BOS Lijndienst tussen Vlissingen en Ecuador SALE éfiiAfo, pullovers Bewindsvrouw Infrastructuur opent waterberging Volkerak-Zoommeer VESTEN ZEELAND 5 Eerst een ramp en dan pas Deltawerken? Zo doen we dat dus niet meer, zegt minister Schultz. Met de officiële ingebruikname van de grootste waterberging van Nederland is de strijd tegen het water niet voorgoed gestreden. Met name in het Bra bantse achterland moeten volgens bestuurslid Kees Coppens van Waterschap Brabantse Delta de dijken langs Mark, Dintel en Vliet nog op orde worden gebracht. Ook sluit de sluisdeur in de Burge meester Peterssluis bij Bergen op Zoom niet goed. Minister Schultz van Haegen (WD, Infrastructuur en Milieu) sprak gisteren bij de opening van de waterberging Volkerak-Zoom- meer van een ingrijpend project dat de gevolgen van klimaatveran dering beheersbaar maakt. Schultz wees de kritiek op het 70 miljoen euro kostende project van de hand. „Volgens sommigen had den we het geld beter ergens an ders in kunnen stoppen. We moe ten echter preventief denken." De waterberging wordt gebruikt bij gesloten stormvloed keringen én hoog water op de rivieren. Statistisch komt die combinatie van extreem weer en hoge waterstand eens in de 1.430 jaar voor. Schultz wees op de re cente herdenking van de waters nood in Marken in 1916 die de di recte aanleiding vormde voor de aanleg van de Afsluitdijk. Uiter aard memoreerde de minister ook de watersnood van 1953 in Zuid west-Nederland. Ook toen werd pas achteraf ingegrepen, met de Deltawerken als resultaat. „Nu werken we andersom. We denken vooruit." Volgens Schultz moeten de investeringen worden afgewo gen tegen mogelijke schade, als ge volg van een overstroming. „De kosten zijn gigantisch hoog, als je eenmaal schade hebt. Het is een gebied met veel bewoners en veel economische activiteit. Het duurt jaren voordat je zo'n gebied weer hebt geactiveerd." De Zeeuwse dijkgraaf Toine Poppelaars (van waterschap Schel- destromen) wees in een tijdens de opening gepresenteerde promotie- film op de voordelen voor de be woners in het dagelijks leven, zo als bij Tholen waar een 5 miljoen euro kostende dam de wijk Water front moet beschermen en ook een nieuwe wandelroute wordt aangelegd. „De mensen zullen zeg gen: het is niet voor niks geweest, en we hebben er nog plezier van ook." Ook voorzitter Peter de Water van de Thoolse watersport vereniging De Kogge toonde zich 'Duur? Als je in dit gebied schade hebt, dan zijn de kosten pas hoog' tijdens een panelgesprek positief. „Het maakt onze haven aantrekke lijker voor de toerist, met meer passanten en dus meer inkom sten." De Water prees de samen werking met de aannemer en an dere betrokken partijen. „Onze haven is toch een soort tijdelijke bouwput. We zijn vanaf het begin bij alles betrokken. De belemme ringen zijn gereduceerd tot vrij wel nul." Willeke Breure uit Dinteloord stak tijdens het panelgesprek even eens de loftrompet over het project. Het akkerbouwbedrijf van de familie grenst voor 60 hectare aan het Volkerak-Zoommmeer en ook is er nog 16 hectare grond in eigendom in het gebied zelf. De materialen voor de noodzakelijke dijkverzwaringen werden volgens Breure vrijwel allemaal over water aangevoerd, naar de los- en laad plaats vlakbij hun bedrijf. „Met daardoor minimale overlast voor de leefomgeving." Burgemeester Frank Petter van Bergen op Zoom wees op de tekortkomingen aan de sluis bij zijn stad. „Maar ik ben overwegend positief." Voorafgaand aan de bijeen komst tekenden alle betrokken bestuurders het zogeheten inzet- protocol dat bij de afsluiting door zandkunstenares Elze van den Akker in haar voorstelling over de waterberging werd gepresenteerd. Schultz legde uit dat Rijkswater staat uiteindelijk beslist of de wa terberging Volkerak-Zoommeer wordt ingezet. „Volgens protocol en in overleg met andere par tijen." BOS MEN SHOP VLISSINGEN. Zeeland Seaports krijgt een wekelijkse lijndienst van Vlissingen naar Ecuador. Een schip van rederij Star Reefers legt 3 februari aan bij stuwadoor Supermaritime in de haven van Vlissingen. Het gaat om de dienst Sint Petersburg - Ecuador, die in Vlissingen retourlading aan boord neemt Het gaat om een bestaande dienst Sint Petersburg-Ecuador, die in Vlissingen retourlading aan boord neemt. Star Reefers onderhoudt al jaren een dienst tussen Ecuador (Guayaquil) en de Russische havenstad. De rederij zocht aanvullende retourlading voor Ecuador en omgeving. Die is voldoende voor handen in Zuid-West-Neder land. Het gaat om containers, stukgoed en ook roll-on-roll-off-lading. Op de lijndienst zet Star Reefers acht schepen in, die van uit Vlissingen zonder tussenstop naar Ecuador varen. Vorig jaar be gon containergigant CMA CGM al een lijndienst tussen Vlissin gen en Marokko. ALLE TOPS: Basefield Commander Flag Today's Men Redmond Umano t] McGregor Gaastra Hugo Boss Vanguard Tommy Hilfiger Van Santen Cavallaro Giordano Gant Bergen op Zoom Stationsstraat 8 Goes Langevorststraat 56 Middelburg' Lange Delft 1 en 37 Online www.bosmenshop.nl VRIJDAG 29 JANUARI 2016 Klaar zij n als de storm komt Minister Melanie Schultz met haar hoofd in de wind bij het Volkerak-Zoommeer. 'Dit is een gebied met veel bewoners en veel economische activiteit. Als je hier eenmaal schade hebt, duurt het jaren voordat je zo'n gebied weer hebt geactiveerd.' foto Robert van den Berge/het fotoburo door Ben van den Aarssen BERGEN OP ZOOM. Melanie Schultz minister O Kijk op www.pzc.nl voor een vi deo over de waterberging Vol- kerak-Zoommeer door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37