum, studeert bedrijfs kunde in Rotterdam en is actief bij de Marokkaanse studentenver- 'Ze viel meteen op. Was heel gedreven, intelligent en welbespraakt' eniging Eurabia. Op haar 23e gaat ze tot ieders verrassing aan de slag bij de marine, waar ze opklimt tot leidinggevende bij de logistieke dienst. De scheiding van haar ouders, ze is dan 24, is een dreun. Haar vader ziet ze daarna nooit meer. De flitsende loopbaan krijgt een vervolg in Den Haag, waar Hachchi aan de slag gaat bij het ministerie van Economische Za ken. In 2007 wordt ze verkozen tot 'jonge ambtenaar van het jaar'. „Ze viel meteen op", zegt Kay van der Linde, die in de jury zat. „Heel gedreven, intelligent en welbe spraakt. Er waren drie kandidaten, maar ze won het echt op haar pre sentatie. Die stond als een huis. We waren er vrijwel direct uit." En de ambitie reikt nog verder: Hachchi wil de politiek in. Als ze dankzij haar verkiezing tot jonge ambtenaar van 2007 een dagje mag meelopen met Guusje ter Horst, dan de minister van Bin nenlandse Zaken, vraagt de dan 27-jarige Hachchi brutaalweg hoe ze het beste carrière in de politiek kan maken. Ter Horst adviseert haar maar eens te bellen met het PvdA-partijkantoor. Maar als in 2010 de verkiezin gen naderen, meldt ze zich bij D66, dat er op dat moment veel beter voorstaat dan de PvdA. Later zal ze beweren dat ze altijd D66 heeft gestemd. Ze komt in het 'klasje van Pechtold', een oplei dingstraject voor aanstormend po litiek talent, en maakt indruk op de partijleider. Hachchi later: „Voor ik het wist, zat ik in de Tweede Kamer." De voorpagina's haalt ze als Ka merlid niet, maar binnen de frac tie ligt ze meteen goed. Vanwege haar verleden bij de marine krijgt ze de portefeuille Defensie, waar in ze een oppositietandem vormt met SP'er Van Dijk. „Makkelijk in de omgang, gedreven, altijd be leefd", zegt Van Dijk. Behalve dan tegen Defensieminister Hennis. „We kregen uit de omgeving van Hennis weieens te horen dat ze haar een bloedhond vond", zegt een D66-collega. „Dat is een mooi compliment voor een oppositielid. Ze kon daar erg om lachen." In de loop van 2014 wordt dui delijk dat ook het Kamerlidmaat schap voor Hachchi niet genoeg is. Ze richt de Dialogue Digital Foundation op. Haar doel: een mondiaal online platform, be doeld als 'serieuze opvolger van Facebook en Twitter'. En daar hou den de grote woorden niet op. Hachchi wil dat mensen van over de hele wereld, van arbeiders tot wereldleiders, via haar site met el kaar in discussie gaan over actuele thema's. Om de nuance en ver draagzaamheid terug te brengen in de samenleving, vertelt ze. We reldwijd. „Onwetendheid creëert onnodige kloven. Daarom gun ik iedereen de kracht van de dialoog te ervaren. Als wereldburger." Collega's kijken op van haar wilde plannen. Ze begint een crowdfundingsactie, waarmee ze 33.000 euro wil binnenhalen. Hachchi benadert al haar contac ten, ook journalisten, om bij te 'Zij heeft de touwtjes nu in handen. Wij hebben er ook geen invloed meer op' dragen. De teller blijft steken op 13.000 euro. De site gaat eind 2014 online. Ie dereen kan reageren op stellingen als 'Weer vogelgriep: veesector in krimpen!' en 'BN'ers hebben geen recht op privacy'. Er is één pro bleem: niemand reageert. De ruim veertig topics die Hachchi in een halfjaar tijd plaatst, krijgen ge middeld één tot twee reacties.In de zomer van 2015 presenteert ze de site voor het grote publiek. Ze krijgt wat media-aandacht, maar het aantal bezoekers stijgt nauwe lijks. Het laatste topic verschijnt op 25 september vorig jaar: 'Inno vatie in de zorg: wat heb jij er voor over?' Er volgt één reactie. Van de mensen die bij het pro ject betrokken zijn, wil alleen Bart Mijland reageren. Per mail. 'Na de lancering van onze site heb ben we veel feedback gehad betref fende ons plan en de site', laat hij weten. 'Wij zijn dus bezig het idee, dat door velen ondersteund wordt, te vertalen in een nieuw en aantrekkelijk online platform'. Wanneer dat ervan komt? 'Ik zou zeggen: hou onze social media in de gaten'. Hoewel ze druk in de weer is met haar platform, blijft Hachchi ook gewoon actief in de Kamer. Collega's merken niets van een verminderde betrokkenheid. Op 9 december laat ze zich nog benoe men tot Kamerrapporteur voor het Europese luchtruim. Maar op 18 december verdwijnt ze. Ze laat plotseling geen enkel bericht meer achter op Twitter en Facebook en houdt zich onbereik baar voor haar partij, tot ze na veel ophef belt met Alexander Pech told. Dat ze op het punt zou staan een betaalde baan in New York te bemachtigen, zoals ze hem ver telt, wordt aan alle kanten betwij feld en is nog altijd nergens beves tigd. In ingezonden brieven heet ze al 'Wassila Wachtgeld'. Ze reageert nog steeds niet op vragen. Ze stuurt begin deze week slechts een afscheidsbrief, waarin ze nauwelijks klaarheid brengt. Haar Linkedln-profïel paste ze de ze week alvast aan. Ze is niet lan ger 'Member of Parliament', haar nieuwe functie is haar werk voor Dialogue Digital. Geen woord over Hillary Clinton. Nog steeds weet niemand wat haar werkelij ke plan is. Bij D66 zijn ze de con sternatie inmiddels behoorlijk beu. „Zij heeft de touwtjes nu in handen", zegt een naaste mede werker uit de fractie. „Wij hebben er ook geen invloed meer op." 'Wassila Wachtgeld' vol wilde plannen door Peter Groenendijk en Tobias den Hartog Kay van der Linde spindoctor Een fractiemedewerker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15