Van moord verdachte politicus vrij na vormfout Amsterdammer nieuwe chef-dirigent van de prestigieuze New York Philharmonic 8 NIEUWS Dallas is in rouw gedompeld, The Big Apple is blij. Jaap van Zweden wordt daar de nieuwe chef-dirigent. Hij schiet tijdens het ge sprek een moment vol. „Als je toch weet dat di rigenten als Leonard Bernstein, Lorin Maazel, Willem Mengelberg en Arturo Toscanini je voor zijn gegaan bij dit fantas tische orkest", zegt Jaap van Zwe den. „Ja, dan doet je dat wat. Voor mij komt een jongensdroom uit." Jaap van Zweden (55) wordt per september 2018 de nieuwe chef-di rigent van de prestigieuze New York Philharmonic, opgericht in 1842 en behorend tot de tien beste orkesten in de wereld. „Ik kan mijn geluk niet op. Be gonnen bij het Orkest van het Oos ten - dat ik nog altijd een heel warm hart toedraag - en dan nu eerste man bij de Philharmonic. Een mars van Enschede naar New York - dat is als je er op terugkijkt best wel een pittige wandeling ge weest. En die vervult me met trots." Tot zijn aantreden in New York tijd blijft Van Zweden als chef-dirigent verbonden aan het Dallas Symphony Orchestra en het Hongkong Philharmonic Or chestra. Vooral in Dallas - waar Van Zweden in 2008 begon en hij het orkest tot een van de beste en sembles in de Verenigde Staten maakte - zullen ze hem missen. Bittersweet loss kopte het Dallas Morning News met gevoel voor dramatiek op de voorpagina. De treurnis is oprecht: de uiterst ener gieke Nederlandse maestro heeft in het zuiden van Amerika grote indruk gemaakt. Jaap van Zweden: „Ik heb het af gelopen jaar vier keer met de New York Philharmonic gespeeld: Beet hoven, Britten, Mozart en Mahler. Het orkest heeft een traditie hoog te houden met werk van met na me Gustav Mahler, de grote Oos tenrijkse componist die het gezel schap van 1909 tot 1911 leidde." Bo vendien, zegt hij, geniet het orkest een grote reputatie op het terrein van de moderne klassieke muziek. „Het is zeer vooruitstrevend en speelt geregeld werk van nog le vende componisten." De geboren Amsterdammer, als 19-jarige destijds de jongste eerste violist van het Koninklijk Concert gebouworkest, zal zich tevens moeten bezighouden met het wer ven van fondsen voor zijn troep. Immers, de VS kent geen over heidssubsidie aan symfonieorkes ten toe en bovendien dient de Da vid Geffen Hall, het thuishonk van de New York Philharmonic, grondig te worden verbouwd. Daar is een bedrag van liefst 330 miljoen euro voor nodig. „Ik heb gelukkig in Dallas tien jaar ervaring opgedaan met fond senwerving", zegt Van Zweden. „Dat is, al zeg ik het zelf, goed ge lukt. Sterker: ik laat het orkest in een glanzende commerciële staat achter. Als enige orkest in de VS kregen mijn musici, ondanks de zware economische crisis, een jaar- Christian van Eycken (61) zou sa men met zijn nieuwe vlam, de 38-jarige Sylvia B., haar echtge noot uit de weg hebben geruimd. Koffiehandelaar Mare Dellea (45) lag gewoon thuis in zijn bed toen de politie hem in de zomer van 2014 vond, maar wel dood en met een kogelgat achter zijn oor. Er was niets gestolen, het apparte ment in de chique Brusselse deel gemeente Laken vertoonde geen sporen van braak. Ook had Dellea geen vijanden en was hij in geen enkel geschil verwikkeld, behalve met zijn vrouw, met wie hij in scheiding lag. Het stel ruziede over de voogdij over hun dochter, maar ook was bekend dat Sylvia B. al geruime tijd een relatie had met haar baas Christian van Eycken, de oud-bur gemeester van de Brusselse rand gemeente Linkebeek en Vlaams parlementslid voor de Franstalige DéFI-partij. De zaak leek aanvankelijk een mysterie. Pas vorig najaar, na een reeks huiszoekingen bij mogelijke betrokkenen, onder wie Sylvia B. en Van Eycken, kwam het onder zoek in een stroomversnelling. Een karabijn van hetzelfde type als waarmee Dellea werd doodge schoten, werd toen gevonden bij de moeder van Sylvia B. Extra belastend zijn volgens Belgische media camerabeelden die zijn opgedoken. Die zouden la ten zien hoe Van Eycken en zijn minnares achter Dellea aan diens appartement binnengaan en er een tijdje later zonder hem weer uit komen. Het was Sylvia B. zelf die de politie belde om te zeggen dat er iets met haar man was ge beurd. Van Eycken, eerder deze week aangehouden kort nadat zijn parle mentaire onschendbaarheid was opgeheven, kwam onverwacht vrij omdat de onderzoeksrechter vergeten was zijn aanhoudingsbe vel te ondertekenen. Dat betekent meteen dat hij voor zijn proces niet opnieuw kan worden aange houden, maar het proces zelf gaat Belgisch parlementslid zou samen met zijn nieuwe vlam haar echtgenoot uit de weg hebben geruimd gewoon door. De politicus wekt de indruk dat met vertrouwen te gemoet te zien, hij schreeuwt zijn onschuld uit, én die van zijn vrien din. „Sylvia heeft niets met die moordzaak te maken en ik ook niet. De hele zaak is heel pijnlijk voor ons beiden." Op concrete feiten wil zijn ad vocaat niet reageren. Ook de partij leider van DéFI, de Franstalige Brusselaar Olivier Maingain, gaat daar niet op in. Als blijkt dat hij onschuldig is, mag Van Eycken zo terugkomen, 'maar het feit dat hij is aangehouden betekent dat er se rieuze verdenkingen zijn', aldus Maingain in de krant La Capitale. De zaak doet in België veel stof opwaaien, maar Van Eycken is niet het eerste parlementslid dat betrokken is bij een moordonder- zoek. Bernard Wesphael, een an der Waalse politicus, zou in okto ber 2013 in Oostende zijn vrouw hebben vermoord. Volgens hem heeft zijn echtgenote zelfmoord gepleegd. Zijn proces is dit najaar. 'Het is echt een orkest vol power en potentie' door Arno Celder Van Zweden dirigeert hier het Dal las Symphony Orchestra in Dallas. foto Nathan Hunsinger/AP door Frans Boogaard BRUSSEL. Volksvertegenwoordiger en moordverdachte, in België gaat het prima samen. Voor de tweede keer in ruim twee jaar is een parle mentslid opgepakt voor moord. Hij werd gisteren weer vrijgelaten om dat de onderzoeksrechter was ver geten het aanhoudingsbevel te on dertekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8