2 IINNEN ar BUT Spaarbelasting 0 TIPS NIEUWTJES Word je een dagje ouder? Op tijd verhuizen naar een kleinere woning is wel zo verstandig. 'Veel mensen zetten die stap te laat.' Ouder worden Govert kreeg hartproblemen en ineens dacht ik: straks zit ik hier in mijn eentje in dat grote huis Plant, lamp en oplader ineen TEKST MARIEKE HENSELMANS I FOTO'S SHODY CAREMAN, KOEN VERHEI JDEN EN DESIRÉE SCHIPPERS Zestigers Govert en Gonny Janssen leefden in het Gelderse Beek in een waar paradijsje. De advo caat en gepensioneerde lerares woonden in een twee-onder- een-kapwoning van ruim 200 vier kante meter. Hun auto stond droog in de garage en in de enorme tuin, gelegen in een heuvelachtig land schap, prijkte een tuinhuis. Toch verruilden de Janssens hun paleis voor een appartementje in Amster dam, ruim de helft kleiner dan het huis in Beek. „Op tijd nadenken over je woon wensen in de toekomst is wel zo slim," zegt Georgie Dom, die voor de Consumentenbond het boek Prettig blijven wonen schreef. Ze beschrijft daarin uitvoerig waaraan je moet denken als je ouder wordt. Blijven of verhuizen, huren of weer kopen? Wat zijn de gevolgen voor de financiën en het dagelijks leven? Dom adviseert in ieder geval een bewuste keuze te maken, en het liefst tijdig. „Veel mensen zetten die stap te laat," beaamt Govert Jans sen. Gonny: „Hij kreeg hartproble men en ineens dacht ik: straks zit ik hier in mijn eentje in dat grote huis." Vroeg Adinda en Guillaume Slingerland uit Leiden zijn er zéker op tijd bij. Midden veertig zijn ze, mediatheca- ris en gymleraar. „Het kwam eigen lijk net een beetje te vroeg op ons pad," geeft Adinda toe. „Onze jong ste doet eindexamen, de middelste maakt een wereldreis en de oudste woont al op kamers. Toen we onze drie kinderen kregen, waren we nog best jong. We hadden een prima huis van 120 vierkante meter, maar we waren er niet aan gehecht." Aan de rand van het historische centrum van Leiden is onlangs een appartementencomplex neergezet. „Daar vielen we als een blok voor. De buitenwereld begrijpt er weinig van, maar voor ons voelt het als een prachtige kans om ons te rich ten op een fijne toekomst met ons twee." Hun twee jongste kinderen verhuizen nog mee, tot ze op ka mers gaan. Confronterend Adinda en Guillaume Slingerland vormen met hun weloverwogen stap een uitzondering, want veel mensen leven vooral in het nu. „Nadenken over je woonsituatie en mogelijke beperkingen in de toe komst kan best confronterend zijn," weet Georgie Dom. „Om precies de zelfde reden houden we ons liever ook niet graag bezig met ons pen sioen." De knoop van blijven en verkassen is niet zomaar doorgehakt. Objec tief gezien ben je vaak beter af in een kleiner, gelijkvloers apparte ment. Maar we beslissen niet objec tief. We vinden ons oude huis wel bewerkelijk, maar het voelt ver trouwd. We werkten ooit fluitend in de tuin en stonden op een ladder bij de dakgoot. Toegeven dat we minder sterk en flexibel worden Handgebla/en \ogol voor luin ol' terras Wakker worden met een geurtje vrijdag 29 januari 2016 BO Ontwerper Roderick Vos wilde graag schonere lucht in zijn studio. Het re sultaat: de Bucketlight, een plantenlamp voor aan het plafond. Er zit zelfs een stopcontact in, waar aan je je laptop of mobiel tje kunt opladen. Je koopt de Bucketlight voor 1900 euro via rode- rickvos.nl. Kleiner ISFUNER Adinda en Guillaume Slingerland zijn er vroeg bij. Ze zijn midden veertig en hebben nu al een appartement gekocht met het oog op de toekomst. 44 De vermogensrendements- heffing, zoals die officieel heet, gaat veranderen. Deze belasting over 'box 3' gaat met ingang van 2017 omlaag voor kleinere kapi taaltjes en omhoog voor het grote geld. Het omslagpunt ligt bij 200.000 euro. De vrijstelling gaat omhoog naar 25.000 euro, van 21.330 euro nu (42.660 voor mensen die fiscale partners zijn). Wie tot 150.000 euro aan spaargeld heeft, gaat minder spaarbelasting beta len. Tussen 150.000 en 200.000 euro betalen ze dan ongeveer hetzelfde als nu en boven 200.000 euro méér dan nu. Als je een huis met veel over waarde verkoopt en gaat huren, is het mogelijk datje dus veel meer belasting moet betalen. Niets is irritanter dan 's morgens wakker worden van een rinkelende wekker. Met de Sensorwake, die binnen kort op de markt komt en ruim 80 euro kost, word je wakker van een geur. Capsules geven de geur van kof fie, chocolade, verse croissantjes, pe permunt of versgemaaid gras vrij. Als je van de geur alleen niet wakker wordt, gaat na drie minuten alsnog een alarm. Meer info: sensorwake.com Glazen vogel Big Gonzo is onderdeel van de Outdoor Object Collection van de Duitse studio Borowski. Deze col lectie bestaat uit sprookjesachtige objecten voor in de tuin of op het terras. Sommige hebben inge bouwde verlichting. De 65 centi meter hoge Big Gonzo is er in verschillende kleurcombinaties en doordat hij met de mond geblazen is, is elk exemplaar uniek. Big Gonzo is niet goedkoop; de vogel kost 880 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54