Peter Langhout Reizen Lijm, verf; algenbestrijder en energieleverancier, de mossel is van alle markten thuis 12 REPORTAGE Mosselen zijn niet alleen een lekkernij. De schelpdieren hebben meer in hun mars. Op tal van terreinen helpen ze de mens. c699 «849 VERF GEZONDHEID BOUW MATERIAAL KUST VERDEDIGING 1 Had de natuur de mossel her senen gegund, dan was het schelpdier de Einstein van de zee geweest. Nu al levert de Mytilus edulis, zoals het eetbare weekdier ofFiceel heet, waardevolle bij dragen aan de maatschappij. VERF De mossel blijft nog steeds verbazen. Hij kan een interessant trucje: namelijk zich hechten op steen of andere schel pen. De mossel doet dat door bij zijn voet een draadje van een bepaald type eiwitten uit te scheiden. Door een reac tie in de eiwitten is dat draadje binnen een minuut sterk en taai geworden. Juist dat trucje inspireerde onderzoeker Juan Yang, die recent aan de Wagenin- gen Universiteit promoveerde. Ze ont wikkelde een polymeer (een verbinding van soortgelijke moleculen) dat verf op waterbasis beter laat vloeien. Precies zo als het mosseldraadje doet. Watergedra gen verf heeft tot nu toe nog niet dezelf de eigenschappen als verf die oplosmid delen bevat. De verf vloeit anders. We tenschappers braken zich het hoofd over de vraag hoe je watergedragen verf tegelijkertijd waterafstotende eigen schappen mee kunt geven. Yangs onder zoek geeft de verfindustrie een handvat om watergedragen verf te verbeteren. BRON VAN ENERGIE Een lampje aansluiten op een mossel? Theoretisch kan het. Wetenschappers wisten in 20t2 mosselen te gebruiken als energiebron. Mosselen maken gluco se aan, wat in feite een biobrandstof is. De onderzoekers implanteerden bio brandstofcellen in drie mosselen en voeden die met de door de dieren aan gemaakte glucose. De bedoeling was dat de drie mosselen een elektromotor- tje zouden aandrijven. En warempel, het lukte nog ook. Het is nog science fiction, maar het lichaam als energie bron gaat straks interessante toepassin gen opleveren. Bijvoorbeeld een cy- borg-insect dat zelf stroom levert aan zijn geïmplanteerde spionagecamera. LIJM Trek eens een mossel los van een steen. De schelp zit zo stevig vast dat hij beukende golven kan weerstaan. De superlijm uit de natuur is niet gif tig is, vloeit tot in de kleinste hoekjes en is acht keer sterker dan bestaande chirurgische lijm. Handig voor het vul len van gaatjes in tanden en kiezen, het hechten van wonden of mogelijk lijmen van botbreuken. Het inspireer de Amerikaanse bio-engineers van de Penn State Univerisity. Ze isoleerden vijf mosseleiwitten en kloonden die, want anders zou je voor lijmproductie zowat elke mossel moeten exploiteren. De ontwikkelde mossellijm moet nog worden geoptimaliseerd. BIODIVERSITEIT WATERZUIVERING Mosselen pompen grote hoeveelheden water door hun lichaam. Als stofzuigers van de zee zijn ze zeer geschikt om wa tervervuiling te meten. Door de liters water die ze per uur filtreren (ze pom pen in één week de hele Oosterschelde door hun lichaam), reageren mosselen snel op giftige stoffen. Ze zijn gevoeli ger dan elektronische apparatuur. De weekdieren maken het water ook hel derder, waardoor giftige blauwalgen minder snel opbloeien. In die zin zijn ze perfecte algenbestrijders. Tegelijk sti muleren ze de rijkdom aan bodemdier soorten en dragen ze zorg voor een evenwichtig watermilieu. KUSTVERDEDIGING Mosselen helpen de kust te bescher men. Mosselbanken en -riffen funge ren als natuurlijke golfbrekers. De 'bio- bouwers' zijn daarom geschikt om de kwetsbare kustgebieden, zoals de delta in Bangladesh, in stand te houden. BOUWMATERIAAL Bij de aanleg van wegen en paden zijn mosselschelpen ideaal als waterafvoe- rende onderlaag. Binnenshuis vormen ze uitstekend isolatiemateriaal. Een vochtige kruipruimte? Een 30 centime ter hoge laag mosselschelpen sluit de vochtige bodem af en houdt de lucht droog. Adieu stank en vocht. GEZONDHEID Mosselen zijn lekker en gezond, tenmin ste voor wie niet allergisch is voor be paalde eiwitten in de schelpdieren. Het zeebanket is vetarm en dus ideaal voor een dieet. Mosselen zijn bovendien rijk aan mineralen, fosfor, ijzer, koper, jo dium. seleen en vitaminen. Het hoge ge halte aan vitamine B12 in mosselen sti muleert de hersencellen en helpt zo de mens scherper na te denken. Boven dien werken jodium, zink en seleen op de schildklier, het orgaan dan mede ons humeur regelt. Zo word je - op vele ter reinen - blij van de mossel. Eiwitten in mosselen maken milieuvriende lijke watergedragen verf en coatings beter vloeibaar. Mosselen zijn niet alleen lekker, maar bevatten gezonde bouwstoffen. Het hoge gehalte aan vitamine B12 helpt de mens scherper na te denken. Schelpen kunnen worden gebruikt als waterafvoerende onderlaag bij verharding van wegen en paden. Ook zijn schelpen geschikt als vocht werend isolatiemateriaal in huizen. Mosselen helpen de kust te beschermen. Mosselbanken fungeren als golfbrekers Boek nu voordelig inspirerende reizen ind. vele extra's 7-daagse busreis Burgenland, Wenen en Hongarije 10-daagse rondreis Ierland 14-daagse busreis Portugal en Spanje 12-daagse busreis Corsica, Sardinië en Toscane <ÊL 3© Laat u inspireren! V J Vraag de gratis brochure aan! Kijk op peterlanghout.nl of 0172-468800 Mossel is het geniale hulpje van de mens door Frank Balkenende B12 h sch <7d „,n If11 lïi MMMI'/'tWH* 111.1111111 4 compleet v.a. compleet v.a. compleet v.a. compleet v.a. s iKtmwmaKrmu't Ontdek Oostenrijk en een stukje Hongarije tijdens deze busreis naar het Burgenland. Maak kennis met Wenen, Sopron en de Neusiedlersee. We bezoeken ook het klooster van Melk en de stad Linz aan de Donau. Vertrek van mei t/m sept. Reiscode: BE42609 We bezoeken de hoofdstad Dublin, de Cliffs of Moher en maken een tocht langs de route Ring of Kerry. We zien mooie uitzichten en landschappen en typisch Ierse dorpjes. Vertrek van mei t/m sept. Reiscode: BE40102 Een prachtige nieuwe rondreis door het noorden van Portugal en Spanje. Bezoek o.a. steden zoals havenstad Porto, kanalenstad Aveiro, de hoofdstad Madrid en het mooie Barcelona. Vertrek van mei t/m okt. Reiscode: BE42497 Deze nieuwe rondreis laat u kennismaken met de schoonheid van de eilanden Corsica en Sardinië en ook nog een vleugje van middel eeuws Toscane. Een schitterende excursiereis! Vertrek van april t/m okt. Reiscode: BE42734 advertentiecode: WEGENER04

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13